biały szum pociągu do snu dla dzieci
fot. pixabay.com

Jedną z najskuteczniejszych metod wyciszających dzieci jest szum. Wybierz ten nieoczywisty i zobacz, jak szum pociągu może wpłynąć na Twoje dziecko.

Czy szum mechaniczny jest odpowiedni dla dziecka?

Wśród popularnych szumów do usypiania wyróżniamy dwie główne grupy – szum mechaniczny oraz szum naturalny, taki jak szum wody czy wiatru. Szum mechaniczny jest pod pewnymi względami lepszy dla małego dziecka, ponieważ jest bardziej rytmiczny i jednostajny od szumu naturalnego, który cechuje się większą zmiennością i silnie zależy od warunków pogodowych w momencie jego nagrywania. Szum mechaniczny to odgłos pracujących urządzeń, takich jak pralka, suszarka, wentylator, szczoteczka elektryczna, silnik pociągu czy samochodu. Szumy te mają niezmienną częstotliwość, dzięki czemu pozytywnie wpływają na mózg dziecka i hamują odbieranie innych bodźców słuchowych podczas snu. Mechaniczny dźwięk powoduje, że dziecko bardzo szybko się uspokaja i znacznie łatwiej jest mu usnąć. Szum kojarzy się dziecku z okresem życia płodowego, kiedy słyszał odgłosy wynikające z procesów fizjologicznych zachodzących w ciele matki.

szum mechaniczny pociągu do zasypiania
fot. pixabay.com

Czy szum jest dobry tylko dla małego dziecka?

Biały szum sprawdzi się bardzo dobrze u dzieci z różnych kategorii wiekowych. W okresie niemowlęcym zapewni im poczucie bezpieczeństwa i ułatwi oswajanie się z nowym dla nich środowiskiem. Dziecko przychodzące na świat nie zna dźwięków, które nas otaczają. Każdego dnia poznaje nowe bodźce słuchowe, takie jak dzwonek telefonu, przejeżdżające samochody czy głośne rozmowy. Szum jest dla niego czymś, co już bardzo dobrze zna. Właśnie dlatego działa na nie tak kojąco. U dzieci w wieku przedszkolnym szum może bardzo pomóc po aktywnie spędzonym dniu, kiedy maluch ma kłopot z wyciszeniem się przed snem. Szum sprawdzi się także, gdy dziecko z nieznanych nam powodów jest podenerwowane i potrzebuje pomocy, żeby się uspokoić. Szum może także pomóc dzieciom rozpoczynającym przygodę z nauką. Jednostajne tło dźwiękowe pozwoli im się skupić i zmniejszy ryzyko rozproszenia przez odgłosy, które docierają do dziecięcego mózgu.

Jakie zalety ma szum pociągu?

Szum pociągu bardzo dobrze sprawdza się zarówno przy uspokajaniu dziecka jak i podczas zasypiania. Odtwarzany podczas snu sprawia, że dziecko śpi dużo spokojniej i nie wybudzają go inne bodźce dźwiękowe z otoczenia, ponieważ skupia się na stałym dźwięku szumu i nie zwraca uwagi na inne odgłosy, które w innym wypadku mogłyby szybko rozbudzić malucha.  Małe dziecko potrzebuje dużo czasu na regenerację i analizę nowych doznań z minionego dnia, dlatego śpi więcej niż osoba dorosła. Szum pociągu jako jeden z szumów mechanicznych, czyli najbardziej jednostajnych szumów dla dzieci zapewni mu głęboki sen. Ważnym aspektem metody usypiania białym szumem jest dopilnowanie, by szum nie skończył się podczas snu dziecka. Przerwanie szumu może spowodować, że dziecko odczuje to jako zmianę dźwięku i natychmiast się obudzi.

jak wybrać szum pociągu
fot. pixabay.com

Jak wybrać odpowiedni szum pociągu?

Szum pociągu jest dźwiękiem jednostajnym, nie zmienia się w nim tonacja, natężenie czy częstotliwość. Poszczególne nagrania mogą się jednak różnić od siebie w zależności od prędkości pociągu, a także wielu innych czynników np. oporu powietrza, obciążenia czy przez inne warunki pogodowe. Przy wyborze szumu pociągu dla dziecka warto przesłuchać kilka różnych plików dostępnych w internecie czy w aplikacjach przeznaczonych do usypiania dziecka, których w ostatnim czasie zrobiło się bardzo dużo. Po przesłuchaniu takich nagrań zobaczysz, że delikatnie różnią się od siebie.

Dla swojego dziecka wybierz szum, który Twoim zdaniem będzie dla niego najlepszy lub zastosuj metodę prób i błędów. Wybierz parę nagrań szumu pociągu i sprawdź, przy którym z nich dziecko jest najspokojniejsze, najszybciej usypia, nie budzi się, gdy w otoczeniu pojawiają się jakieś dźwięki oraz przede wszystkim, budzi się wyspane i wypoczęte. Pamiętaj, by źródło szumu umieścić odpowiednio daleko od dziecka, aby nie było dla niego za głośne. W aplikacjach, płytach czy przy zabawkach imitujących szum pociągu znajdziesz instrukcję, w jakiej odległości od dziecka powinien znajdywać się generator szumu, by zapewnić Twojemu dziecku jak najwyższy komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here