dźwięk miksera do snu dla niemowląt
fot. pixabay.com

Każdy z rodziców szuka odpowiedniej dla niego metody do usypiania maluszka. Zobacz, jak szum miksera pomoże Ci szybko uśpić brzdąca.

Jak działa szum ?

Szum jest powszechnie znaną metodą usypiania dzieci już od wielu lat. Zapoczątkowało ją używanie dźwięku suszarki do włosów, by uspokoić dziecko. Z czasem zauważono, że różnego rodzaju szumy bardzo dobrze sprawdzają się przy usypianiu, zwłaszcza w przypadku najmniejszych pociech. Szum jest zestawieniem różnych dźwięków, które w połączeniu tworzą ciągły monotonny dźwięk. Jego działanie polega na skoncentrowaniu uwagi malucha na szumieniu, przez co staje się mniej czułe i podatne na inne odgłosy. Gdy dziecko przychodzi na świat, nie zna otaczających nas dźwięków. Każdy z nich jest dla niego nowy i ciekawy. Odgłosy szumienia to tło dźwiękowe podobne do tego, które towarzyszyło mu przez okres życia płodowego w ciele matki, dlatego odgłosy te działają na dziecko tak kojąco. Ponadto obniżają one ciśnienie człowieka, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani i spokojniejsi.

szum mechaniczny do usypiania mikser
fot. pixabay.com

Czy szum mechaniczny jest dobrym wyborem ?

Spośród otaczających nas dźwięków wyróżniamy dwa rodzaje szumu – naturalne i mechaniczne. Do pierwszej grupy należą dźwięki, które naturalnie występują w naturze takie jak szum fal oceanu, płynąca rzeka, potok górski, odgłosy wiatru, zamieci śnieżnej czy śpiew ptaków. Do szumów mechanicznych zaliczamy natomiast odgłosy, które wytwarzane są przez urządzenia mechaniczne podczas pracy np.  pralka, suszarka,  szczoteczka elektryczna, silnik samochodu, lecący helikopter, wentylator czy mikser. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że naturalne dźwięki lepiej sprawdzą się przy usypianiu dziecka. Nic bardziej mylnego. Za najskuteczniejsze odgłosy usypiające dzidziusie uważa się jednostajne dźwięki mechaniczne. Dzieje się tak, ponieważ odpowiada za nie schematyczny ruch części urządzenia, co generuje specyficzny, miarowy dźwięk. Takie szumy są bardziej jednostajne i monotonne niż szumy, które możemy spotkać w naturalnym środowisku. Właściwości brzmienia mechanicznego sprzyjają natychmiastowemu uspokojeniu, a co za tym idzie szybkiemu uśpieniu kruszynki.

Zalety szumu miksera

Wybór odpowiedniego dźwięku dla naszego szkraba bywa nie lada wyzwaniem. Trudno jest zdecydować, które brzmienie najlepiej spełni swoją funkcję. Mikser, jako jedno z urządzeń mechanicznych wytwarza bardzo jednostajny pogłos. Za ostateczne brzmienie miksera odpowiadają dwa czynniki – dźwięk pracy silnika oraz odgłos kręcących się mieszadełek. To zestawienie tworzy połączenie szumu mechanicznego generowanego przez silnik napędzający obroty oraz podźwięk powietrza obijającego się o pracujące mieszadełka. Brzmienie miksera jest jednym z dźwięków bardzo uniwersalnych. Sprawdzi się ono zarówno przy dziecku o spokojnym usposobieniu jak i przy brzdącu, którego wszędzie jest pełno i tryska energią niezależnie od pory dnia. Mikser sprawi, że maleństwo odizoluje się od otaczających go dźwięków,  jak rozmowy członków rodziny, odgłosy zabawy starszego rodzeństwa czy hałas uliczny. Przy używaniu szumu do snu warto pamiętać, by nagranie nie skończyło się w czasie snu dzidziusia, ponieważ może on odczuć nagłą ciszę jako zmianę w otoczeniu niemal tak samo jak gwałtowny hałas.

zalety szumu mikresa
fot. pixabay.com

Jak bezpiecznie używać szumu?

Rzeczy stosowane przy dziecku powinny być dla niego bezpieczne. Żaden rodzic nie chce narażać swojego skarbu na zagrożenie. W przypadku szumu ważnym czynnikiem decydującym o jego bezpieczeństwie jest głośność. Źródło dźwięku ciągłego powinno znajdywać się w jak największej odległości od malucha, która jest zależna od danego typu generatora. Gdy decydujemy się na używanie pluszaka generującego szum, sytuacja wygląda bardzo prosto, ponieważ zabawki te są dostosowane do bliskiego położenia względem dziecka. Ich częstotliwość dźwięku jest znacznie niższa niż szumu, którego źródłem jest aplikacja w telefonie, płyta MP3 czy projektor dziecięcy z wbudowaną funkcją szumienia. W każdym przypadku użytkowania takich gadżetów najlepiej zapoznać się z zaleceniami od producenta danego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here