Twojemu dziecku zdarza się usnąć kiedy przygotowujesz posiłek? Zobacz, jak wykorzystać to do usypiania niemowlęcia w godzinach wieczornych. Szum okapu zdziała cuda!
Jak działa usypianie szumem z kuchni?
Wydaje Ci się, że nie ma gorszego miejsca na uśpienie płaczącego niemowlęcia niż kuchnia w trakcie gotowania? Prawdopodobnie kojarzysz to miejsce głównie z trzaskającymi naczyniami, czy pikająca mikrofalówką, która informuje o zakończeniu swojej pracy. To właśnie w kuchni znajduje się jednak urządzenie, którego szum może być wykorzystywany w metodzie usypiania niemowląt, której skuteczność testowały już nasze babcie, ale dopiero w ostatnich dekadach zdobyła swoją popularność. Usypianie białym szumem opiera się na dwóch mechanizmach działania. Z jednej strony są to dźwięki, które w mniejszym lub większym stopniu przypominają dziecku odgłosy słyszane w życiu płodowym. To właśnie procesy fizjologiczne w ciele matki są pierwszym szumem i tłem dźwiękowy w ogóle, jakie słyszy dziecko. Sprawia to, że usypianie szumem jest bardzo skuteczne w przypadku noworodków, acz badania naukowe potwierdzają, że biały szum może być stosowany jako pomoc w zaśnięciu dla ludzi w każdym wieku. Dzieje się tak nie ze względu na skojarzenia z okresem przed narodzinami, a sposób odbierania przez nas dźwięków otoczenia. Ludzkie ucho przekazuje informację do mózgu o zaistnieniu jakiegoś bodźca słuchowego dopiero wtedy, gdy zmienia się różnica natężenia tonu o danej częstotliwości. Biały szum, jako mieszanina odgłosów o różnych wysokościach, zmienia wyjściową wartość głośności, maskując pozostałe dźwięki.
Zalety szumu mechanicznego
Obecnie panująca moda na zainteresowanie przyrodą i zwrócenie się w stronę naturalnych człowiekowi warunków spowodowała, że chętnie wybierane przez rodziców białe szumy to różnorodne odgłosy natury. Opozycję dla nich stanowią szumy pochodzenia mechanicznego, czyli dźwięki pracujących urządzeń, silników i pojazdów. Niektóre z nich generują szum bardzo bliski temu, co naukowo nazywa się białym szumem. Tak się składa, że właśnie w kuchni znajduje się zwykle wyposażenie gospodarstwa domowego, którego szum związany z przepływem powietrza może stać się niezastąpionym sposobem na uśpienie niemowlaka. Nie bez z powodu w pierwszej części pojawiło się nawiązanie do gotowania, ponieważ urządzeniem tym jest kuchenny okap. Dorosłym może wydawać się, że jest to zbyt intensywny dźwięk, by móc kojąco wpływać na małe dziecko, ale to jego charakterystyka ma kluczowe znaczenie. Szum okapu kuchennego ustawionego na maksymalną moc w pracy rzeczywiście staje się dźwiękiem irytującym i otępiającym, ale wystarczy przestawić go na spokojniejszą pracę lub zachować większą odległość od uszu dziecka. Rodzice, którzy nie znają tego sposobu, mogą być zdziwieni, jak szybko potrafi usnąć niemowlę.
Nagrania szumu okapu kuchennego
W dobie rozwiniętej technologii nie musimy martwić się ustawianiem okapu, zużyciem urządzenia albo tym, że kuchnia właśnie przechodzi remont. Ze względu na popularność metody usypiania białym szumem i idealną do niej charakterystykę dźwięku wydawanego przez okap, powszechnie dostępne stały się nagrania tego odgłosu. Dostępne są w aplikacjach dedykowanych dzieciom i rodzicom, którzy pragną usypiać dzieci białym szumem. Szeroką gamę różnorodnych szumów okapu znajdziemy też w serwisach muzycznych oraz w postaci płyt i plików MP3 do pobrania. Z przyczyn technicznych mają one różną jakość dźwięku, więc przed odtworzeniem nagrania okapu kuchennego niemowlęciu, należy choć przez kilka minut przesłuchać, z czym mamy do czynienia. Istotnym aspektem w trakcie korzystania z metody usypiania białym szumem, jest bezpieczna odległość od odtwarzacza oraz właściwy poziom głośności, który nie zagraża drobnym uszkodzeniom błon bębenkowych maluszka. Jeśli chcecie mieć całkowitą pewność, że słuchanie nagrań szumu okapu kuchennego w trakcie snu nie zaszkodzi dziecku, po włączeniu go można zmierzyć natężenie dźwięku w okolicach główki dziecka, korzystając z decybelomierza lub przygotowanej do tego celu aplikacji na smartfony.