ASMR do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Szukając najlepszego nagrania z szumu do usypiania niemowlęcia, mogłeś spotkać się z czymś nazywanym ASMR. Czym jest i dlaczego można korzystać z jego właściwości do usypiania dzieci? Czy ASMR jest białym szumem? Dowiedz się o nim więcej.

Czym jest biały szum?

Aby zacząć odpowiadać na powyższe pytania, należałoby powiedzieć, czym w ogóle jest biały szum i skąd bierze się jego działanie. Otóż jest to dźwięk złożony z wielu tonów w szerokim zakresie częstotliwości, dzięki czemu sprawdza się jako tło dźwiękowe maskujące inne dźwięki otoczenia. Ponadto przez swoją regularność, stonowany rytm lub jego brak oraz podobieństwo do odgłosów z wnętrza ciała matki, szybko uspokaja nawet najbardziej rozbrykane maluchy. Takie szumy kojarzymy z codziennego życia. Wydaje je wiele urządzeń elektrycznych, jak pralki, suszarki oraz przejeżdżające pojazdy i płynąca woda czy wiatr. Intuicyjnie nazywamy takie odgłosy szumami, choć nie każdy z nich jest biały. Im bliżej im do technicznej charakterystyki białego szumu, tym efektywniej zagłuszają niechciane odgłosy, ale nie jest to jednoznaczne z szybszym zasypianiem. Każde dziecko jest inne, więc szum dobiera się w sposób spersonalizowany, zwykle metodą prób i błędów. Białym szumem można nazwać również szmery i szept artykułowane we właściwy sposób. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że w trakcie wyciszania się, niemowlę zamiast mechanicznych dźwięków słyszy ludzki głos, co pozwala sprostać jego potrzebie ciągłej obecności drugiej osoby w pobliżu.

ASMR biały szum
fot. pixabay.com

Czym różni się ASMR od białego szumu?

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zjawisko subtelnego mrowienia niektórych partii ciała podczas wysłuchiwania się różne dźwięki przypominające szum, takie jak ludzki szept, zgnieciony papier, odgłosy wydawane podczas jedzenia czy szelest niektórych materiałów. Oznacza to, że część ludzi, niezależnie od wieku, czerpie przyjemność z tego typu docierających do nich bodźców. Nie da się ukryć, że wiele nagrań ASMR przypomina relaksujące dźwięki szumu. Choć przygotowywane są w innym celu, można wykorzystać je do usypiania niemowląt i małych dzieci. Co prawda nie możemy sprawdzić, czy zjawisko ASMR dotyczy konkretnego malucha, bo nie jest on w stanie nam tego przekazać, ale jeśli widzimy, że są to dźwięki wprowadzające go w stan odprężenia i relaksu lub ułatwiające zasypianie, nie ma powodu, by nie skorzystać ich kojącego działania. Ze względu na ciągłe życie w stresie wiele osób zaczęło szukać metod na wyciszenie się, więc nagrania tego typu stały się powszechnie dostępne w internecie. Mnogość wersji językowych, głosy kobiet i mężczyzn w różnym wieku i ciekawe pomysły twórców zachęcają do uważniejszego przyjrzenia się oferowanym materiałom. Być może będzie to szum, jakiego szukałeś dla swojego dziecka.

ASMR dla dzieci
fot. pixabay.com

Jak stosować nagrania ASMR do usypiania niemowląt?

Jak w przypadku każdego innego typu szumu, dobór właściwego nagrania może odbywać się metodą prób i błędów. Poza przesłuchiwaniem nagrań przez rodziców powinno usłyszeć je dziecko, ponieważ to jego subiektywne odczucia dotycząca tła dźwiękowego pełnią kluczową rolę w powodzeniu całego przedsięwzięcia. Niektóre z nagrań ASMR przygotowane są specjalnie dla najmłodszych użytkowników, a nawet nagrywane przez dzieci. Jeśli nie przekonuje nas odgłos mlaskania czy przełykania porcji płynów, jakie często można znaleźć w tej kategorii, możemy poszukać bardziej interesujących opcji. Wśród nich znajdują się między innymi szumy zabawek i maskotek, jakie wydają przy pocieraniu i zgniataniu ich dłońmi oraz nagrania ludzkiego szeptu w postaci wyciszających historyjek lub bajek na dobranoc. Osoby zajmujące się nagrywaniem odgłosów zaliczanych do ASMR, dbają zazwyczaj o jakość dźwięku oraz interesującą fabułę plików dźwiękowych. Skłania to do poszukiwań idealnego nagrania szumu do usypiania dziecka lub wykorzystania go tylko jako tło dźwiękowe podczas odpoczynku i relaksu malucha. Już dziś sprawdź, czy ASMR działa także na Twoje dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here