biały szum fal do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Szum fal większości z nas kojarzy się z czymś, co uspokaja i wycisza. Uderzające fale o brzeg wywołują u człowieka poczucie ukojenia. Zobacz, jak szum fal może pomóc przy usypianiu dziecka.

Jak szum pomaga dziecku ze snem?

Dzięki dźwiękowi szumu dziecko zostaje odizolowane od innych odgłosów otoczenia takich jak przejeżdżające na ulicy samochody, rozmowy członków rodziny w sąsiednim pokoju, dźwięki domofonu i telefonu czy hałas u sąsiadów. Towarzyszą nam one przez cały czas, więc nie zwracamy na nie uwagi, ale dziecko nie jest do nich przyzwyczajone. Każdy dźwięk je rozprasza, fascynuje albo stresuje. Właśnie dlatego szum pozwala im spokojniej i szybciej zasnąć. Szum skupia na sobie uwagę dziecka i zagłusza inne dźwięki. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że dziecko, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, śpi dużą część dnia, ponieważ potrzebuje więcej odpoczynku niż dorosły człowiek. Gdy dziecko śpi przy szumie, jest mniejsze ryzyko, że obudzi się, kiedy rodzic będzie wykonywał codzienne domowe czynności: zmywanie, przygotowywanie posiłków czy chociażby zamiatanie, co zapewnia mu komfort przy zasypianiu i poprawę jakości snu.

szum fal do głębokiego snu
fot. pixabay.com

Jakie zastosowanie znajduje szum fal w życiu dziecka poza usypianiem?

Szum fal tak samo dobrze uspokaja dzieci jak i dorosłych. Szum w okresie bardzo wczesnego dzieciństwa sprawdza się przede wszystkim przy usypianiu i poprawianiu jakości snu dziecka, jednakże w późniejszych etapach życia, może mieć on nieco inne zastosowanie. Dziecko w okresie przedszkolnym bardzo często nie potrafi się odprężyć i wyciszyć po paru godzinach zabawy. Dorośli widzą wtedy, że maluch jest zmęczony, ale wciąż w ferworze zabawy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się szum fal, który wyciszy dziecko, pozwoli mu na chwilę odpoczynku i zebranie sił do dalszej zabawy. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla dziecka niż sadzanie przed telewizorem czy wymyślanie mniej energochłonnych zabaw. U dzieci w wieku szkolnym szum fal może być korzystny podczas początków nauki, ponieważ zapobiega rozpraszaniu uwagi przez inne dźwięki.

Jak wybrać odpowiedni szum fal?

Woda jest jednym z czterech podstawowych żywiołów razem z powietrzem, ziemią i ogniem. Szum fal jest bardzo naturalnym dźwiękiem. Dobijające do brzegu fale wydają bardzo charakterystyczny i przyjemny dla ucha człowieka odgłos. Fale w zależności od swojej długości, wysokości i częstotliwości mają nieco inny dźwięk. Nagrania szumu fal spokojnego dnia na morzu lub na zamkniętym zbiorniku wodnym, takim jak staw czy jezioro,  będą dużo delikatniejsze i łagodniejsze niż szybkie i częste fale nagrane na wzburzonym oceanie. Delikatne fale pozwolą się wyciszyć dziecku, które z reguły jest dość spokojne, łatwo przychodzi mu usypianie, a wybudza je niewiele dźwięków, natomiast bardziej intensywne odgłosy uderzającej o brzeg wodyuspokoją i uśpią nawet  nadpobudliwe i nadruchliwe dziecko, oraz zapewni głęboki sen maluchom, które z reguły śpią dość płytko i budzi się wraz z każdym docierającym bodźcem słuchowym. Taki intensywny szum zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dzień niż delikatny pogłos niewielkich fal, ponieważ skuteczniej odizoluje dziecko od niepożądanych dźwięków.

Jak wybrać odpowiedni szum fal
fot. pixabay.com

Źródła szumu fal

Szum fal jest jednym z najpopularniejszych rodzajów szumu, znanym i używanym od wielu lat. W internecie znajdziemy wiele różnego rodzaju kompilacji szumów fal, z których możemy wybrać tą, która najbardziej przypadnie nam do gustu swoim poziomem natężenia, szybkością, długością  oraz jakością dźwięku. Warto pamiętać o tym, że dziecko przyzwyczaja się do danego rodzaju szumu i włączać zawsze jeden wybrany przez plik dźwiękowy. Obecnie na rynku dostępne są także płyty z szumem fal dedykowane zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych oraz zabawki, projektory, figurki, przytulanki czy maskotki do zawieszenia nad łóżkiem z imitacją lub nagranym szumem fal morza, lub oceanu. Tego typu akcesoria należy trzymać w odpowiedniej odległości od dziecka zaleconej przez producenta danego produktu. Zazwyczaj w przypadku zabawek czy projektorów umieszczamy je w pokoju dziecka jak najdalej od łóżeczka, natomiast przytulanki i inne miękkie zabawki szumiące są przystosowane do znajdowania się w łóżeczku dziecięcym lub zaraz obok niego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here