szum palącego się drewna do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Usypiając dziecko białym szumem, brakuje Ci wyjątkowego nastroju? Posłuchaj szumu palącego się drewna w kominku razem ze swoim śpiącym maluszkiem.

Usypianie szumem – duże możliwości wyboru

Metoda usypiania szumem stała się niezwykle popularna, odkąd rodzice mają na bieżąco dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych i sposobów wypróbowanych przez innych opiekunów małych dzieci. Najbardziej kontrowersyjne szumy, takie jak dźwięk włączonego odkurzacza czy pralki odbiły się szerokim echem w Internecie. Zapomina się natomiast o wyciszających odgłosach znanych ludziom od stuleci. Ciekawy jest fakt, że nie wymienia się ich w sposobach na usypianie niemowląt, mimo że dostępne nagrania często opisane są jako nastrojowe tło dźwiękowe do snu. Ich uniwersalność nie powinna być traktowana jako wada. Mechanizm usypiania dorosłych i małych dzieci jest w gruncie rzeczy taki sam.

naturalny biały szum odgłos płomieni
fot. pixabay.com

Różnorodność szumu, jaki można stosować do wyciszania niemowlaka, jest większa, niż można by się spodziewać. Większość jednostajnych cichych dźwięków i ich zestawień, jakie traktujemy jako tło dźwiękowe, może być używane jako swego rodzaju kontrola odgłosów otoczenia. Nagranie możemy przesłuchać i przy jego odtwarzaniu nie pojawi się żaden nagły impuls dźwiękowy. W rzeczywistych sytuacjach słyszane tło nie jest tak przewidywalne.

Spokojny rodzic – wyspane dziecko

Wybierając odpowiedni szum dla dziecka, nie można zapominać o swoich potrzebach. Jeśli dla rodzica dźwięk jest irytujący, niemowlę wyczuje negatywne emocje opiekuna i może szybko skojarzyć dany bodziec z nieprzyjemną atmosferą. To zupełnie przeciwne działanie do tego, co rodzice chcą osiągnąć dzięki uspokajającym nagraniom. Spokojny nastrój powinien udzielić się dorosłym i dawać przyjemność z codziennych rytuałów. Zmniejszamy w ten sposób także szansę na porzucenie metody, co zdarza się często, jeśli jakiś proces jest dla nas męczący. Szczególna dbałość o samopoczucie rodziców jest bardzo istotna jeśli usypianie szumem ma robić za wsparcie w zgodnym z rodzicielstwem bliskości usypianiem podczas bliskiego kontaktu z rodzicem, ale nawet podczas nauki samodzielnego usypiania wybrany dźwięk powinien być przynajmniej neutralny dla obecnych w pobliżu dorosłych.

Chociaż z racji bezpieczeństwa szum powinien być tak cicho, jak to tylko możliwe, trzeba mieć na uwadze, że może być lepiej słyszany przez zwierzęta domowe, nie tylko w pokoju dziecka, ale w całym domu. Czasem nawet w sąsiednich mieszkaniach, jeśli jest to budynek wielorodzinny. Szczególnie czułe na wysokie częstotliwości są psy i to ich zachowanie powinniśmy bacznie obserwować. Na nic zda się szum do usypiania, jeśli podczas odtwarzania dziecko nieustannie słyszeć będzie szczekanie lub piski domowego pupila.

kominek ognisko biały szum
fot. pixabay.com

Gra skojarzeń w dziecięcej główce

Dorośli mogliby czuć się mocno zdziwieni, wiedząc, ile rzeczy potrafi zapamiętać niemowlę. Wielu skojarzeń, jakie dziecko zdążyło wykształcić podczas kilku miesięcy swojego życia, po prostu nie zauważamy. W tym kontekście używanie szumu palącego się drewna może jeszcze efektywniej rozbudzić w małym człowieku pozytywne odczucia. Będzie to możliwe tylko w przypadku, kiedy dziecko miało styczność z ciepłem ogniska lub kominka i wystarczająco długo wsłuchiwało się w jednostajny szum żarzących się drewnianych kawałków i patyków. Wspomnienie ciepła, a może także spokojnych i radosnych rodziców w długie letnie wieczory, jeszcze skuteczniej uspokoi brzdąca i pozwoli mu zanurzyć się w sennych marzeniach. Taki strzał w dziesiątkę przy wyborze szumu nie jest jednak regułą.

Rodzice, którym zależy na naturalnym pochodzeniu tła dźwiękowego dla dziecka, mogą także zrezygnować z gotowych nagrań do usypiania niemowląt, o ile dom lub mieszkanie wyposażone jest w kominek. W porze zimowej wystarczy usypiać dziecko w pokoju z kominkiem, w którym chwilę wcześniej rozpalimy ogień lub dorzucimy świeżego drewna. Przed snem warto jeszcze dobrze wywietrzyć pomieszczenie, by dziecko nie miało kontaktu z dużą ilością pyłu i dymu. Kiedy drewno się ogrzewa, trzaski są jednak najbardziej wyraziste, więc to rozpalający się ogień będzie najwłaściwszy jako biały szum do usypiania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here