tykanie zegara do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Czy jest coś, co usypia lepiej niż przeciągająca się nuda? Tykanie zegara może być Twoim rozwiązaniem na problemy z usypianiem dziecka. Sprawdź, dlaczego to działa!

Tło dźwiękowe do usypiania dzieci

Absorbujące uwagę dźwięki otoczenia dla małego dziecka są dużo bardziej interesujące niż dla dorosłych. To oczywiste, że nie przyzwyczaił się on jeszcze do wielu zmiennych, których po dłuższym czasie życia nawet nie zauważamy. Jego organizm reaguje więc pobudzeniem na większość obrazów, dźwięków i odczuć, które do niego docierają. Takie instynktowne i nieświadome przygotowanie na wypadek zbliżającego się niebezpieczeństwa niegdyś pozwalało ludziom przetrwać w naturalnym środowisku, a w obecnych czasach umożliwia szybką reakcję na przykład na zbliżający się samochód. Zanim dziecko nauczy się, które bodźce może ignorować potrzeba nieco czasu, a największe problemy widać podczas układania do snu. Aby ułatwić mu odprężenie i pozwolić zasnąć rodzice dbają o wyciemnienie pokoju i szybką adaptację dziecka do najbliższego otoczenia usypiając je w tym samym miejscu, z użyciem jednego kocyka i przy powtarzających się rytuałach. Zapewnienie jednostajnego tła dźwiękowego na czas zasypiania i snu może nie być tak proste i oczywiste, a w chwili wyciszenia nawet najmniejszy odgłos ma znaczenie.

Czy tykanie zegara to biały szum?

Dementując powstałe plotki, warto zaznaczyć, że tykanie zegara nie jest białym szumem, choć często można go spotkać na listach odtwarzania wraz z popularnymi wersjami szumu do usypiania. Chodź ciche, rytmiczne i spokojne dźwięki, jakie wydaje zegar, są równie efektywne, podczas usypiania ich mechanizm działania jest inny.

Jak tykanie zegara działa na dziecko
fot. pixabay.com

Jak tykanie zegara działa na dziecko?

Tykanie zegara nie maskuje dźwięków otoczenia, co ma miejsce w przypadku zastosowania nagrań białego szumu. Zamiast tego tło dźwiękowe służy do koncentracji uwagi na jednostajnym dźwięku i powolnym, równomiernym rytmie. Tak jak w przypadku muzyki, słuchanie tykającego zegara powoduje, że ciało w pewnym stopniu dopasowuje się do jego rytmu. Oznacza to spowolnienie tętna, rozluźnienie napięć mięśni oraz w pewnym zakresie minimalizowanie emitowanych fal mózgu. To ten mechanizm i ciągnące się znużenie sprawia, że dziecko szybko i bezproblemowo zasypia.

Tykanie zegara kontra inne dźwięki do usypiania

Od używania do usypiania wybranego nagrania, szczególnie w przypadku białego szumu, rodziców często powstrzymuje strach o to, by dziecko nie przyzwyczaiło się nadmiernie do braku rozpraszających dźwięków otoczenia. W przypadku użycia odgłosu tykającego zegara problem ten właściwie nie występuje. Dźwięk przeskakującej wskazówki nie jest jednostajny, a rytmiczny, więc w przerwach pomiędzy kolejnymi sekundami do uszu dziecka docierają wszelkie odgłosy. Pod tym względem zasypianie przy tykaniu zegara nie różni się od zasypiania w ciszy. Jest to zdecydowanie zaletą i wyróżnia tykanie zegara wśród innych uspokajających nagrań popularyzowanych pod kątem usypiania niemowląt.

dźwięk zegara do snu
fot. pixabay.com

Tykanie zegara dla większych dzieci i bez multimediów

W przypadku starszych dzieci nieznane dźwięki otoczenia mają mniejsze znaczenie, dlatego klasyczny biały szum może nie zdać egzaminu. Zwykle nie daje też tak niezwykłych efektów. Ważniejsze staje się wyciszenie dziecka i zapewnienie mu subtelnego, regularnego bodźca, na którym może się skoncentrować. Tykanie zegara sprawdzi się w tej roli doskonale. Problemem wśród kilkulatków bywa także bezpośredni dostęp do telefonu czy komputera. Gdy to z tych urządzeń zamierzamy odtwarzać nagranie relaksujące, dziecko za wszelką cenę będzie chciało się do nich dostać, więc efekt wyciszający zniknie, zanim się pojawi. Jeśli z takiego lub innego powodu nie chcemy używać wspomnianych urządzeń podczas usypiania dziecka, tykanie zegara jest prostym i efektywnym rozwiązaniem. Niewielki zegarek z dziecięcym motywem można kupić już za kilkanaście złotych, a przy bardzo ciekawskich dzieciach zegar można powiesić wysoko na ścianie. Przez kilka dni będzie on atrakcją, ale ze względu na brak dostępu maluch nacieszy się nowym wizerunkiem za dnia, a przy jego dźwięku będzie mógł spać spokojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here