szum wieloryba dla dzieci
fot. pixabay.com

Szumy używane do usypiania dzieci to szeroka kategoria relaksujących dźwięków. Zobacz, jak może wpłynąć na malucha odgłos wydawany przez wieloryba.

Dlaczego używamy szumienia?

Jako młodzi lub przyszli rodzice szukamy sposobu na to, by nasz maluch mógł szybko i spokojnie zasnąć. Dziecko w okresie niemowlęcym śpi przez znaczną część doby, ponieważ potrzebuje więcej czasu na regenerację sił, niż człowiek dorosły. Aby zapewnić dzieciątku możliwość poznawania świata, musimy zadbać o to, by otaczające go warunki sprzyjały przyjemnej drzemce. Podczas spania w dzień słyszymy wiele odgłosów otoczenia, takich jak dzwonek telefonu, przejeżdżające samochody czy rozmawiający sąsiedzi. Względna cisza wokół nas powoduje, że każdy dźwięk jest dla organizmu słyszalny nawet podczas snu. Stosowanie szumu podczas usypiania, a także w ciągu całego trwania snu skupia zmysł słuchu na ciągłym, niezmiennym tle dźwiękowym, przez co nie zwracamy uwagi na inne bodźce słuchowe. Taki zabieg sprawia, że dziecko śpiące przy szumie nie obudzi się z powodu obcego dźwięku, bo nie będzie tak czułe i podatne na hałas wokół siebie.

śpiew wieloryba jako szum do usypiania
fot. pixabay.com

Jak szum pomaga przy uspokajaniu dziecka?

Szum jest pierwszym dźwiękiem, jakie słyszy dziecko jeszcze w okresie życia płodowego. Poza właściwościami pozwalającymi maluszkowi spokojnie i głęboko spać umożliwia mu także wyciszenie się. Ciągły dźwięk powoduje u człowieka obniżenie tętna, przez co bardzo szybko go relaksuje. Stosowanie tych dźwięków pomoże uspokoić nam pociechę, gdy czegoś się wystraszy, źle się czuje czy po prostu ma zły, marudny dzień. Szum może być używany zarówno w okresie niemowlęcym jak i w późniejszych etapach rozwoju dziecka. Przy maluchu w wieku przedszkolnym ciągły dźwięk sprawdzi się świetnie jako przerywnik energicznej zabawy lub towarzysz leżakowania po obiadku. Wśród starszych dzieci, które rozpoczynają już swoją przygodę z nauką, odgłosy szumu odgrywają dobrą rolę „antyrozpraszacza”. W pierwszych klasach szkoły podstawowej można wykorzystać jednostajny dźwięk podczas uczenia lub odrabiania zadań domowych, aby zmniejszyć podatność na bodźce zewnętrzne, dzięki czemu szkolniak skupi całą swoją uwagę na edukacji.

Zalety dźwięków wydawanych przez wieloryba

Decydując się na wybór rodzaju szumu, warto rozeznać się, czym charakteryzują się poszczególne odgłosy. Dziecko może bardziej utożsamiać szumy naturalne z szumami, które słyszał, będąc w ciele matki, niż w przypadku szumów pochodzenia mechanicznego. Naturalne dźwięki, których używamy przy usypianiu to m.in. szum fal, dźwięk płynącej rzeki, wiatr, cykanie świerszczy czy odgłosy wydawane przez wieloryby. Do grupy mechanicznych szumów zaliczamy natomiast m.in. dźwięk suszarki, pralki, szczoteczki elektrycznej, silnika samochodu czy wirnika helikoptera. Odgłosy wydawane przez wieloryby charakteryzują się przeciągłymi tonami oraz niskimi częstotliwościami. Dźwięki te działają uspokajająco i kojąco nawet na bardzo niespokojne i ruchliwe dziecko. Śpiew wieloryba to grupa powtarzających się dźwięków, które skutecznie zagłuszą inne bodźce dźwiękowe w otoczeniu pociechy i pozwolą mu na bardzo dobrej jakości sen.

dźwięi wydawane przez wieloryba
fot. pixabay.com

Jak bezpiecznie używać szumienia?

Dla każdego rodzica najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo brzdąca. Szum, jak każdy dźwięk musi być używany w taki sposób, by pomóc dziecku, a nie mu zaszkodzić. Istotnym czynnikiem bezpieczeństwa, w przypadku trwale wybrzmiewających dźwięków, jest ich odległość od malucha. Zaleca się, by generator szumu znajdywał się z daleka od śpiącego dziecka, najlepiej po drugiej stronie pokoju. Takie umiejscowienie źródła dźwięków zagłuszy inne, niechciane bodźce dźwiękowe, które narażają pociechę na pobudkę, nie zakłócając jego snu. Obecnie na rynku mamy w ofercie wiele różnych urządzeń generujących biały szum. Najczęściej wybieranymi przez rodziców są aplikacje na smartfona oraz szumiące przytulanki. Maskotki, w przeciwieństwie do dźwięków generowanych przez aplikacje, mogą znajdywać się blisko malucha. Zabawki te są przystosowane do przebywania bardzo blisko malca, dlatego ich częstotliwość i natężenie są znacznie niższe niż w przypadku dźwięku z aplikacji czy płyty MP3. Decydując się na korzystanie z generatorów szumienia najlepiej zapoznać się z instrukcją położenia szumu względem dziecka, zalecanego przez producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here