mruczenie kota do usypiania
fot. pixabay.com

Jak szybko uśpić dziecko i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa? Czasem może wystarczy nieco technologii i pomoc jednego z przyjaciół człowieka. Spokojne usypianie z dodatkiem edukacji? Zobacz, dlaczego wybrać mruczenie kota do snu!

Usypianie dziecka jednostajnym szumem

Od lat rodzice, psycholodzy i położne starają się wypracować wygodne i skuteczne metody na usypianie niemowląt w taki sposób, by ich w odbiorze wieczorne zasypianie również było przyjemne. W ostatnich latach na popularności zyskuje wykorzystanie białego szumu i podobnych do niego dźwięków jako tła dźwiękowego do snu dla maluszków. Monotonne, powtarzające się dźwięki pozwalają wyciszyć nawet wiecznie zestresowanych dorosłych, a ich działanie na niemowlęta jest takie samo. Pomaga to odciążyć młodych rodziców w czasochłonnym wyciszaniu przed snem. Mruczenie kota jest jednym z odgłosów polecanych ze względu na swoje relaksujące właściwości. Jest to regularny, jednostajny dźwięk, na którym dziecko może się skupić i przygotować się do odpoczynku. Usypianie za pomocą szumu i innych nagrań o podobnym charakterze może być wykorzystywane jako pomoc przy wieczornych rytuałach zamiast kołysanki, a także podczas nie mniej istotnych drzemek w ciągu dnia.

szum do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Dlaczego mruczenie kota jest dobrym wyborem?

Chociaż dziecko w ciągu swojego życia płodowego nieustannie słyszy subtelny szum, nie są to wysokie dźwięki, jakie często możemy znaleźć polecanych nagraniach. Nadmierne stymulowanie uszu dziecka takimi częstotliwościami może także negatywnie wpłynąć na stan narządu słuchu. Mruczenie kota to zestawienie subtelnych wibracji o niskiej częstotliwości, więc jest to dźwięk bezpieczniejszy dla dziecięcego słuchu. Paradoksalnie, bardziej przypominać też będzie znane mu środowisko wewnątrz macicy. Kolejną różnicą między nagraniami charakterystycznego mruczenia kota, a tak zwanym białym szumem jest jego jednolitość. Szum kapiącego deszczu czy lubiany w ostatnim czasie dźwięk odkurzacza nie mają swojej strukturze żadnych przerw, więc odgłosy otoczenia zagłuszone są nieustannie. Choć jest to przydatne w niektórych sytuacjach, warto pozwolić dziecku na przyzwyczajenie się do spokojnego snu, gdy wokół niego nie panuje absolutna cisza. Mruczenie kota pozwoli mu się skoncentrować i wyciszyć, ale nie jest to szum, który zamaskuje wszystkie docierające z zewnątrz dźwięki.

Mruczenie kota, a poczucie obecności

Większość proponowanych powszechnie nagrań do usypiania niemowląt stanowią dźwięki zjawisk lub urządzeń. Mruczenie kota jest natomiast odgłosem wydawanym przez żywe stworzenie, a dodatkowo są to oznaki przywiązania i chęci interakcji. Kot mruczy wtedy, gdy jest mu dobrze i informuje o tym innych albo, żeby zakomunikować, że ma ochotę się przytulić lub spędzić z kimś czas. Powszechnie wiadomo natomiast, że to, czego najbardziej potrzebuje dziecko w pierwszych miesiącach życia to czyjaś obecność. Podczas życia płodowego nieustannie towarzyszyła mu matka i ciężko jest przyzwyczaić się do tego, że jest osobnym bytem. Mruczenie kota może zagwarantować dziecku poczucie bezpieczeństwa i obecności. Dbanie o komfort maluszka jest niezwykle istotne, szczególnie w sytuacji, kiedy rodzicom zależy na nauce samodzielnego zasypiania.

mruczenie kota dla dzieci
fot. pixabay.com

Przygotowanie do życia ze zwierzęciem

Dzieci wychowywane w domu ze zwierzętami szybko zaczynają rozpoznawać konkretne gatunki, ich zachowanie i odgłos. Już kilkumiesięczne niemowlę wskazuję palcem na znane mu zwierzęta. Gdy usypianie szumem zaczynamy wdrażać dopiero po pewnym czasie życia, mruczenie kota powinno kojarzyć się dziecku pozytywnie i znajomo, o ile ze strony zwierzęcia nie zaznał żadnych przykrości. Natomiast w przypadku braku zwierząt domowych w najbliższym otoczeniu, możemy wykształcić w dziecku takie pozytywne skojarzenia. Nagrania mruczenia kota nie są typowym białym szumem i nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich dodatkowo nie tylko w porach snu, a podczas spokojnej zabawy, podróży lub wspólnie spędzanego czasu. Takie wykorzystanie nagrań z mruczeniem kota może być też stosowane jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo dziecka w pierwszych tygodniach jego życia, a chcemy przygotować je do wspólnego mieszkania z dość niezależnym czworonogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here