Szumy są popularną i skuteczną metodą, która ułatwia dzieciom zasypianie oraz uspokajanie się, zwłaszcza gdy mają zły dzień. Zobacz, jak szum burzy piaskowej uspokaja dziecko.
Szumy z natury
Wiele przyszłych rodziców słyszało o usypianiu dziecka metodą szumu. Jest to bardzo popularny sposób, szybko uczący malucha zasypiania w swoim łóżeczku. O co tak naprawdę chodzi? Szum jest to zestawienie monotonnych dźwięków o niezmiennym natężeniu, częstotliwości i głośności. Jest wiele różnych rodzajów szumu, począwszy od szumów mechanicznych takich jak dźwięk silnika, suszarki, pralki, wirnika helikoptera czy szczoteczki elektrycznej po szumy naturalnie występujące w środowisku, na przykład szum rzeki, fal oceanu, wodospadu, potoku górskiego, wiatru czy szum burzy piaskowej. Naturalne dźwięki szumów wpływają relaksująco i odprężająco na organizm człowieka, a zwłaszcza dziecka. Mają one działanie, które m.in. obniża tętno dzieciątka, pozwalając mu dużo szybciej i głębiej zasnąć. Dodatkowym atutem naturalnych dźwięków jest przyzwyczajanie dziecka do obcowania z przyrodą.

Jak szum działa na dziecko?
Gdy dziecko przychodzi na świat, dociera do niego wiele przeróżnych bodźców na raz. Jego otoczenie zmienia się diametralnie, porównując do tego, co czuł, będąc w brzuchu mamy. Maluch poznaje świat poprzez zmysły takie jak wzrok, dotyk, smak i słuch. Każdy z nas przez to przechodził, wiele nowych rzeczy, których musimy się dowiedzieć i nauczyć. Szum jest dla dziecka bardzo ważny, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, ponieważ jest to dźwięk, który zdążył już poznać. W czasie życia płodowego dziecko słyszy szum pochodzący z procesów fizjologicznych jego matki, jak trawienie, bicie serca, przepływ krwi czy szum wynikający z tego, że kobieta w ciąży się porusza. Odgłos ten uspokaja i koi emocje dziecka, ponieważ utożsamia go sobie z poczuciem bezpieczeństwa. Gdy nagle znalazłbyś się w zupełnie innym świecie niż dotychczasowy, ale byłaby tam jedna rzecz, którą już znasz, czułbyś się przy niej lepiej. Tak właśnie działa szum.
Zalety szumu burzy piaskowej
Jako przyszli lub początkujący rodzice szukamy dźwięku, który idealnie sprawdzi się przy uspokajaniu i usypianiu naszej pociechy. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów ciągłych dźwięków, które dobrze sprawdzą się w tej roli. Bardzo często polecanymi są te, które naturalnie występują w środowisku. Jednym z takich naturalnych dźwięków są odgłosy burzy piaskowej. Są one połączeniem dźwięku silnie wiejącego w różnych kierunkach wiatru oraz subtelnego szmeru poruszającego się piasku. Takie nagrania tworzone są zazwyczaj na pustyniach, by żaden inny dźwięk nie zakłócał ich trwania. Takie zestawienie naturalnych odgłosów powoduje, że maluch czuje się odprężony i bardzo szybko zasypia, a także pozwala mu przespać spokojnie całą drzemkę, odcinając od innych dźwięków. Szum burzy piaskowej powoduje u maleństwa obniżenie tętna. Właśnie dzięki temu nie ma problemu z zasypianiem. Szum trwający przez cały czas trwania snu sprawia, że dziecko jest odizolowane od innych dźwięków z otoczenia, które potencjalnie mogłyby je obudzić.

Bezpieczeństwo podczas używania szumu
Jako rodzice, chcemy zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Poza aspektami, dzięki którym maluszek będzie czuł się dobrze i komfortowo, musimy także zadbać o jego bezpieczeństwo. Używając generatorów szumu, należy zwracać uwagę na częstotliwość oraz głośność dźwięku. Zabawki, takie jak pluszaki czy maskotki przypinane do łóżeczka dziecka są przystosowane do tego, by znajdować się bardzo blisko dzieciątka. Mają one bardzo niską częstotliwość dźwięku oraz jego głośność. Jeśli jednak zdecydujemy się na generowanie szumu poprzez aplikację w telefonie, płytę MP3, projektor czy specjalny generator szumów dla maluchów, wygląda to nieco inaczej. Urządzenia przeznaczone do wytwarzania dźwięku szumu umieszczamy w sporej odległości od dziecka. Zazwyczaj zaleca się położenie generatora dźwięków na drugim końcu pokoju niż łóżeczko. Gwarantuje to, że dźwięki słyszane przez bobaska nie będą dla niego za głośne.