biały szum prysznica do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Podczas przygody, którą jest bycie rodzicem, zawsze staramy się zapewnić dziecku jak najlepsze warunki. Zobacz, jak szum wody pod prysznicem może wpłynąć na jakość i ciągłość snu Twojego maluszka.

Kiedy używamy szumów?

Różnego rodzaju szumy są pomocne przede wszystkim przy usypianiu dziecka. Szumy uspokajają malucha i pozwalają mu szybciej zasnąć, dzięki większemu poczuciu bezpieczeństwa i znajomości otoczenia. Szumy zagłuszają także inne otaczające nas dźwięk, przez co dziecko nie budzi się za każdym razem, gdy coś zabrzmi w ich pobliżu. Ich mózg skupia się na szumieniu, a nie odbieraniu innych bodźców dźwiękowych. Dzieci lubią takie relaksacyjne nagrania przy zasypianiu, ponieważ kojarzą im się z odgłosami, które towarzyszyły im w życiu płodowym. Szum sprawdzi się także przy uspokajaniu niemowlęcia, gdy czegoś się wystraszy lub zdenerwuje daną sytuacją, ponieważ działa na dzieci bardzo łagodząco. W późniejszym wieku szumy świetnie się sprawdzą przede wszystkim przed krótkimi drzemkami w ciągu dnia, gdy najbardziej zależy nam na tym, żeby dziecko szybko zasnęło.

biały szum woda z prysznica
fot. pixabay.com

Jakie zalety ma szum wody pod prysznicem?

Prysznic kojarzy się z czymś przyjemnym, chwilą dla siebie i relaksem. Szum wody również ma na to wpływ. Jest jednym z najbardziej naturalnych szumów oraz pierwszym tłem dźwiękowym, jakie dziecko słyszy, będąc jeszcze w brzuchu matki. Dźwięk wody płynącej z prysznica regularnym strumieniem, wycisza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest jednostajny, bez zmian w natężeniu dźwięku, dzięki czemu z przyjemnością się go słucha. Natężenie i częstotliwość odgłosu lecącej wody pod prysznicem jest idealne do wyciszenia dziecka, by pomóc mu spokojnie zasnąć. Szkrab przestaje zwracać uwagę na pozostałe dźwięki z otoczenia, a jednocześnie dźwięk spadającej wody jest tak delikatny, że nie zakłóca snu pociechy. Szum wody pod prysznicem umożliwia dziecku głęboki, regeneracyjny sen niezależnie od tego, w jakim miejscu się akurat znajduje. Poza tym szum odtwarzany w trakcie snu niemowlęcia umożliwia członkom rodziny większą swobodę ruchów we własnym domu, bez strachu, że obudzą dziecko.

Jak wybrać szum wody pod prysznicem?

Szum wody pod prysznicem, jak każdy szum, mimo tego samego czynnika generującego dźwięk, może brzmieć nieco inaczej. Nagrany dźwięk wody pod prysznicem, która leci pod dużym ciśnieniem, ma inną charakterystykę od strumienia, który powolutku z niego wypływa. Takie same różnice zauważymy przy słuchawkach prysznicowych różnej wielkości lub przy brodzikach wykonanych z różnego materiału, ponieważ woda będzie rozchodzić się i uderzać w podłoże na wiele sposobów. Wybór szumu należy dostosować przede wszystkim do swojego dziecka. Warto wypróbować czy łatwiej usypia ono przy szumie o większym, czy mniejszym natężeniu i wysokości dźwięku. Jest to zależne od indywidualnych preferencji samego niemowlęcia i ciężko z góry przewidzieć gust konkretnego malucha. Musimy zaobserwować, przy którym szumie dziecko śpi spokojniej i budzi się bardziej wypoczęte.

Jak wybrać szum wody pod prysznicem
fot. pixabay.com

Jak uspokajać dziecko szumem?

Szum ma właściwości kojące i uspokajające, dlatego właśnie metoda uspokajania dzieci szumem urządzeń mechanicznych, wody i tym podobnych stała się popularna już wiele lat temu. Każdemu rodzicowi, zwłaszcza na początku swojej drogi, zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko płacze dłuższy czas, a my nie znamy źródła problemu. Bywa także tak, że wiemy, dlaczego jest mu źle, ale niewiele możemy poradzić, na przykład podczas choroby lub wyżynania się ząbków. Wtedy próbujemy wszystkiego, by pomóc maleństwu. Dźwięk szumu powinien bardzo szybko uspokoić dziecko i pozwolić mu poczuć się bezpiecznie. W przypadku, gdy mamy problem z wyciszeniem naszego dziecka po ruchliwej zabawie lub przed snem, szum sprawdzi się idealnie. Biały szum prysznica może także towarzyszyć dziecku przy leżakowaniu po obiadku lub w innej przerwie na odpoczynek. Dzięki niemu dziecko lepiej się zregeneruje i będzie mniej podatne na odgłosy otoczenia takie jak przejeżdżające samochody na ulicy czy inne dźwięki, na których obecność nie mamy wpływu. Faktem jest, że w  większości przypadków szum wpłynie kojąco na dziecko, ze względu na reakcję jego mózgu na jednostajny dźwięk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here