różowy szum do snu efekty
fot. pixabay.com

Usypianie szumem rozeszło się echem po całym świecie. Najnowsze badania dowodzą, że szumy mają więcej właściwości, niż przypuszczaliśmy. 

Różowy szum do snu

Choć wydaje się ciekawy i przyjemny dla ucha, różowy szum nie zdobył tak wielkiego poparcia, jak jego biały odpowiednik. Ze względu na swoje właściwości nie maskuje dźwięków otoczenia w tak dużym stopniu. Wynika to ze struktury szumów różnego rodzaju w zależności od danego koloru. Biały szum łączy w sobie liczne częstotliwości w określonym zakresie. Każdy z takich tonów ma niemal jednakową głośność, dlatego dźwięk wydaje się tak jednostajny. Zasadniczą różnicę w przypadku różowego szumu doskonale widać na schematycznym obrazie fal dźwiękowych. O ile w białym szumie linia ta jest prosta, dla uproszczonego wykresu szumu różowego natężenie poszczególnych tonów spada wraz ze wzrostem częstotliwości. Oznacza to tyle, że wysokie dźwięki są cichsze od niższych tonacji. Ma to niebanalne znaczenie dla odbioru słyszanego dźwięku, ponieważ ludzki słuch wyraźniej jest w stanie wychwycić wysokie częstotliwości. Dzięki temu mechanizmowi, mimo technicznych parametrów, szum różowy wydaje nam się bardziej płaski i stonowany od popularnego szumu białego. Spokojniejsze dźwięki sprawiają, że jeszcze łatwiej jest nam się wyciszyć i zrelaksować.

różowy szum do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Problemy techniczne – czy istnieje szum różowy?

Chociaż nagrania szumu bywają oznaczone jako różowy szum, często znaleźć można informacje, że takie zestawienie dźwięków w praktyce nie ma racji bytu. Chociaż technicznie rzecz ujmując, idealny szum różowy nie może zostać z powodzeniem wygenerowany, możemy wykorzystywać odgłosy maksymalnie do niego zbliżone wraz z całym spektrum dobroczynnego działania. Nasz słuch też nie jest przecież idealny i nierzadko mamy problem z rozróżnieniem podobnych do siebie dźwięków. W przypadku szumu różowego są to tylko niewielkie zakłócenia wynikające z pracy urządzenia, więc nawet podświadomie ciężko byłoby nam to dostrzec. Aby w pełni cieszyć się działaniem różowego szumu na mózg, warto korzystać z nagrań tworzonych komputerowo. Dźwięki wyłapane z otoczenia z pewnością będą mniej do niego zbliżone, pełne niedoskonałości i zakłóceń różnego typu.

Różowy szum, a pamięć 

Wraz z popularyzacją metody usypiania szumem, wzrosło powszechne zainteresowanie tego typu zestawieniami tonów o różnej częstotliwości. Wśród nich na playlistach do snu dla dzieci i niemowląt oraz osób dorosłych znajdziemy także szum różowy. Poza relaksującym wpływem na organizm, analizowane są inne możliwości zastosowań różowego szumu. Badania przeprowadzone przez zespół badawczy potwierdziły na przykład, że wsłuchiwanie się w nagrania różowego szumu przed i w trakcie snu, szczególnie w jego głębokich fazach, pozytywnie wpływa na pamięć. Eksperyment przeprowadzony był na osobach dorosłych, ale możemy założyć, że podobne efekty uzyskuje się u niemowląt i małych dzieci. Zdolność szybkiego zapamiętywania i analizy informacji przyda się maluchom do nauki otaczającego ich świata i wspiera właściwy rozwój. Ponadto nie od dziś wiadomo, że dobrej jakości głęboki i długi sen wspomaga procesy pamięciowe zarówno na kilka godzin, które po nim następują, jak i w sposób długotrwały, sprawiając, że wyspane dzieci osiągają lepsze wyniki w szkole, a dorośli lepiej się koncentrują na powierzonych im zadaniach w życiu zawodowym i prywatnym.

różowy szum do snu dla dziecka zalety
fot. pixabay.com

Zastosowanie różowego szumu u dzieci

Zastanawiając się nad zasadnością wdrożenia metody usypiania szumem oraz właściwym wyborem nagrania, przy którym Twoje dziecko będzie zasypiać w najbliższych miesiącach lub latach swojego życia, świadomość dodatkowych pozytywnych efektów jest niezwykle istotna. Szumy wodne najlepiej sprawdzają się do snu dla noworodków, ponieważ imitują znane im środowisko wodne. Odgłosy natury pozwalają dziecku przygotować się do kontaktu z przyrodą oraz rozwijają w nim szacunek i miłość do zwierząt. Ludzki szept z kolei może dla odmiany dać dziecku poczucie komfortu i bliskości drugiej osoby, co jest jedną z najistotniejszych i jednocześnie najcięższych do zapewnienia potrzeb małego dziecka. Biały szum pochodzenia mechanicznego lub generowany komputerowo świetnie sprawdza się natomiast przy maskowaniu odgłosów otoczenia. Na końcu tej długiej listy znajduje się różowy szum, najmniej popularny wśród rodziców i niemożliwy do uzyskania według specjalistów, ale gwarantujący pozytywny wpływ na mózg dziecka nie tylko w zakresie jego usypiania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here