Kiedy stajemy się rodzicami, najważniejszą rzeczą staje się dobro maleństwa. Zobacz, jak odgłos chodzenia po śniegu sprawdzi się przy usypianiu i zapewnij spokój swojemu dziecku.
Jak dźwięki ciągłe wpływają na dziecko
Większość rodziców zastanawia się, co powoduje, że dzieci tak często się wybudzają. Kiedy maluszek przychodzi na świat, nie zna otaczających nas dźwięków. Wszystko jest dla niego nowe i ciekawe. Przez to, że mały człowiek odbiera bardzo dużo bodźców, często ma problemy ze snem. Dzieje się tak, ponieważ podczas usypiania i snu dziecko słyszy odgłosy otoczenia. Ciągłe dźwięki włączane maluszkowi do snu sprawią, że inne otaczające go brzmienia będą dla niego obojętne. Przeciętny noworodek budzi się średnio co godzinę, co zazwyczaj spowodowane jest właśnie hałasem. Myślisz, że to nie możliwe, bo przecież starasz się zawsze być cicho podczas snu swojej pociechy? Świeżo narodzone dziecko jest dużo bardziej wrażliwe na dźwięki niż Ty. Obudzić go może przejeżdżający samochód, rozmowy domowników czy odgłos wyciągania talerza z szafki. Ciągłe dźwięki niwelują inne brzmienia, przez co malec może spać spokojniej.
Charakterystyka odgłosu chodzenia po śniegu
Istnieje mnóstwo dźwięków, które są zalecane do usypiania najmłodszych bąbelków. Jednym z takich brzmień jest odgłos chodzenia po śniegu, dźwięk, który każdy z nas doskonale zna. Śnieg wydaje charakterystyczne skrzypienie tylko w sytuacji, gdy na dworze jest mróz. Dźwięk, który słyszymy, stawiając stopę na śniegu, wynika z kruszenia się malutkich kryształków śniegu. Skrzypienie może mieć niższą i wyższą częstotliwość w zależności od panujących warunków pogodowych. Wyższe tony skrzypienia śniegu następują, gdy temperatura oscyluje w granicach od -40 do -10 stopni Celsjusza. Większość z nas bardzo lubiła ten dźwięk w dzieciństwie lub wciąż czerpie z jego obecności przyjemność. Brzmienie kruszenia kryształków śniegu bardzo dobrze sprawdza się przy usypianiu pociech. Jego częstotliwość i natężenie sprawiają, że dziecko odpręża się i jest mu dużo łatwiej zasnąć, a także jako jeden z szumów powoduje, że maluszek nie wybudza się, nawet gdy podczas jego snu pojawi się jakiś niespodziewany dźwięk.
Dla dzieci, w jakim wieku sprawdzi się dźwięk chodzenia po śniegu?
Większość nagrań tzn. szumienia jest dedykowana dla określonej grupy wiekowej. Wynika to z tego, że nieco inne brzmienia sprawdzają się przy usypianiu najmniejszych pociech, a inne do uspokajania przedszkolaka czy jako pomoc do nauki na początku okresu szkolnego. Skrzypienie charakterystyczne dla chodzenia po zamarzniętym śniegu jest odpowiednie dla dzieci w każdej grupie wiekowej. Przy najmłodszych sprawdzi się przy usypianiu oraz uspokajaniu malucha, gdy nie może się wyciszyć lub ma kiepski, marudny dzień. W przypadku przedszkolaka najlepszym zastosowaniem skrzypienia śniegu jest włączenie go na czas po obiadowego leżakowania. U dzieci w okresie szkolnym często problemem bywa wdrożenie się w edukacyjny rytm. Szkolniaki siadając do biurka, aby się pouczyć czy odrobić lekcje, szybko się rozpraszają. Ciągły, spokojny szum śniegu skutecznie odizoluje brzdąca od innych bodźców zewnętrznych i ułatwi mu skupienie się na powierzonych zadaniach.
Zasady bezpieczeństwa przy używaniu odgłosów chodzenia po śniegu
Poza ogólnym komfortem malucha każdy z nas dba o jego bezwzględne bezpieczeństwo. To właśnie rodzic jest odpowiedzialny za to, by brzdącowi nigdy nic się nie stało. Decydując się na jakiekolwiek metody usypiania, musimy mieć pewność, że są one dla niego bezpieczne. Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać przy włączaniu potomkowi dźwięków chodzenia po śniegu, jest ich głośność. Brzmienie ciągłe pomaga dziecku wyciszyć się i zasnąć tylko, gdy generowane jest wystarczająco cicho. Zaleca się umieszczanie źródła szumów w przeciwległym rogu pokoju względem łóżeczka, w którym śpi kruszynka. Wtedy możemy mieć pewność, że natężenie dźwięku nie będzie za wysokie dla delikatnych błon bębenkowych maluszka. Poza tą metodą określenia odległości warto zapoznać się z instrukcją producenta danego źródła szumu, by upewnić się jak poprawnie i bezpiecznie go używać.