Szum jeziora - łagodny szum wodny
fot. pixabay.com

Szumy w ostatnich latach zyskują na popularności wśród rodziców. Zobacz, czym charakteryzuje się szum jeziora i dlaczego warto go wybrać.

Szumy wodne

Szumy wodne są najbardziej naturalnymi szumami spośród wszystkich proponowanych do usypiania i uspokajania dzieci i dorosłych. Dźwięk wody kojarzy się nam z naturą, równowagą i wszechobecną harmonią. Szumy wodne możemy podzielić na szybsze i gwałtowne oraz spokojniejsze. Do tych intensywnych zaliczamy szum fal, oceanu, burzliwej rzeki, dużego wodospadu czy dźwięku wody pod dużym ciśnieniem. Spokojniejsze szumy wodne to przede wszystkim szum jeziora, potoku górskiego, spokojnej rzeki czy szum stawu bądź wody pod prysznicem. Wybór szumu, który będzie najlepszy dla naszego dziecka, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, jakie warunki panują w naszym otoczeniu oraz jakie dziecko ma usposobienie. Inne szumy będą preferowane dla dzieci spokojnych, niż dla ruchliwych i pełnych energii. Istotny wpływ na wybór szumu ma także rytm dobowy dziecka.

szumy wodne do snu
fot. pixabay.com

 Czym charakteryzuje się szum jeziora?

Wybierając odpowiedni szum dla dziecka, warto dowiedzieć się jakie cechy szczególne ma dany szum oraz jak powinien on wpływać na dziecko. Szum jeziora jest jednym z najłagodniejszym szumem wodnym. Idealnie sprawdzi się dla dzieci mających problem z wyciszeniem się przed snem z powodu nadmiaru niewykorzystanej energii. Dobrym zastosowaniem szumu jeziora będzie także włączanie szumu dziecku w trakcie leżakowania, kiedy chcemy, aby odpoczęło, ale nie koniecznie spało. Szum jeziora charakteryzuje się niską częstotliwością i natężeniem dźwięku, dzięki czemu nie będzie dla dziecka za głośny i odpręży je w bardzo subtelny sposób. Szum jeziora zapewni także odcięcie od innych dźwięków w jego otoczeniu, co ułatwi mu zasypianie, a także spowoduje, że dziecko nie wybudzi się ze snu w momencie pojawienia się bodźca słuchowego. Przy stosowaniu szumu podczas zasypiania i snu dziecka ważne jest to, żeby szum w czasie snu nie został przerwany, ponieważ może skutkować to obudzeniem się dziecka.

Dlaczego warto zdecydować się na szum jeziora?

Szum jeziora jako jeden z szumów wodnych jest pochodzenia naturalnego. Co przewyższa szumy naturalne od tych mechanicznych jak pralka, suszarka czy klimatyzator? Szumy wodneszumami naturalnymi, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i to właśnie ich naturalność decyduje o tym, że są bliższe potrzebom dziecka, które na początku polega jedynie na instynktach. Różnego typu maszyny otaczają nas na każdym kroku. Wiele osób żyjących w zgiełku miasta chętnie wyrwałoby się na kilka chwil, by odpocząć na łonie natury. Szum, który ma towarzyszyć dziecku przez dużą część doby, powinien być kojący i naturalny, a nie przyzwyczajać dziecko do ciągłego sztucznego szumu, z którym i tak będzie zmuszony mieć kontakt. Szum jeziora będzie jednym z najlepszych wyborów, ponieważ jest to bardzo spokojny i jednostajny dźwięk, który kojarzy się dziecku z szumami, które słyszało, będąc w okresie płodowym w ciele matki. Te słyszane w macicy dźwięki spowodowane są zachodzącymi procesami fizjologicznymi w ciele człowieka.

dlaczego warto wybrać szum jeziora
fot. pixabay.com

Źródło szumu do usypiania

Nagrania szumu jeziora lub imitacje szumów są dostępne w wielu różnych wariantach. Najpopularniejszym źródłem szumu są aplikacje na smartfona lub tablet, których jest bardzo duży wybór. Jednakże, jak wszystko, takie aplikacje mają swoje wady. Dziecko zasypiające przy szumie powinno przy nim spać do momentu, aż samoistnie się obudzi. Z tego powodu aplikacje na telefon nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ musimy pozostawić urządzenie przy dziecku na cały czas drzemki lub snu nocnego, co nie zawsze jest rodzicowi na rękę. Innymi źródłami szumu są zabawki, pozytywki, pluszaki i inne gadżety, które nie dość, że głośnością i natężeniem są dostosowane do potrzeb dzieci, to odznaczają się większą mobilnością i nie są potrzebne dorosłemu w innych celach. Takie przytulanki mają tak wyregulowany poziom natężenia, że mogą znajdywać się zaraz przy dziecku, odmiennie od innych źródeł szumu, które poleca się kłaść na drugim końcu pokoju. Maskotka imitująca szum jeziora pozwoli maluchowi na drzemkę w różnych miejscach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here