Cykanie świerszczy jako biały szum do snu
fot. pixabay.com

Istnieje wiele rodzajów szumów, a cykanie świerszczy jest jednym z dźwięków blisko z nimi spokrewnionych.  Zobacz, czym charakteryzuje się odgłos świerszczy.

Dlaczego używamy szumu?

Szum stał się bardzo popularną metodą wśród młodych rodziców, którzy zachwalają sobie jego cudowne właściwości. Jedną z cech szumu jest to, że bardzo dobrze uspokaja niemowlęta. Dźwięki te charakteryzują się swoją ciągłością, dzięki czemu bardzo dobrze maskują inne dźwięki otoczenia. Małe dziecko śpi przez dużą część doby i nie zawsze ma możliwość snu w idealnych dla niego warunkach. Maluszki, które zasypiają przy dźwiękach imitowanego szumu fal na oceanie, potoku górskiego, wiatru, czy cykania świerszczy śpią dużo lepiej niż dzieci, których sen odbywa się we względnej ciszy. Mózg niemowlaka skupia swój zmysł słuchu na generowanym szumie, przez co nie budzi się, gdy w otoczeniu zewnętrznym pojawia się coś nowego. Ponadto szumienie działa na organizm dziecka bardzo odprężająco i kojąco, przez co łatwiej mu usnąć. Ta metoda usypiania najbardziej sprawdzi się u rodziców, którzy mają problem z wyciszeniem swojego maleństwa przed snem i bardzo dużo czasu zajmuje im osiągnięcie pełnego uspokojenia niemowlęcia.

jak usypiać szumem
fot. pixabay.com

Jak usypiać szumem?

Usypianie malucha za pomocą szumu jest jedną z najprostszych metod znanych rodzicom. Odgłosy szumienia, takie jak cykanie świerszczy, uspokoją dziecko przed snem i pozwolą mu szybciej zasnąć. W tej metodzie usypiania ważne jest by dźwięk, który włączamy, zachował ciągłość przez cały czas trwania snu. Przerwanie szumu będzie dla pociechy odczuwalne jako zmiana w otoczeniu, co skutkuje nagłą pobudką. Imitacje szumu mogą być używane zarówno przy śnie nocnym jak i podczas drzemek w ciągu dnia. Większość dzieci budzi się, gdy usłyszą nawet najmniejszy dźwięk, ale dzięki zastosowaniu szumu podczas drzemki umożliwimy dziecku głęboki sen, mimo otaczających go hałasów, jak przejeżdżające samochody, dzwonek telefonu czy domofonu. Włączenie szumu umożliwia nam normalne funkcjonowanie w czasie, gdy nasz brzdąc słodko śpi, dlatego metoda ta łączy dwie korzyści – komfortowego snu bobaska i spokoju ducha rodzica.

Charakterystyka cykania świerszczy

W zależności od tego, jakie nasze maleństwo ma potrzeby, wybieramy różne rodzaje szumu. Od tych szybszych po delikatne, prawie niesłyszalne dźwięki, czasem mechaniczne, a w innych wypadkach naturalne odgłosy. Cykanie świerszczy jest jednym z takich dźwięków, które będą odpowiednie niezależnie od usposobienia pociechy. Oznacza to, że świerszcze sprawdzą się równie dobrze przy uspokajaniu i usypianiu dziecka spokojnego jak i takiego, które zawsze tryska energią, niezależnie od pory dnia i nocy. Dźwięki te będą wpływać na dzieciątko, dając mu poczucie bezpieczeństwa oraz wewnętrznego spokoju. Jedną z charakterystycznych cech szumów jest to, że obniżają tętno człowieka, co pozwala na szybsze zasypianie. Dźwięk cykania świerszczy poza właściwościami pomagającymi w zasypianiu ułatwia także ogólne uspokojenie dziecka, gdy ma zły dzień, jest chore czy marudne. Świerszcze bardzo szybko je wyciszą.

odgłos świerszczy do usypiania
fot. pixabay.com

Jak bezpiecznie używać szumów?

Szumy, jak każde dźwięki, są przyjemne dla ucha tylko do określonej głośności. Decydując się na usypianie w towarzystwie szumu, należy zadbać o to, by używać ich w odpowiedni sposób. Wybierając generator szumienia, przemyślmy, jakie potrzeby ma rodzic i maleństwo. Czy dziecko zazwyczaj śpi w łóżeczku w pokoju, czy czasem przesypia drzemki w wózku na spacerze? Gdy maluszek śpi we własnym pokoju, źródło szumu najlepiej postawić w jak największej odległości od niego np. na drugim końcu pokoju. Takimi generatorami odgłosów może być aplikacja w smartfonie, płyta MP3, zabawka czy specjalny projektor dla dzieci.  Innym rozwiązaniem są przytulanki lub maskotki przypinane do łóżeczka bądź wózka. Takie gadżety są przystosowane do odtwarzania dźwięków w bliskim otoczeniu bobaska. Przez to ich częstotliwość jest znacznie niższa i bezpieczna dla malucha, nawet przy bardzo niewielkiej odległości od uszu dziecka. Jeśli nie mamy pewności, w jakim oddaleniu powinien znajdywać się generator szumu, warto zaczerpnąć informacji dodawanych przez producenta danego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here