Szum jest dźwiękiem, który otacza nas w wielu sytuacjach. Biały szum może bardzo pomóc w przypadku usypiania małego dziecka. Zobacz, jak wpływa na niemowlę szum filtra w akwarium.
Szumy wodne jako metoda usypiania dzieci
Pierwszymi dźwiękami, jakie dziecko zaczyna słyszeć jeszcze podczas życia płodowego, są szumy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie matki. Procesy te to między innymi przepływ krwi, bicie serca, skurcze trawienne czy szum spowodowany poruszaniem się ciała przyszłej mamy. Rodzajem tła dźwiękowego, które najwierniej odwzorowuje odgłosy, jakie dziecko słyszy w życiu płodowym, są szumy wodne. Jest to grupa odgłosów, w jakie wliczają się szumy fal, jeziora, potoku górskiego, wodospadu czy przelewającej się wody w akwarium. Takie dźwięki pozwalają dziecku się zrelaksować i wyciszyć, co skutkuje szybszym zasypianiem, lepszą jakością i ciągłością snu. Należy pamiętać, że decydując się na usypianie dziecka w takich warunkach, należy zapewnić mu ciągłość szumu. W przypadku gdy szum skończy się w ciągu snu, istnieje duże ryzyko, że dziecko się przebudzi. Przerwanie snu następuje, ponieważ nagłą zmianę w otoczeniu maluch może odebrać jako odpowiednik hałasu.

Jak wybrać odpowiedni szum dla dziecka?
Każde dziecko na szum reaguje nieco inaczej, jednakże większość wycisza się i uspokaja. Właśnie dlatego używany jest on zazwyczaj jako wsparcie do usypiania dzieci. Początki życia dziecka po urodzenia nie należą do najłatwiejszych. Otacza je nowe środowisko i wiele nowych bodźców, w tym dźwiękowych. Szumy możemy podzielić na intensywne i łagodne. Szumy o dużej intensywności to takie dźwięki jak szum fal na oceanie, szum wzburzonej rzeki czy szumy mechaniczne np. helikoptera, silnika samochodu, suszarki czy pralki. Do łagodniejszych, bardziej delikatnych szumów zaliczamy m.in. szum górskiego potoku, jeziora, szczoteczki elektrycznej, lecącej wody pod prysznicem czy dźwięk przelewanej wody przez filtr w akwarium. Szum, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka, jest zależny od jego usposobienia. Intensywne odgłosy polecane są dla dzieci energicznych, których wyciszenie bywa nie lada wyzwaniem, natomiast subtelne tła dźwiękowe są dedykowane przede wszystkim dla dzieci o dość spokojnej osobowości.
Charakterystyka szumu filtra w akwarium
Szukając idealnego szumu dla dziecka, warto dowiedzieć się, co odróżnia poszczególne szumy oraz do jakiego zastosowania nadają się najlepiej. Szum filtra w akwarium jest połączeniem szumu mechanicznego z szumem naturalnym. Słuchając go, słyszymy dźwięk, który tworzy pompa filtra oraz przelewanie wody filtrowanej do wnętrza akwarium. Takie połączenie dźwięków czyni ten szum bardzo uniwersalnym. Sprawdzi się świetnie zarówno do usypiania dziecka jak i przy jego uspokajaniu, gdy jest bardziej marudne. Szum filtra w akwarium jest bardzo jednostajny i rytmiczny. Jego częstotliwość i natężenie nie zmieniają się w przestrzeni czasu, dzięki czemu idealnie niweluje dźwięki z otoczenia maluszka, takie jak przejeżdżające samochody, dzwonek domofonu czy rozmowy członków rodziny, przez co pozwalają mu spokojnie i głęboko zasnąć.

Jak bezpiecznie używać szumu?
Dziecko, zwłaszcza to w okresie niemowlęcym jest bardzo delikatną istotą. Stosując jakiekolwiek kosmetyki, rzeczy czy urządzenia musimy pamiętać o tym, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Używanie urządzeń generujących szum jest bardzo proste. Korzystając z aplikacji czy płyty z nagranym szumem, umieszczamy źródło dźwięku jak najdalej od dziecka. Najczęstszym zaleceniem miejsca położenia szumu jest drugi koniec pokoju, w którym śpi dziecko. Sytuacja ta zmienia się, gdy korzystamy ze źródeł szumiących takich jak zabawki, przytulanki czy maskotki ze specjalnymi przypinkami do łóżeczka. Takie generatory szumu są przystosowane do tego, by znajdywać się bardzo blisko dziecka, mają znacznie niższą częstotliwość i natężenie generowanego dźwięku niż aplikacja na smartfon czy tablet. Po dokładne wytyczne, w jakiej odległości od dziecka powinno być umieszczone źródło szumu, warto zajrzeć do instrukcji oferowanej przez producenta danego produktu.