biały szum wodospadu do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Szum wodospadu jest jednym z najbardziej kojących dźwięków natury. Zobacz, jak szum wodospadu wpływa na samopoczucie dziecka.

Naturalny szum wodospadu

Szum wodospadu jako jeden z szumów wodnych działa na organizm człowieka bardzo kojąco, uspokajająco i odprężająco. Jest to pierwszy dźwięk, o którym myślimy, poruszając temat relaksującego nas szumu. Woda towarzyszy człowiekowi przez całe życie, począwszy od życia płodowego w ciele matki, gdzie to właśnie woda otacza płód. Dziecko przez pierwsze dziewięć miesięcy osłuchuje się z szumami spowodowanymi procesami fizjologicznymi ciała kobiety.  Szum wodospadu jest jednym z najbardziej intensywnych, a jednocześnie kojących dźwięków wodnych, jaki jest znany człowiekowi. Niezależnie od tego, czy jest włączony z nagrania, czy na żywo, również na dziecko działa bardzo relaksująco, a przede wszystkim uspokaja i pozwala mu szybciej zasnąć. Jednostajne szumienie odtwarzane dziecku na czas snu zniweluje inne dźwięki z otoczenia, dzięki czemu niemowlę nie będzie się budzić, a jego sen będzie głębszy.

naturalny odgłos wodospadu do snu
fot. pixabay.com

Kiedy używać szumu?

Dźwięki szumu znajdują wiele zastosowań przy dziecku. W okresie niemowlęcym najczęściej używamy szumów podczas usypiania i snu maluszka. Szum przy usypianiu pozwala dziecku się wyciszyć i uspokoić. Skupia się ono na dźwięku szumu, dzięki czemu inne odgłosy z wnętrza domu, takie jak rozmowy, włączony telewizor, radio czy dzwonek do drzwi, go nie rozpraszają. Szum podczas całego czasu snu działa podobnie. Zarówno mózg dziecka, jak i osoby dorosłej, we śnie analizuje dźwięki pochodzące z otoczenia. Szum podczas snu zmniejsza ryzyko przebudzenia się dziecka z powodu hałasu, ponieważ jego zmysł słuchu skupiony jest na szumie. Szum generowany w odpowiednio dużej odległości od śpiącego dziecka jest cichy, dzięki czemu sam w sobie nie zaburza jego snu, a pozwala mu zasnąć głęboko i niweluje ryzyko obudzenia się. Poza usypianiem szumem używamy go także, gdy dziecko jest niespokojne, grymasi czy źle się czuje. Szum może w takiej sytuacji dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwoli szybciej opanować sytuację. Szum w późniejszych latach życia dziecka świetnie sprawdzi się podczas nauki. Dzięki niemu dźwięki otoczenia nie będą go rozpraszać i będzie mu łatwiej skupić się na nauce.

Dlaczego szum wodospadu będzie najlepszy dla dziecka?

Szumy wodne to grupa szumów, które doskonale sprawdzają się w usypianiu dzieci. Szumy te najbardziej przypominają dziecku szumy fizjologiczne, które słyszał, będąc jeszcze w brzuchu matki. Gdy dziecko słyszy jednostajny szum wodospadu, jego tętno delikatnie obniża się, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i odprężone. Wodospad jako naturalny dźwięk nie będzie przyzwyczajał Twojego dziecka do nieustannie słyszanych urządzeń mechanicznych, a zamiast tego będzie poznawał malucha z naturą. Dla wielu przyszłych rodziców jest ważny aspekt.

szum wodospadu dla dziecka jaki wybrać
fot. pixabay.com

Jaki szum wodospadu wybrać?

Mamy wiele możliwości włączenia dziecku szumu wodospadu. Najpopularniejszymi z nich są aplikacje z nagranymi dźwiękami wodospadu lub płyty i pliki MP3. Jednak rozwiązań jest dużo więcej. Na rynku dostępne są zabawki, maskotki i przytulanki generujące imitację szumu lub z wgranymi nagraniami szumu wodospadu. Decydując się na zakup takiego gadżetu, mamy pewność, że częstotliwość, natężenie oraz głośność będą dostosowane do słuchania przed dzieci, ponieważ to  właśnie dla nich są one przeznaczone. Jeśli jednak wybierzemy aplikację na smartfon czy tablet, musimy postępować zgodnie z zaleceniami producenta aplikacji, a nie eksperymentować z głośnością. To, co dla dorosłego jest cichym szumem, dla dziecka może być już zbyt intensywne. Inną alternatywą szumu wodospadu dla dziecka są domowe wodospady i kaskady. Domowe wodospady to niewielkie dekoracje z przelewającą się wodą. Wizualnie prezentują się jak prawdziwy cud natury, tylko w znacznym pomniejszeniu. Taka opcja będzie zdecydowanie najbardziej naturalną formą dźwięku dla naszej pociechy. Jak wszystko, domowy wodospad ma także swoje wady. Aplikację czy zabawkę możemy mieć zawsze przy sobie: na spacerze w wózku, czy jadąc na rodzinny wyjazd, a w sytuacji korzystania z domowego wodospadu kwestia mobilności urządzenia jest już bardziej skomplikowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here