Relaksujące dźwięki dla maluszka, które wprowadzą magiczną atmosferę w całym domu? To możliwe! Zobacz, jak rodzice o wyjątkowych zainteresowaniach usypiają swoje dzieci.
Czym jest ambient music?
Nazwa w języku angielskim nie wszystkim mówi o celu tworzonych kompozycji. To natomiast nic innego, jak muzyka tworząca klimat danego miejsca czy otoczenia. Czasem składają się na nią również inne odgłosy, jak szum palącego się drewna w kominku, deszcz czy śnieżyca za oknem. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać warunki, jakie pragniemy wnieść w zacisze własnego domu. Zestawienia odgłosów tworzących ambient music nierzadko oparte są na ścieżkach dźwiękowych z gier lub filmów. Różnorodność wśród tego typu tła dźwiękowego jest ogromna. Dla jednego tytułu fantasy fani przygotowują dziesiątki wersji ambient music dla konkretnych lokalizacji czy warunków pogodowych. To setki godzin ścieżek dźwiękowych, które poza unikatowym charakterem mają właściwości wyciszające oraz relaksujące ciało i umysł. Te niecodzienne tła muzyczne można wykorzystywać w pracy lub podczas nauki, niezależnie od wieku, więc wielu zafascynowanych odległymi światami rodziców stosuje je do usypiania małych dzieci. Efekty są wysoce satysfakcjonujące i zachęcają do eksperymentów we własnym domu.

Biały szum i dźwięki tła
Poza muzyką, na ambient music składają się liczne odgłosy otoczenia. Cześć z nich charakteryzowana jest jako biały szum, gdy występują oddzielnie. Wśród najpopularniejszych szumów, używanych zarówno podczas przygotowywania ambient music jak i w metodzie usypiania białym szumem, warto wyróżnić wszelkie szumy związane z ruchem wody, odgłosy wiatru oraz dźwięki wydawane przez zwierzęta. Jeśli ich działanie w pojedynkę potwierdzone zostało przez naukowców, zasadność używania ambient music do usypiania lub uspokajania niemowląt ma spore poparcie. Nałożenie na siebie odgłosów różnego pochodzenia sprawia, ze mimo stałej gamy tonów i rytmu, nagranie cechuje pewna zmienność. Nie zapewni ona tak głębokiego snu, jak w przypadku białych szumów, ale może stanowić pierwszy krok w nauce zasypiania w codziennych warunkach, gdy nie mamy tak wielkiego wpływu na tło dźwiękowe.
Spokojna mama, spokojne dziecko
Rodzice, którzy mieli już kontakt z klasycznymi nagraniami białego szumu, niekoniecznie mają z nim pozytywne skojarzenia. Choć niezwykle wpływają na zdolność dziecka do samodzielnego zasypiania, jest to odgłos drażniący dla wielu dorosłych. Zgodnie z często powtarzają maksymą, spokojny rodzic przekazuję swój nastrój zależnemu od niego niemowlęciu, dlatego do codziennego stosowania nie warto wybierać dźwięków, które irytują przebywających wokół dorosłych. Nagrania typu ambient music inspirowane są filmografię literaturą lub produkcjami ze świata gamingu. Rodzice, którzy mimo wielu obowiązków znajdują miejsce na zajmowanie się swoimi hobby i zanurzenie w fikcyjnym świecie, mają szansę wykorzystać do tego celu czas usypiania swojego dziecka. W ten sposób ambient music może relaksować niemowlę w sposób pośredni, wpływając wyciszająco przede wszystkim na jego rodziców. W przypadku większych dzieci nagrania typu ambient music mogą okazać się skuteczniejsze również dlatego, że fascynują swoją złożonością, ale ze względu na podobieństwo do białego szumu i innych utworów relaksacyjnych odprężają ciało i umysł, wprowadzając w długi głęboki sen. Kłopoty z zachęceniem dziecka do wsłuchania się w tło dźwiękowe nie powinny pojawiać się w ich przypadku.

Tło dźwiękowe dopasowane do rzeczywistości
Używanie ambient music ma jeszcze jedną ciekawą możliwość zaaranżowania wieczornego wyciszania się przed snem. Poza inspiracją światami fikcyjnymi nawiązują one do zjawisk atmosferycznych i sytuacji powszechnie spotykanych w naszym życiu. Przykładami mogą być różnego rodzaju utwory świąteczne, zamieć śnieżna i palące się w kominku drewno, noc spędzona pod gwiazdami albo podróże różnymi środkami lokomocji. Stosując odpowiednio dobranych plików dźwiękowych, zamiast całkowicie pozbywać się dźwięków otoczenia wokół maluszka, możemy używać kontrolowanych, wyciszających nagrań różnego typu, aby oddać charakter miejsca i sytuacji. Najczęściej dźwięki słyszane za pośrednictwem nagrania typu ambient music będą bardziej wyraziste, niż spodziewalibyśmy się usłyszeć, na przykład w dobrze izolowanym domu lub aucie, przez co dziecko może śmiało nauczyć się je rozpoznawać i połączyć bodźcami wzrokowymi, a niekiedy także dotykiem.