szum płynącego kajaka do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Wielu z nas szuka idealnego dźwięku, by uspokoić swojego maluszka. Zobacz, jak odgłosy płynącego kajaka wpływają na dziecko.

Jak ciągły dźwięk działa na dziecko?

Malutkie dzieci bardzo często miewają problemy z zasypianiem lub z ciągłością snu. Dzieje się tak, ponieważ nie znają otaczających nas dźwięków i reagują na każdy z nich. Gdy jako dorośli robimy sobie drzemkę w ciągu dnia, rzadko kiedy budzą nas odgłosy otoczenia, takie jak wibracje telefonu, przejeżdżające samochody i tramwaje czy rozmowy sąsiadów. Jedynym dźwiękiem, który zaraz po urodzeniu zna noworodek to szum procesów fizjologicznych zachodzących w ciele matki, które słyszał w życiu płodowym. Szum jest ciągłym dźwiękiem, który jest zestawieniem mniej słyszalnych odgłosów o różnorodnych częstotliwościach. Właśnie dlatego, że maluszek w pierwszym okresie życia poznaje te tony,  po urodzeniu dają mu one poczucie bezpieczeństwa i działają na nie bardzo kojąco. Obecnie dostępne są nagrania przeróżnych dźwięków ciągłych, które pomogą uśpić lub uspokoić dzieciątko. Należą do nich między innymi szum suszarki, pralki, pracującego silnika samochodu czy szczoteczki elektrycznej, a także bardziej naturalne odgłosy takie jak wiatr, skrzypienie śniegu, płynący potok górski czy kojący dźwięk płynącego po wodzie kajaka.

dźwięk płynącego po wodzie kajaka
fot. pixabay.com

Czym charakteryzują się dźwięki wodne?

Odgłosy, które polecane są do usypiania pociech, możemy podzielić na szumy mechaniczne oraz naturalne, w których wyróżniamy grupę dźwięków wodnych. Te odgłosy to m.in. szum fal na oceanie, płynąca rzeka, potok górski, wodospad, deszcz, burza czy dźwięki takie jak płynący kajak lub szum wody pod prysznicem. Brzmienie tych odgłosów jest bardzo charakterystyczne. Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości i szybkości, z jaką porusza się woda w poszczególnych, wyżej wymienionych przypadkach. Woda jest jednym z najlepszych możliwych dźwięków do uspokajania dzieciaków, ponieważ to właśnie z nią dzieci kojarzą sobie odgłosy z życia płodowego, kiedy przez cały czas przebywały w środowisku wodnym. W zależności od usposobienia dzieciątka możemy zdecydować się na wiele dźwięków wodnych. Dla maluszków, które z zasady są bardzo spokojne, świetnie sprawdzi się dźwięk potoku górskiego lub płynącej rzeki, a dla bardziej energicznych brzdąców lepiej swoją funkcję spełnią odgłosy takie jak wodospad, fale oceanu czy woda rozchodząca się na dziobie płynącego kajaka.

Czym charakteryzuje się brzmienie płynącego kajaka?

Poszczególne dźwięki brzmią dla ludzkiego ucha nieco inaczej, dzięki czemu rozróżniamy je od siebie bez większego problemu. Przy usypianiu naszych pociech wybór odpowiedniego dźwięku ciągłego jest bardzo ważnym warunkiem dobrego snu maleństwa. Bardzo często polecanym odgłosem jest płynący kajak. Jest to bardzo charakterystyczny dźwięk, łączący w sobie cechy wody, która powoli rozchodzi się i ustępuje miejsca kajakowi, a także wydźwięku oporu powietrza. Towarzyszy mu także delikatne uderzanie fal wodnych o boki kajaka, co sprawia, że jest bardzo bogatą kompilacją dźwiękową. Ostateczny dźwięk zależy głównie od czynnika, którym jest prędkość wiatru w momencie nagrywania brzmienia. Zaletą szumu płynącego kajaka jest przede wszystkim idealne maskowanie odgłosów dochodzących z otoczenia śpiącego malca. Ponadto, zestawienie wody i wiatru wpływa na kruszynę bardzo odprężająco i uspokajająco, dzięki czemu dużo łatwiej jest mu zasnąć oraz spać głębiej, niż w przypadku względnie otaczającej go ciszy.

dźwięk płynącego kajaka do snu
fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo podczas używania szumów 

Podstawą dobrego zajmowania się maluszkiem, jest dbanie o jego całkowite bezpieczeństwo. Nikt z nas nie chce narażać malca na zagrożenie. W przypadku korzystania z generatorów dźwięku płynącego kajaka należy pamiętać, by umieścić je wystarczająco daleko od łóżeczka. W przeciwnym razie dźwięki dobiegające z niego mogą okazać się dla pociechy za głośne i poza brakiem komfortu snu może to zagrażać ich zdrowiu. Przed rozpoczęciem stosowania generatora zapoznaj się z instrukcją użytkowania, którą oferuje producent, by mieć pewność, że używasz źródła brzmienia w odpowiedni sposób. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here