szum zamieci śnieżnej do usypiania
fot. pixabay.com

Większość dzieci w wieku niemowlęcym zaczyna mieć problemy z zasypianiem. Podpowiadamy, jak odgłosy zamieci śnieżnej mogą pomóc dzieciątku ze snem.

Dlaczego dzieci przy szumie lepiej śpią?

Pojawiając się na świecie, maluch nie zna dźwięków naszego otoczenia, przez co często ciężko przystosować się noworodkom do warunków panujących w domu. Dziecko będąc w brzuchu mamy przed dziewięć miesięcy, słyszy głównie szumy wynikające z zachodzących procesów fizjologicznych w ciele ciężarnej kobiety. Jeśli Twoja pociecha ma problemy z zasypianiem bądź często budzi się wyrwana ze snu, warto zastanowić się, czy powodem tego nie jest otaczający go hałas. Metoda usypiania dzieci przy szumie powstała, by wyciszyć i uspokoić brzdąca, ale także po to,  by zapewnić mu ciągłość dźwięku podczas snu. Szum jest to zestawienie ciągłych, monotonnych dźwięków, które bardzo skutecznie zagłuszają inne odgłosy z otoczenia. Maluch śpi dużo głębiej, gdy towarzyszy mu szum, ponieważ dźwięki, które zazwyczaj szybko go wybudzają, są dla niego prawie niesłyszalne.

biały szum na głęboki sen
fot. pixabay.com

Rodzaje szumów

Szumy towarzyszą nam każdego dnia, dlatego większość z nich jest dla ludzkiego ucha kompletnie obojętna. Głównym podziałem dźwięków tego typu jest rozróżnienie szumów mechanicznych od naturalnych. Do szumów mechanicznych należą odgłosy podczas pracy takich urządzeń jak pralka, suszarka, wentylator, silnik samochodu, klimatyzacja, szczoteczka elektryczna, różnego rodzaju syreny, odgłosy jadącego pociągu czy lecącego helikoptera. Ta grupa dźwięków charakteryzuje się jednolitym i rytmicznym wydźwiękiem, są bardziej jednostajne, ponieważ powoduje je wykonywanie ustalonych sekwencji pracy przez urządzenie. Szumy naturalne to dźwięki, które występują w środowisku bez ingerencji człowieka. Zaliczamy do nich szum fal, dźwięk płynącej rzeki, potoku górskiego, wiatru, burzy piaskowej, śpiew ptaków, wielorybów czy zamieci śnieżnej. Dźwięki z tej grupy działają kojąco na organizm człowieka i przybliżają go do świata przyrody.

Zalety odgłosów zamieci śnieżnej

Podejmując decyzje, które mają wpływ na nasze maleństwo, zawsze rozważamy różne możliwości. Tak samo powinniśmy postąpić, wybierając rodzaj szumu. Dźwięki zamieci śnieżnej jako odgłosy z grupy szumów naturalnych bardzo dobrze sprawdzają się przy uspokajaniu maluchów. Zestawienie szumu świszczącego wiatru, lecącego i opadającego śniegu to jeden z najdelikatniejszych dźwięków polecanych do wyciszania dzieci. Naturalne odgłosy powodują obniżenie tętna dziecka i pomagają mu osiągnąć harmonię. Usypianie z odgłosami zamieci śnieżnej najlepiej sprawdzi się u dzieci o spokojnym usposobieniu. Malec wsłucha się w łagodne dźwięki, poczuje się pewniej i bezpieczniej, dzięki czemu bardzo szybko zaśnie. Biały szum zamieci śnieżnej dobrze zagłuszy ewentualne hałasy wynikające z czynności wykonywanych przez członków rodziny czy odgłosy ulicy. Dźwięk zamieci śnieżnej umożliwi dziecku głęboki i długi sen zarówno w nocy jak i w dzień, a rodzicom więcej komfortu poruszania się po domu bez ryzyka przedwczesnej pobudki niemowlęcia

odgłos zamieci śnieżnej do wyciszania
fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo podczas używania szumów

Chcąc zadbać o jakość snu naszej pociechy, nie należy zapomnieć o rozważnym podejściu do tematu. Bezpieczeństwo dzidziusia jest najważniejszym elementem opieki. Używając nagrań dowolnego szumu, musimy pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu jego generatora. Źródło dźwięku nie powinno znajdywać się za blisko dziecka, ponieważ może okazać się dla niego za głośny. Najczęściej preferowaną odległością jest przeciwległy koniec pokoju w odniesieniu do łóżeczka, w którym śpi młody człowiek. Taka lokalizacja dźwięku pozwoli wyciszyć dziecko, nie narażając go na zbyt duże natężenie i częstotliwość dźwięku. Odstępstwem od tej reguły są przytulanki generujące imitacje szumu, które przystosowane są do zajmowania miejsca blisko niemowlęcia. Przed użyciem takich gadżetów warto upewnić się, jak skalibrowana jest dana zabawka poprzez zapoznanie się z wytycznymi bezpiecznego użytkowania podanych przez producenta. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here