Laptop dla dziecka

Komputery, laptopy, tablety, smartfony to nieodłączna część codziennego życia. Wszyscy używamy ich regularnie, więc nie powinno dziwić, że nasze dzieci również w coraz młodszym wieku zaczynają z nich korzystać. Zwolennicy zdrowia dzieci twierdzą, że zbyt długi czas spędzany przed ekranem szkodzi fizycznemu, społecznemu i behawioralnemu dobrostanowi dzieci. Jednak stosowana z umiarem technologia jest dla dzieci wspaniałym sposobem uczenia się nowych umiejętności. To jest powód, dla którego najmłodsi coraz częściej używają komputerów i laptopów nie tylko w domu, ale także w szkole. Dzięki tym urządzeniom nasze pociechy mogą nauczyć się podstawowych umiejętności i posługiwać się klawiaturą, a także korzystać z programów wzbogacających ich program nauczania.

Ponieważ umiejętności obsługi komputera są również niezbędne dla osób poszukujących pracę, warto już zacząć inwestować w swoje dziecko, kupując mu najlepszego laptopa dostosowanego pod jego potrzeby.

Dostosuj technologię do wieku dziecka

Dzieci do drugiego roku życia nie powinny korzystać z jakiejkolwiek elektroniki. W przypadku trochę starszych w wieku od dwóch do pięciu lat rodzice powinni ograniczyć łączny czas korzystania z urządzenia do jednej godziny dziennie. Co do starszych, powyżej piątego roku życia nie ma konkretnych wytycznych. Jednak zaleca się, aby i w tym wieku monitorować czas jaki dziecko spędza na przykład przed ekranem komputera.  Kiedy dzieci są w szkole podstawowej 5-7 lat, mogą korzystać z laptopa z pewną niezależnością. Dzieje się tak dlatego, że po ukończeniu szóstych urodzin stają się zdolne do myślenia nieco bardziej abstrakcyjnie. W tym momencie są również w stanie cieszyć się złożonymi grami i zajęciami. Wciąż jest to za wczesny wiek na pierwszy komputer, najlepszym momentem na zakup sprzęty jest, gdy dziecko ma już od 8 do 12 lat i zaczyna poszukiwać większej niezależności i prywatności.

Co wziąć przy zakupie pierwszego laptopa dziecka?

Zainteresowania swojego dziecka

Zainteresowania najmłodszych są różne, a kreatywność można pobudzić na wiele sposobów. Szybko się uczą i dobrze rozumieją technologię. Dlatego przed zakupem laptopa pomyślcie o powodach, dla których inwestujecie w swoje dziecko.

Czy kupujecie komputer specjalnie w celu wspierania postępów edukacyjnych? Czy jednak po to, aby miało możliwość zabawy grając w gry czy oglądając filmy? A może jedno i drugie? W każdym razie upewnijcie się, że interesy waszej pociechy są na pierwszym miejscu.

Zatroszczcie się o bezpieczeństwo

Dzieci w młodym wieku nie są na tyle dojrzałe, by zawsze podejmować najlepsze decyzje, zwłaszcza jeśli chodzi o interakcje online. Dlatego jako rodzice musicie mieć oczy szeroko otwarte. Upewnicie się, że z dużym wyprzedzeniem podkreślacie zasady i oczekiwania. Posiadanie kontroli rodzicielskiej oznacza, że to wy jako rodzice decydujecie, na co dziecko może patrzeć i jak długo. Istnieje wiele udogodnień technicznych, które ułatwiają taką kontrolę i automatycznie blokują strony, na które nie chcielibyście, aby wasze dziecko wchodziło.

Oszacujcie budżet

Zanim wybierzecie się na wspólne zakupy pierwszego laptopa dla swojego dziecka, rozważycie budżet rodzinny. Podobnie jak w przypadku zakupu komputera dla siebie, w większości przypadków wybieraliście opcje w przystępnej cenie. Często droższe opcje są też bardziej skomplikowane w obsłudze, co w efekcie może się przyczynić do uszkodzenia sprzętu poprzez chaotyczne wciskanie różnych przycisków czy komend.

Funkcjonalność

Tu przede wszystkim istotny jest rozmiar ekranu, waga urządzenia i trwałość. W przypadku dzieci w wieku poniżej 12 lat należy zwykle wybierać mniejsze i lżejsze laptopy (ekrany w zakresie od 11 do 13 cali). Starsze dzieci mogą mieć nieco większego laptopa (od 13 do 15 cali). Pamiętajcie też, że dzieci mają tendencje do uszkadzania przedmiotów, z którymi obcują na co dzień. Wiąże się to z ciekawością, pomysłowością czy po prostu zagapieniem się. Wybierając odpowiedni laptop zwróćcie mocno uwagę na ich trwałość. Materiał z jakiego zostały wykonane ma duże znaczenie.

Gdy już udało się wam wybrać ten idealny laptop dla swojego dziecka czas cieszyć się i korzystać z możliwości rozwoju, jaką daje wam ten sprzęt. Zainstalujcie dziecku programy i narzędzia, dzięki którym będzie miało możliwość nauki poprzez zabawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here