Jak zręcznościowe gry planszowe wpływają na rozwój dziecka

Jeśli w przytulne piątkowe wieczory lub podczas długich wakacyjnych weekendów sięgasz po gry planszowe dla dzieci, wiedz, że maluchy czerpią wiele korzyści z tego szczególnego rodzinnego czasu. Oprócz tego, że gry planszowe uczą je pracy zespołowej, cierpliwości oraz tego, jak z wdziękiem wygrywać i przegrywać, mogą również korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu i języka dzieci.

Gry dla dzieci stwarzają możliwości wczesnej nauki

Nawet proste zręcznościowe gry dla dzieci pomagają maluchom rozpoznawać kolory, liczyć miejsca, a także rozwijają koordynację ręka-oko i zręczność w poruszaniu kartami i elementami po planszy. Ponadto, nauka czekania na swoją kolej i przestrzegania zasad to ważne lekcje, które służą dzieciom daleko poza salonem. Gry planszowe to także prosty sposób na wspieranie zdrowego rozwoju mózgu u starszych dzieci i nastolatków. Mogą być one podstępnym sposobem pomagania dzieciom w wieku szkolnym w pracy nad umiejętnościami, z którymi mają problemy. Na przykład gry, w których gracze muszą zapamiętać kilka informacji naraz, mogą pomóc dziecku, które ma problemy ze zrozumieniem tekstu — a przy tym dobrze się bawić.

Koncentracja dziecka jest wyostrzona

Gry planszowe, w które gra się bez przerwy, mogą pomóc w wydłużeniu czasu koncentracji uwagi dziecka. Jednak aby odnieść korzyści, wszyscy muszą się zaangażować w grę do końca. Jeśli Twoja rodzina siada do gry w warcaby, pamiętaj, by dokończyć całą partię bez sprawdzania telefonu lub włączania telewizora. Ukończenie gry planszowej bez przerw pomoże wydłużyć malejący czas koncentracji uwagi dzieci w świecie pełnym cyfrowych rozpraszaczy.

Gry uczą wartości pracy zespołowej

Gry planszowe często przekazują dzieciom meta-komunikaty na temat życia: Twoje szczęście może się zmienić w jednej chwili, na lepsze lub gorsze. Jednak gry planszowe nie tylko uczą dzieci, że nic nie jest gwarantowane, ale są też dobrym sposobem na zachęcenie dzieci w różnym wieku do łączenia się w grupy i współpracy, co będzie im potrzebne przez całe życie.

Gry planszowe łagodzą stany lękowe

Gry mogą one pomóc dzieciom z lękiem nauczyć się łatwiej nawiązywać przyjaźnie. Gry planszowe, ze względu na swoją strukturę, mogą ułatwić budowanie relacji interpersonalnych z rówieśnikami, ponieważ dziecko wie, czego się od niego oczekuje. Dzieciom, które mają trudności z nawiązywaniem rozmów, polecamy gry, które stwarzają okazje do pogawędek, takie jak zgadywanki. Warto także wspomnieć, że gry pokazują dzieciom, że każdy kiedyś przegrywa i jest to w pełni normalne, dzięki czemu przyszłe porażki nie będą dla nich aż tak bolesne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here