Usypianie dziecka zgodne z pracą mózgu maluszka? Dzięki nagraniom fal delta to możliwe. Zobacz, jakie tło muzyczne pomoże Twojemu maluszkowi spokojnie i głęboko zasnąć.
Wyciszające nagrania do snu
Odgłosy natury, takie jak szum deszczu czy wiatru to dźwięki, z jakimi dziecko będzie się spotykać w kolejnych latach życia, więc wprowadzenie ich w formie kojącego rytuału przed snem jest rozsądnym wyborem. Towarzyszyć mu będzie także różnego typu muzyka, która też pełni istotna role w rozwoju maluszka i w dalszym życiu może wspierać je emocjonalnie, budować ścieżki pamięciowe i pomagać w kojarzeniu faktów. Wśród relaksujących nagrań do usypiania niemowląt i małych dzieci bez trudu znajdziemy także te oparte na muzyce. Ich skuteczność może być jednak podważana, szczególnie jako pomoc w usypianiu niedługo po urodzeniu. Dziecko w tym okresie nie zna jeszcze muzyki, więc jako nowy bodziec dźwiękowy stworzony z odrębnych tonów i różnorodnych rytmów, może dodatkowo rozpraszać niemowlę. Tła dźwiękowe wytworzone w celu usypiania przy nich najmłodszych pociech, w większej części złożone są z różnego rodzaju szumów i delikatnych pogłosów, a nie melodii, które osoby dorosłe kojarzą jako muzykę. Można wyróżnić jednak pewne wyjątki od tej reguły, ponieważ przeciągające się brzmienia uzupełnione subtelnym szmerem pochodzenia naturalnego lub wytwarzanego z pomocą instrumentów perkusyjnych, mogą tworzyć atmosferę, która ułatwi maluchowi zaśnięcie. Stałe tło dźwiękowe tworzy barierę, odcinając dziecko od bodźców z otoczenia. Brak rozpraszających odgłosów z zewnątrz pozwala na głęboki sen i pobudkę w momencie, kiedy jest wypoczęte.
Czym są fale delta?
Wyciszające nagrania muzyczne przypominające szum albo przywodzące na myśl unoszenie się w nieprzerwanych otchłaniach marzeń sennych lub innych światach, można w ogromnej liczbie znaleźć w formie płyt do odtwarzania, lub plików udostępnionych w internecie. Niektóre z nich są oznaczone jako zgodne z częstotliwością fal mózgowych, oznaczonych kolejnymi literami greckiego alfabetu. Chociaż efektywność ich działania jest sporna, dzięki podobnym częstotliwościom i strukturze, mają powodować dopasowywanie się mózgu do określonych trybów działania. I tak na przykład fale alfa wykorzystywane są jako tło dźwiękowe wzmacniające koncentrację do nauki lub pracy, a fale delta mają powodować przygotowanie do snu i odpoczynku. Dźwięki te imitują z lepszą lub większą skutecznością fale elektromagnetyczne, które nasz mózg wytwarza podczas snu. Same dźwięki fal delta to przeciągające się w czasie odgłosy o niskich częstotliwościach. Przyjemnie relaksują, a po dłuższej chwili wsłuchiwania się w regularny rytm umysł staje się znużony i dziecku łatwiej jest zasnąć. Wśród dostępnych w internecie nagrań generowanych komputerowo fal delta dostępne są zarówno czyste formy jak i zestawienia ze ścieżką muzyczną.
Muzyka w metodzie usypiania szumem
Gdy dziecko, rosnąc, poznaje coraz więcej bodźców dźwiękowych, a słyszane melodie traktuję jako przyjemną odmianę codziennych odgłosów otoczenia, odpowiednio dobrana muzyka może stać się nagraniem używanym jako sposób na odprężenie i uśpienie maluszka. Jeśli we wcześniejszym okresie, do usypiania niemowlaka używano szumu lub podobnych zestawień jednostajnych, monotonnych brzmień, wybrane tło muzyczne powinno cechować się jak największą różnorodnością częstotliwości, które pokrywają się ze sobą, stanowiąc ciągłość, a nie jak w przypadku popularnych melodii, oderwanymi od siebie impulsami. W takim wypadku przestawienie dziecka z metody szumienia na łagodzące nagrania muzyczne nie powinno okazać się większym problemem. Wiele generowanych komputerowo zestawień opartych na falach delta do usypiania dzieci i dorosłych charakteryzuje się subtelnym tłem muzycznym. Jego zastosowanie jest o tyle korzystne, że stopniowo wypracowuje w dziecku zainteresowanie bardziej skomplikowaną składnią dźwiękową, przez co rozwija zdolności muzyczne oraz wyobraźnię. Coraz częściej mówi się, że dzieci, które mają stały kontakt z muzyką, lepiej radzą sobie też z logicznym myśleniem i częścią umiejętności miękkich.