szum farmy do snu dla dzieci
fot. pixabay.com

Usypianie dziecka nie musi być walką z wiatrakami. Stosowanie szumu do snu może sprawić, że rodzice odzyskają wolne wieczory. Zobacz, co jeszcze zdziała szum odgłosów farmy!

Odgłosy farmy jako biały szum

Szumy do usypiania dzieci mogą mieć różnorakie pochodzenie. Wyróżniamy szumy mechaniczne, jakimi są dźwięki pracy urządzeń elektrycznych, silników i pojazdów w ruchu oraz te naturalne, jak odgłosy zjawisk atmosferycznych, szumy wiatru i wody w różnych sytuacjach, szelest liści i traw oraz głosy wielu gatunków zwierząt. Szum farmy jest zdecydowanie dźwiękiem o naturalnym pochodzeniu, co jest powodem jego złożoności. Ze względu na nadchodzące na siebie odgłosy zwierząt hodowlanych i domowych oraz szum wiatru i poruszanych nim roślin, zestawienie to jest niezwykle podobne w swojej strukturze do modelowego szumu. Pomocne przy usypianiu niemowląt i małych dzieci właściwości też są tożsame. Szum farmy maskuje dźwięki otoczenia, łącząc w sobie tony o różnej częstotliwości oraz sprawdza się jako jednolite tło dźwiękowe, na którym skupia się uwaga maluszka. Instynktowny odbiór dźwięków przyrody może też relaksować dziecko i rodzica. 

odgłosy zwierząt hodowlanych do usypiania
fot. pixabay.com

Nauka podczas snu

Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta jest jedną z pierwszych rzeczy, jakich uczy się dziecko, poza niezbędnymi do funkcjonowania umiejętnościami. Takie osłuchiwanie się z wieloma rodzajami dźwięków korzystnie wpływa na rozwój mowy u dziecka i ułatwia mu zrozumienie otaczającego go świata. Wykorzystując nagrania odgłosów zwierząt hodowlanych podczas usypiania maluszka, możemy w łatwy sposób zapoznać go z nowymi bodźcami oraz rozwijać część mózgu odpowiedzialną za mowę. Nauka przez sen nie jest możliwa według aktualnego stanu wiedzy, ale już moment odprężenia przed zaśnięciem jest uznawany za odpowiedni do przyswajania i zapamiętywania nowych informacji. Uczenie dziecka dźwięków zwierząt, które spotka jako pierwsze, będzie dla niego przyjemne i proste. Szum farmy jako tło dźwiękowe do zasypiania może też wykształcić przywiązanie do przyrody i szacunek dla innych gatunków zwierząt zamieszkujących naszą planetę. To nauka, której zaniedbania nie da się nadrobić w wieku dorosłym, więc tym bardziej należy zawrzeć ją w modelu wychowawczym od momentu pojawienia się dziecka na świecie. Odgłosy zwierząt z farmy mogą zapewnić podstawy do dalszej edukacji dziecka, jednocześnie pozwalając mu spokojnie i głęboko zasnąć.

dźwięki do usypiania gospodarstwo rolne
fot. pixabay.com

Metoda usypiania dzieci szumem wady i zalety

Choć jej popularność nie maleje, metoda usypiania dzieci szumem także ma swoje słabe strony. Przede wszystkim wprowadza ona silny nawyk dotyczący tła dźwiękowego podczas zasypiania. W opiece nad niemowlęciem z pewnością jest to pomocne i właściwe, ale pozostawione w dalszych etapach życia dziecka, może zacząć stanowić poważny problem. Jeśli mały człowiek nigdy nie zasypiał we względnej ciszy lub przy niekontrolowanych dźwiękach tła, w życiu dorosłym może nie radzić sobie z ignorowaniem pewnych bodźców, co przejawia się bezsennością lub nadmiernym stresem. Zagłuszenie większości nagłych zmian odgłosów docierających do uszu dziecka, pozwala mu jednak na odprężenie i głębszy sen, a w rezultacie sprawniejszą adaptację do nowych warunków w pierwszych miesiącach życia. Kompromisem między tymi cechami metody usypiania szumemnagrania złożone z jednostajnego szumu i poszczególnych odgłosów, przebijających się przez monotonne tło. Takim typem nagrania jest między innymi szum farmy. Dzięki kontrolowanym zmianom w natężeniu dźwięków o danej częstotliwości dziecko może spać spokojnie, ale powoli przyzwyczajać się do obecności wielu bodźców słuchowych o różnorodnym charakterze.

Nauka samodzielnego zasypiania z szumem i bez

Jeśli maluch został już przyzwyczajony do usypiania przy szumie, albo z włączonym nagraniem spędza całe noce i czas drzemek, przychodzi czas na naukę snu w trudniejszych warunkach. Nagłe przestawienie na sen w całkowitej ciszy i ignorancje zmiennych dźwięków otoczenia rzadko przynosi oczekiwane rezultaty i skończyć się może co najwyżej bezsenną nocą dla malucha i jego opiekuna. Stopniowe wyciszanie nagrania i zmiana czystego białego szumu na bardziej złożone tła dźwiękowe pozwolą na powolne i efektywne przyzwyczajenie do spania bez szumu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here