odgłos wiosłowania do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Zadbaj o poczucie komfortu noworodka i skupienie starszego dziecka z delikatnym szumem pochodzenia wodnego. Łódką w krainę snów? Zobacz, że to możliwe.

Dlaczego szum uspokaja dziecko?

Przychodzące na świat dziecko nie zna otaczających go brzmień. Nowe środowisko wywołuje w nim lekkie obawy. Podczas życia płodowego towarzyszyły mu liczne szumy wynikające z procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie jego matki. Takimi procesami są między innymi trawienie, bicie serca oraz przepływ krwi. Maluszki po urodzeniu są wystawione na działanie wielu bodźców dźwiękowych, które nie przypominają znanego im tła dźwiękowego, mają wyższą częstotliwość i dynamicznie się zmieniają. Gdy dziecko ma kontakt z szumem, utożsamia go z dźwiękami, które słyszał, będąc w brzuchu mamy. Kiedy włączamy maluchowi ciągły dźwięk, działa więc odprężająco i kojąco oraz budzi w nim poczucie bezpieczeństwa. Takimi szumami mogą być zarówno dźwięki pochodzenia mechanicznego jak i naturalnego. Do najpopularniejszych odgłosów pochodzenia mechanicznego zaliczamy dźwięk pralki, suszarki do włosów, silnika samochodu oraz syreny policyjnej. Naturalnymi dźwiękami używanymi przy wyciszaniu dzieci są przede wszystkim szumy wodne, takie jak fale oceanu, płynąca rzeka, potok górski, lejący się wodospad czy odgłosy wydawane przy wiosłowaniu.

szumy wodne wiosłowanie
fot. pixabay.com

Dźwięki wodne

Przy wyborze odpowiedniego szumu do usypiania naszej pociechy zazwyczaj wybieramy odgłosy naturalnie występujące w środowisku, które możemy podzielić na brzmienie wiatru oraz wody, która działa na organizm człowieka bardzo odprężająco. Chyba każdy z nas chociaż raz siedział nad morzem, rzeką czy strumieniem górskim i rozkoszował się szumem poruszającej się wody. Maluszek, który pojawia się na świecie, jest przyzwyczajony do dźwięków z ciała matki, a warto pamiętać, że przebywał on w środowisku wodnym. Właśnie z tego powodu najmłodsze pociechy bardzo szybko uspokajają się i zasypiają gdy słyszą dźwięki takie jak fale oceanu, szum wody pod prysznicem, płynącą rzekę czy charakterystyczny dźwięk wiosłowania wiosłami po jeziorze. Dźwięki wodne, mimo że nie są tak jednostajne jak mechaniczne, bardzo dobrze sprawdzają się podczas usypiania dzieci ze względu na rytmiczność oraz bardzo delikatną barwę dźwięku

Charakterystyka odgłosu wiosłowania

Lubianym przez dzieci i rodziców dźwiękiem jest odgłos wiosłowania. Podczas wiosłowania małą łódeczką na środku pięknego, niebieskiego jeziora czynnikiem, który wpływa na ilość naszego wysiłku włożonego w wiosłowanie, jest opór wody. Woda, jak na ciecz przystało, ma dużo większą gęstość od powietrza, więc w jej odepchnięcie trzeba włożyć sporo siły. Ponadto wielkość oporu wody jest proporcjonalna do prędkości poruszającego się w nim ciała. Co oznacza, że im szybciej płyniemy, tym opór jest większy. Poza tym przy wiosłowaniu zwracamy również uwagę na wiatr oraz ciężar. Odgłosy powstające przy wiosłowaniu to charakterystyczny dźwięk „odpychania” wody oraz rozchlapywania się jej po brzegach wiosła dopełnione szmerem opadających na taflę jeziora kropli. Brzmienie wiosłowania może być różne w zależności od szybkości poruszania wiosłami oraz siły wiatru. Nagrane odgłosy wiosłowania nadadzą się zarówno do usypiania najmniejszych jak i nieco starszych dzieci. Ich barwa i regularność powoduje wyciszenie się maluszka i ułatwia mu zasypianie

nagrania dźwięk wiosłowania po jeziorze
fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo podczas usypiania przy szumieniu

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, dbasz o to, by było całe i zdrowe. Podczas używania szumów do usypiania oraz podczas snu pociechy, musisz zadbać o odpowiednie natężenie dźwięku. Zbyt głośne tło dźwiękowe może narazić maluszka na uszkodzenie jego bardzo delikatnej błony bębenkowej oraz wiele innych urazów dotyczących aparatu słuchu. Najczęściej zalecanym przez specjalistów położeniem generatora odgłosu wiosłowania jest przeciwległy róg pokoiku względem miejsca, w którym śpi dzieciątko. Oczywiście zasada ta nie dotyczy przytulanek czy innych zabawek, które są skonstruowane w taki sposób, by Twoje dziecko było bezpieczne, nawet gdy trzyma je cały czas w rękach. Pluszaki posiadające wbudowany generator szumienia ustawione zostają na wiele niższą częstotliwość i natężenie dźwięku niż źródła takie jak projektory z funkcją szumienia. Jednakże przezorny zawsze ubezpieczony – zanim dasz dziecku taką maskotkę, zapoznaj się z zaleceniami producenta związanymi z położeniem pluszowego generatora względem kruszynki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here