Usypiając dziecko białym szumem, brakuje Ci wyjątkowego nastroju? Posłuchaj szumu palącego się drewna w kominku razem ze swoim śpiącym maluszkiem.
Usypianie szumem – duże możliwości wyboru
Metoda usypiania szumem stała się niezwykle popularna, odkąd rodzice mają na bieżąco dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych i sposobów wypróbowanych przez innych opiekunów małych dzieci. Najbardziej kontrowersyjne szumy, takie jak dźwięk włączonego odkurzacza czy pralki odbiły się szerokim echem w Internecie. Zapomina się natomiast o wyciszających odgłosach znanych ludziom od stuleci. Ciekawy jest fakt, że nie wymienia się ich w sposobach na usypianie niemowląt, mimo że dostępne nagrania często opisane są jako nastrojowe tło dźwiękowe do snu. Ich uniwersalność nie powinna być traktowana jako wada. Mechanizm usypiania dorosłych i małych dzieci jest w gruncie rzeczy taki sam.

Różnorodność szumu, jaki można stosować do wyciszania niemowlaka, jest większa, niż można by się spodziewać. Większość jednostajnych cichych dźwięków i ich zestawień, jakie traktujemy jako tło dźwiękowe, może być używane jako swego rodzaju kontrola odgłosów otoczenia. Nagranie możemy przesłuchać i przy jego odtwarzaniu nie pojawi się żaden nagły impuls dźwiękowy. W rzeczywistych sytuacjach słyszane tło nie jest tak przewidywalne.
Spokojny rodzic – wyspane dziecko
Wybierając odpowiedni szum dla dziecka, nie można zapominać o swoich potrzebach. Jeśli dla rodzica dźwięk jest irytujący, niemowlę wyczuje negatywne emocje opiekuna i może szybko skojarzyć dany bodziec z nieprzyjemną atmosferą. To zupełnie przeciwne działanie do tego, co rodzice chcą osiągnąć dzięki uspokajającym nagraniom. Spokojny nastrój powinien udzielić się dorosłym i dawać przyjemność z codziennych rytuałów. Zmniejszamy w ten sposób także szansę na porzucenie metody, co zdarza się często, jeśli jakiś proces jest dla nas męczący. Szczególna dbałość o samopoczucie rodziców jest bardzo istotna jeśli usypianie szumem ma robić za wsparcie w zgodnym z rodzicielstwem bliskości usypianiem podczas bliskiego kontaktu z rodzicem, ale nawet podczas nauki samodzielnego usypiania wybrany dźwięk powinien być przynajmniej neutralny dla obecnych w pobliżu dorosłych.
Chociaż z racji bezpieczeństwa szum powinien być tak cicho, jak to tylko możliwe, trzeba mieć na uwadze, że może być lepiej słyszany przez zwierzęta domowe, nie tylko w pokoju dziecka, ale w całym domu. Czasem nawet w sąsiednich mieszkaniach, jeśli jest to budynek wielorodzinny. Szczególnie czułe na wysokie częstotliwości są psy i to ich zachowanie powinniśmy bacznie obserwować. Na nic zda się szum do usypiania, jeśli podczas odtwarzania dziecko nieustannie słyszeć będzie szczekanie lub piski domowego pupila.

Gra skojarzeń w dziecięcej główce
Dorośli mogliby czuć się mocno zdziwieni, wiedząc, ile rzeczy potrafi zapamiętać niemowlę. Wielu skojarzeń, jakie dziecko zdążyło wykształcić podczas kilku miesięcy swojego życia, po prostu nie zauważamy. W tym kontekście używanie szumu palącego się drewna może jeszcze efektywniej rozbudzić w małym człowieku pozytywne odczucia. Będzie to możliwe tylko w przypadku, kiedy dziecko miało styczność z ciepłem ogniska lub kominka i wystarczająco długo wsłuchiwało się w jednostajny szum żarzących się drewnianych kawałków i patyków. Wspomnienie ciepła, a może także spokojnych i radosnych rodziców w długie letnie wieczory, jeszcze skuteczniej uspokoi brzdąca i pozwoli mu zanurzyć się w sennych marzeniach. Taki strzał w dziesiątkę przy wyborze szumu nie jest jednak regułą.
Rodzice, którym zależy na naturalnym pochodzeniu tła dźwiękowego dla dziecka, mogą także zrezygnować z gotowych nagrań do usypiania niemowląt, o ile dom lub mieszkanie wyposażone jest w kominek. W porze zimowej wystarczy usypiać dziecko w pokoju z kominkiem, w którym chwilę wcześniej rozpalimy ogień lub dorzucimy świeżego drewna. Przed snem warto jeszcze dobrze wywietrzyć pomieszczenie, by dziecko nie miało kontaktu z dużą ilością pyłu i dymu. Kiedy drewno się ogrzewa, trzaski są jednak najbardziej wyraziste, więc to rozpalający się ogień będzie najwłaściwszy jako biały szum do usypiania.