szum suszarki do usypiania niemowląt
fot. pixabay

Wyciszenie dziecka, aby spokojnie zasnęło, może się wydawać trudne, ale rodzice mają swoje triki. Zobacz, dlaczego dźwięk suszarki usypia maluszki.

Czym jest biały szum?

Niesamowite działanie dźwięków tła, które relaksują nasz organizm i pozwalają szybko zasnąć, coraz bardziej interesuje nie tylko zwykłych ludzi, ale także naukowców. Szybki styl życia źle wpływa na nasz odpoczynek, dlatego próbuje się odnaleźć dobre rozwiązanie, by ułatwić odprężenie. 

Z doświadczenia wiemy, że jednostajne dźwięki pomagają się zrelaksować i zasnąć, a naukowcy i dźwiękowcy już od dłuższego czasu pochylają się nad tym tematem, aby zrozumieć, jak nasz mózg odbiera dźwięki z otoczenia i ich połączenia różnego rodzaju. Tak powstały zestawienia odgłosów o różnych częstotliwościach i głośności, które nazywamy szumem. Biały szum to najprostszy z nich. Dźwięki o różnej wysokości mają w nim jednakowe natężenie.

Naukowcy o sprawdzonych sposobach młodych mam

Pierwsze doniesienia o tym, że dźwięk włączonej suszarki może relaksować, pochodzą od młodych mam, które zauważyły, że niemowlęta łatwiej zasypiają, gdy słyszą ten jednostajny szum. W dużym natężeniu jest on oczywiście irytujący. Być może zdarzyło Ci się jednak zauważyć, że gdy w salonie fryzjerskim urządzenie to używane jest na stanowisku w dużym oddaleniu od Ciebie, przestają drażnić Cię inne odgłosy, łatwiej Ci się skoncentrować i uspokoić. To zjawisko potwierdzają badania naukowe. Wystarczająco intensywny, ale nie za głośny szum, na przykład szybko wypływającego z suszarki powietrza, zagłusza dużo bardziej zmienne odgłosy otoczenia, które nasz mózg analizuje jako potencjalne zagrożenie lub coś, na co powinien zwrócić uwagę.

dźwięk suszarki dla niemowląt
fot. pixabay.com

Jak biały szum usypia dziecko?

Zasada działania białego szumu jako dominującego dźwięku tła jest taka sama dla ludzi w każdym wieku. Noworodki są ponadto przyzwyczajone do uspokajającego szumu, który znają z życia płodowego. To najbliższy środowisku wewnątrz macicy odgłos, więc daje im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu w organizmie dziecka następuje naturalne odprężenie i łatwo mu zasnąć, nawet samodzielnie. Ponadto regularne odtwarzanie szumu suszarki w porze snu pozwala wykształcić rytuał, który bardzo szybko przeradza się w nawyk. Po kilku tygodniach dziecko instynktownie będzie robiło się śpiące po usłyszeniu nagrania. 

Jak uśpić dziecko z pomocą szumu suszarki?

Telefon, komputer lub odtwarzacz muzyczny ustawiamy w bezpiecznej odległości od dziecięcego łóżeczka. Najlepiej naszykować to urządzenie jeszcze przed kąpielą, aby stres rodzica związany z organizacją nie był wyczuwany przez dziecko. Wcześniejsze przygotowanie umożliwi też natychmiastowe włączenie szumu suszarki po skończeniu kąpieli. W zależności od potrzeb dziecka i decyzji rodzica szum można pozostawić na cały czas snu, stopniowo wyciszyć po zaśnięciu dziecka lub po prostu wyłączyć. Stałe słuchanie białego szumu przez niemowlę może nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia narządu słuchu, więc nie jest to najbardziej polecana opcja, ale sprawdza się w głośnym otoczeniu. Również w przypadku dzieci bardzo wrażliwych na bodźce słuchowe wyciszanie tła dźwiękowego może skutkować ich wybudzaniem. Należy stopniowo przyzwyczajać je do braku szumu w czasie snu, w taki sposób, by zadbać o jego stałą, prawidłową dla wieku ilość.

metody usypiania dzieci białym szumem
fot. pixabay.com

Metody usypiania dzieci białym szumem

Usypianie maluszka nie należy do najłatwiejszych zadań, jakim sprostać muszą opiekunowie niemowlęcia, szczególnie wtedy, gdy zaczyna ono interesować się otaczającym światem. Z tego powodu powstaje wiele sposobów na układanie dziecka do snu w obecności rodzica, przy bliskim kontakcie albo całkiem samodzielnie. Biały szum suszarki powinien stanowić jedynie tło dla wybranych rytuałów. Usypianie dziecka z pomocą białego szumu nie ogranicza wyboru pozostałych metod zasypiania. Przy bardzo aktywnych i kłopotliwych do uśpienia dzieciach, szum można włączyć już podczas wieczornego mycia i szykowania do snu, by stopniowo wyciszyć malca. Spokojnym dzieciom wystarczy zwykle kilka minut wsłuchania się w szum suszarki, kiedy już znajdą się w łóżeczku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here