Podaruj swojemu dziecku niezwykłe doświadczenie na koniec dnia. Biały szum przestrzeni kosmicznej przeniesie każdego kilkulatka w świat marzeń sennych, a niemowlę uśnie w kilka chwil.
Imitacja lepsza od nagranych dźwięków tła
Popularność metody usypiania białym szumem wciąż rośnie i dostępne stają się nagrania zjawisk naturalnych, pracujących urządzeń elektrycznych, pojazdów, szumu wody i innych odgłosów spotykanych w naszym i dziecka bliskim otoczeniu. Także komputerowo generowane tła dźwiękowe pojawiają się na masową skalę. Choć najbardziej pozytywnie odbierane są imitacje odgłosów z wnętrza macicy, wszechświat wciąż ma coś do powiedzenia. Szum przestrzeni kosmicznej także jest bowiem tworzony jako wyobrażenie autora, przełożone na dźwięki w programie muzycznym. To, że nie jest naturalnie spotykany, może być jednak zaletą.

Zwodniczy nawyk – wady usypiania dzieci białym szumem
Wprowadzenie do wieczornych rytuałów odgłosów, z którymi maluch miał już kontakt i pozytywnie je kojarzy, ma znaczenie dla jego poczucia bezpieczeństwa, choć nie jest to regułą. Może się też zdarzyć, że wieczorny rytuał zacznie przynosić negatywne skutki w rzeczywistych, codziennych sytuacjach. Szum restauracji czy jadącego samochodu do usypiania dziecka przynosi spektakularne efekty. Wyobraźmy sobie jednak krótką podróż autem za dnia, kiedy nie chcemy, by dziecko zasnęło. To tylko przykład problemów, jakie mogą napotkać rodzice stosujący często spotykane szumy jako tło dźwiękowe do snu. Nabyte przyzwyczajenia związane z zasypianiem często towarzyszą dziecku w kolejnych latach życia, więc nie rozpatrujemy ich jako przygodę na kilka miesięcy w okresie niemowlęcym, a stałą strategię wychowawczą. Wyżej opisany kłopot nigdy nie powinien się pojawić, jeśli powiążemy zasypianie z szumem generowanym komputerowo, który nie przypomina żadnego dźwięku spotykanego na co dzień. Biały szum przestrzeni kosmicznej z racji swojego pochodzenia, nie będzie powodował tego typu konfliktów.
Szum przestrzeni kosmicznej do snu dla przedszkolaków
Chociaż usypianie szumem nagłaśniane jest jako metoda dla niemowląt, to u małych dzieci i przedszkolaków problem z zasypianiem często przybiera na sile. Dzieje się tak dlatego, że maluch ma więcej aktywności w ciągu dnia i wiele przeżyć, a potrzebuje mniej snu i nierzadko prezentuje nikłe zainteresowania wyciszającymi rytuałami. Wciąż jednak czas snu jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju i regeneracji organizmu. Aby zachęcić dziecko w tym wieku do wsłuchania się w relaksujące nagranie, trzeba czegoś więcej. Stosując szum przestrzeni kosmicznej, możemy obiecać kilkulatkowi niesamowite przeżycia rodem z kosmosu, który bardzo często fascynuje dzieci w tym wieku. Dbając o relacje z maluchem i rozbudzenie jego wyobraźni przestrzennej, możemy dodać do wieczornych rytuałów spokojne opowiadanie bajki przez rodzica. Opisując dziecku wygląd wszechświata oraz procesy związane z ciałami niebieskimi, możemy zaszczepić w nim nowe hobby. Przede wszystkim takie połączenie pozwoli skutecznie wyciszyć rozbrykanego szkraba, zachęci je do uważnego słuchania i zajmie umysł dziecka jednostajnym tłem dźwiękowym.

Wyobraźnia i edukacja muzyczna podczas snu
Nie da się ukryć, że przygotowany przez specjalistów szum przestrzeni kosmicznej ma w sobie coś z muzyki. Takie regularne odsłuchiwanie dźwięków o rytmicznym ułożeniu skomplikowanych tonów może pomóc dziecku rozwijać słuch muzyczny i stanowić podstawę do dalszej edukacji w tym kierunku. Biały szum urządzeń mechanicznych i odgłosy natury nie są w stanie zapewnić tak silnych podwalin pod edukację muzyczną. Często dowodzi się, że jest ona niezmiernie istotna dla wykształcenia się czułych zmysłów oraz innych typów umiejętności. Kojarzy się ją ponadto z rozwojem kreatywności, logicznym myśleniem oraz częścią umiejętności miękkich, takich jak dobra organizacja czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jeśli, jako rodzicom, zależy nam na tym, by muzyka na stałe zagościła w życiu rosnącej pociechy, takie połączenie jej z szumem może być nie tylko skutecznym sposobem na usypianie, ale elementem spójnego modelu wychowawczego i podkreśleniem przyświecających w nim wartości.