Pośród najbardziej docenianych metod usypiania dzieci znajduje się usypianie szumem. Zobacz, jak dźwięk dzwonów kościelnych działa na maluszka.
Jak działa szum?
Myśląc o odpowiedniej metodzie do usypiania, mało kto myśli o dźwięku. Zazwyczaj dobry sen utożsamiamy z ciszą dookoła siebie. Takie podejście jest sporym błędem. Szum jest połączeniem dźwięków o różnych tonacjach, które w tym zestawieniu tworzą ciągły szum o niezmiennym zakresie częstotliwości i stałym natężeniu. Szum tworzy pewnego rodzaju zasłonę dla innych odgłosów. Usypiając lub śpiąc przy odgłosach szumu, jesteśmy mniej podatni na dźwięki z zewnątrz. Oznacza to, że bodźce, które normalnie już by nas wybudziły, stają się niesłyszalne. Dzieje się tak, ponieważ mózg człowieka skupia swoją uwagę na ciągłym dźwięku, ignorując inne, takie jak dzwonek do drzwi, przejeżdżające samochody, rozmowy członków rodziny czy bawiącego się dziecka w sąsiednim pokoju. Te właściwości sprawiają, że malutkiemu dziecku dużo łatwiej jest zasnąć. Poza skutecznym działaniem przed i w trakcie snu szum bardzo dobrze uspokaja. Takie typy dźwięków obniżają nasze tętno, dzięki czemu działają kojąco i uspokajająco.
Czym charakteryzuje się dźwięk dzwonów kościelnych?
Każdy dźwięk, który otacza nas na co dzień, ma swoje cechy szczególne. Dzięki nim jesteśmy w stanie rozróżnić, jaki odgłos słyszymy. Dzwony kościelne są zaliczane do instrumentów z grupy perkusyjnych. Są one wyróżnione jako jedne z najbardziej skomplikowanych instrumentów na świecie. Brzmienie, które słyszymy, dzieli się na najwyższy, najniższy oraz podstawowy ton. Dokładne parametry częstotliwości dzwonienia takiego dzwonu są zależne od materiału, z których dany egzemplarz jest wykonany. Najczęściej dzwony wykonane są z metali, a konkretnie z mieszanki miedzi i cynku o zmiennych proporcjach. Poza parametrami technicznymi dzwonu, na dźwięk ma wpływ także fakt czy jest on stosunkowo nowy, czy lata świetności ma już za sobą. Za długość i jakość dźwięku rozbrzmiewającego po uderzeniu serca dzwonu w jego krawędzie odpowiada także jego budowa. W dzwonieniu dzwonu możemy dodatkowo wyróżnić tony poboczne i główny dźwięk.
Zalety brzmienia dzwonów
Wszelkie dźwięki w jakiś sposób wpływają na maluszka. Rodzicom zależy na tym, by było mu jak najlepiej i by słyszane przez niego wydźwięki były dla w pełni komfortowe. Odgłosy zaliczane do szumów bardzo uspokajają dzieci i pomagają im zasnąć. Dzwon wydaje z siebie dźwięk, który możemy opisać przede wszystkim jako drżenie. Zaletą brzmienia dzwonów kościelnych są ich wysokie tony, zarówno podstawowy, najwyższy jak i najniższy, które umożliwiają dziecku wsłuchanie się w ich kojący wydźwięk. Sprawdzają się one w przypadku dzieci o spokojnym usposobieniu jak i u bardzo żywiołowych szkrabów. Zasypianie i sen przy ich dźwięku niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejsze z punktu widzenia rodzica jest to, że w ich towarzystwie maluszek może przespać spokojnie całą noc bez narażania na obudzenie przez bodźce dźwiękowe w jego otoczeniu. Ponadto dzwony kościelne natychmiastowo ukołyszą bąbelka do snu i spowodują, że będzie czuł się bezpiecznie.
Bezpieczne używanie dzwonów kościelnych
Dźwięki bardzo dobrze sprawdzają się przy usypianiu dzieciątka. Każde odgłosy, których słuchamy za głośno, narażają nas jednak na ryzyko uszkodzenia błon bębenkowych. W przypadku niemowlaka zagrożenie jest znacznie większe, ponieważ jego bębenki są dużo delikatniejsze niż u dorosłego człowieka. O czym musisz pamiętać, usypiając malca brzmieniem dzwonów kościelnych? Oczywiście o tym, aby nie były one zbyt głośne. Dobrym miejscem dla źródła ciągłego dźwięku jest przeciwległy róg pokoju, do tego, w którym śpi twoje oczko w głowie. Przy zachowaniu takiej odległości mamy pewność, że nie narazimy tej drobinki na uszkodzenie słuchu czy chociażby dyskomfort spowodowany zbyt wysokim natężeniem dźwięków. W przypadku używania specjalnych generatorów szumienia dla dzieci z dzwonieniem dzwonów zapoznaj się z instrukcją producenta, z której na pewno dowiesz się jak bezpiecznie ich używać.