Akwaria można podzielić na dwie główne grupy. Do pierwszej zaliczamy zbiorniki przeznaczone głównie do hodowania zwierząt, do drugiej – zbiorniki, w których znajdą się rośliny. Oba typy akwariów mają swoje zalety oraz swoich oddanych fanów, którzy uważają je za strzał w dziesiątkę. Poniżej skupiamy się na akwariach mieszanych – to znaczy przeznaczonych do hodowli zarówno zwierząt jak i roślin. Podpowiadamy jakie gatunki roślin są najchętniej stosowane oraz jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić w zbiorniku.
Rośliny akwariowe – dla pięknej aranżacji oraz komfortu życia rybek
Wybór roślin akwariowych to nie tylko sprawa aranżacyjna i estetyczna. Wbrew pozorom, rośliny w akwariach pełnią również praktyczne funkcje oraz stwarzają warunki przyjazne do życia jego mieszkańcom. Do najważniejszych funkcji należy zdolność do wzbogacenia ekosystemu wodnego w tlen. Jest on niezbędny wszystkim podwodnym mieszkańcom, a obecność roślin uzupełnia pod tym względem działanie napowietrzacza oraz filtra.
Niektóre rośliny stanowią także pokarm dla rybek oraz mogą wzbogacić i urozmaicić ich codzienną dietę. Ponadto, odpowiednio zaaranżowana flora akwariowa pozytywnie wpływa na samopoczucie rybek oraz może poprawić ich behawioralne funkcjonowanie. Przede wszystkim – w roślinach rybki mogą się ukrywać, odpoczywać, żerować, a także – szukać schronienia przed agresorami. Rośliny zapewniają też ochronę narybkowi, czyli rybkom tak małym i młodym, że groziłoby im połknięcie przez inne osobniki.
Najważniejsze kategorie flory akwarystycznej
Dostępne rośliny akwariowe można podzielić na kilka głównych grup. Do pierwszej zaliczamy tak zwane rośliny pierwszoplanowe, czyli gatunki niskie, umieszczane w frontowej części zbiornika. Rośliny takie mogą wymagać systematycznego nawożenia oraz dostępu do dużej ilości światła. Do najmniej wymagających roślin pierwszego planu należą zwartka biała oraz drobna.
Rośliny drugiego planu to okazy przeznaczone do sadzenia w środkowej części podłoża. Dużą zaletą odmian zaliczanych do tej kategorii jest ich szybkie rozrastanie się. Mogą w tym celu wykorzystać naprawdę dużo wolnej przestrzeni. Do najpopularniejszych gatunków drugiego planu należą zwartka wendta, żabienice i zwartki kryptokoryny.
Kolejną kategorię tworzą rośliny wysokie, które najlepiej prezentują się po umieszczeniu w tylnej części zbiornika. Mogą zostać wykorzystane do maskowania obecności niektórych przyrządów, które mogłyby zaburzyć podwodną aranżację. Możesz wykorzystać te rośliny, by przesłonić filtr, grzałkę lub napowietrzacz. Rośliny wysokie można sadzić zarówno w kępkach, jak i oddzielnie. Są pod tym względem bardzo uniwersalne oraz proste w hodowli.
Epifity kolejna kategoria roślin akwariowych. Można przymocować je do dekoracji lub innych podwodnych akcesoriów. Ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że nie wymagają dużej troski ani specjalnych wysiłków hodowlanych. Mogą rozwijać się nawet przy najsłabszym oświetleniu.
Do ostatniej kategorii należą mało popularne rośliny pływające, odznaczające się stosunkowo dużymi wymaganiami oraz ograniczoną możliwością rozwoju.
Na koniec warto podkreślić, że dostępne są także produkty sztuczne, plastikowe, które w niektórych sytuacjach okazują się słusznym wyborem. Jeśli w Twoim zbiorniku mieszkają gatunki szkodliwe względem roślin, lub z uwagi na ograniczone światło nie możesz hodować gatunków naturalnych, wówczas najlepszym wyborem są właśnie produkty syntetyczne. Zamów sztuczne rośliny do akwarium oraz ciesz się imitacją naturalnej podwodnej flory, niezależnie od panujących w zbiorniku warunków!