śpiew ptaków do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Usypianie godne prawdziwej księżniczki? Wypróbuj śpiew ptaków do usypiania swojego maleństwa i zobacz, ile czasu możesz zaoszczędzić. 

Biały szum czy odgłosy natury?

Biały szum używany jest już przez wielu młodych rodziców, a jego niezwykle działanie rozchodzi się echem po zakątkach internetu. Relaksujące dźwięki nie są odkryciem XXI wieku, ale to teraz z wielu nagrań o charakterze odprężającym można korzystać do woli dzięki sprawnie działającym serwisów muzycznym. Niektóre z nich znane są od wieków. Zamiast nagrań, spragnieni kojących doznań ludzie musieli zmieniać swoje otoczenie. Tak powstawały rajskie ogrody z fontannami, by móc wsłuchiwać się w ich relaksujące odgłosy oraz pałace nad jeziorami, by móc wieczorami delektować się koncertami żab i świerszczy. Wśród najbogatszych warstw społeczeństwa już wtedy zrodziła się moda na egzotyczne ptaki w zdobionych klatkach lub specjalnie do tego celu przygotowane ptaszarnie. W zasięgu ręki mieli wtedy wyciszający śpiew ptaków wielu odmian i gatunków. Teraz nie potrzeba tak wiele zachodu, by we własnych czterech ścianach wypróbować kojącego zmysły melodyjnego śpiewu ptaków. Użycie go do usypiania niemowląt i małych dzieci może mieć natomiast zaskakująco pozytywne efekty.

śpiew ptaków relaksujące odgłosy natury
fot. pixabay.com

Różnorodność dla spragnionych doznań

Śpiew ptaków jest bardzo dużym uproszczeniem szerokiej kategorii nagrań relaksacyjnych, wśród których możemy wybierać. Melodyjność dźwięków wydawanych przez wiele gatunków zwierząt z tej rodziny jest tak różnorodna, że jako rodzice gwarantujemy sobie duży wybór w zależności od potrzeb. Każde nagranie należy najpierw odsłuchać bez dziecka lub o innej porze, aby zorientować się, czy tempo nie jest zbyt duże, co może zadziałać w sposób odwrotny od oczekiwanego, czyli rozbudzić dziecko. Nie powinno dziwić, że śpiew ptaków w innym miejscu lub czasie może znacząco różnić się od tego, co słyszymy w lesie, lub parku w pobliżu domu. Najbardziej przewidywane są nagrania śpiewu ptaków konkretnego gatunku, ale to właśnie one będą też najbardziej intensywne i znacznie odbiegają od teorii usypiania dzieci białym szumem. Właściwości śpiewu ptaków różnych gatunków, czyli dźwięk częściej spotykany w naturze, bardziej przypominają jednostajny szum, choć do charakterystycznego białego szumu jest im daleko. Nachodzące na siebie melodie i wysokości dźwięków lepiej sprawdzą się do zagłuszana niechcianych dźwięków pochodzących z otoczenia i szybkiej znużą dziecko

Z różnorodności oferowane przez ptasią rodzinę najbardziej skorzystać mogę rodzice nieco starszych dzieci, które co wieczór domagają się nowych kołysanek jeśli ten model jest Ci boleśnie znany, usypianie śpiewem ptaków może przynieść zbawienne efekty. Nawet ptaki z tych samych okolic mogą brzmieć różnie, w zależności od pory dnia, momentu ich życia, a nawet pogody. Z gotowych nagrań możemy więc wybierać kolejne, choć trochę podobne do siebie zestawienia dźwięków, aby zaspokoić wyrafinowany gust usypiającego dziecka.

śpiew ptaków na dobranoc
fot. pixabay.com

Obietnica wyjątkowych przeżyć ze śpiewem ptaków

Przy kilkuletnich dzieciach pojawia się jeszcze jeden aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę. Ogrom wydarzeń każdego dnia i wiele godzin zabawy jest dla nich tak istotny i absorbujący, że na myśl o spokojnym położeniu się w łóżeczku i bezczynności wykazują całkowity brak współpracy i zainteresowania. Nic w tym dziwnego. Nawet zabawa dorosłych przeciąga się do godzin porannych, gdy tylko mogą sobie na to pozwolić. Aby zachęcić przedszkolaka do samodzielnego usypiania, potrzeba jest bodźca, który je zafascynuje i zachęci do przerwania ulubionych zajęć.

Ta sama różnorodność śpiewu ptaków, która sprawdza się w przypadku dzieci łaknących nowych melodii podczas zasypiania, sprawdzi się jako gwarancja tajemniczego świata do okrycia przez dziecko. Wybierając odpowiednio dużą liczbę nagrań śpiewu ptaków, codziennie wieczorem możecie zapewnić dziecku poznanie nowych melodii albo gatunków. To drugie z pewnością zainteresuje małych przyrodników. Traktujmy nagranie jako niespodziankę albo obietnicę nowych wrażeń, ale bez budowania zbyt dużego napięcia, bo może ono rozbudzić dziecko. Przed włączeniem nagrania rodzic może dodatkowo opowiedzieć historyjkę o tym, co mówią ptaki lub wytłumaczyć gdzie i jak żyją. Taka forma spokojnej bajki na dobranoc słyszana z ust mamy lub taty sprawi, że dziecko z chęcią wsłucha się w delikatne odgłosy natury i zaśnie zadowolone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here