szum odkurzacza do usypiania
fot. pixabay.com

Jak uśpić dziecko, by nie stracić przy tym cierpliwości, sił i cennego czasu? Wystarczy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i odizolować od rozpraszających dźwięków. Pomogą w tym najnowsze odkrycia nauki.

Niesamowity trik kilku pokoleń

Od kiedy w domach odkurzacz zaczął być sprzętem pierwszej potrzeby, użytkownicy zaczęli zauważać jego wady i zalety. Niektórym przeszkadzała niska wydajność, zbyt krótki kabel albo głośny dźwięk, ale rodzice zauważyli także niezwykle pozytywne zjawisko. Wiele nowo narodzonych dzieci uspokaja szum odkurzacza, o ile jego dźwięk nie jest zbyt intensywny, czyli na przykład wtedy, gdy odkurzane jest inne pomieszczenie. Praktyczne mamy i babcie stosowały ten trik do usypiania niesfornych dzieci oraz nauki samodzielnego wyciszania się i układania do snu. Technologia poszła na szczęście do przodu i dziś nie musimy spalać silnika domowego odkurzacza w sąsiednim pokoju, by uśpić niemowlę, a nad zasadą działania tego szumu pochylili się specjaliści.

Praktyczne rozwiązanie rodziców – szum odkurzacza

Zapętlone nagrania szumu odkurzacza bez problemu można odnaleźć na platformach muzycznych i odtwarzać na dowolnym urządzeniu. Usypianie dziecka staje się dzięki temu prostsze niż kiedykolwiek. Wiele nagrań szumu odkurzacza dostępnych w Internecie to komputerowe imitacje urządzenia, ale dzięki temu stają się jeszcze dokładniejsze w swojej funkcji. Dźwięki tła wytworzone przez komputer mają dzięki temu idealną synchronizację poszczególnych częstotliwości, brak przerw lub zakłóceń powstających w trakcie pracy odkurzacza, lub jego nagrywania i tworzą spójną, jednostajną całość nawet w wielogodzinnych nagraniach. Dla poczucia bezpieczeństwa w tak nowym dla siebie otoczeniu tego właśnie potrzebuje niemowlę.

łatwe usypianie niemowlęcia
fot. pixabay.com

Dlaczego biały szum odkurzacza działa?

W specjalnie przygotowanych ścieżkach dźwiękowych usypiający szum odkurzacza nie zmienia się w ani jednej sekundzie. Tworzy barierę dźwiękową, która zagłusza niepokojące odgłosy w domu, których dla dziecka jest naprawdę dużo. Mózg człowieka, niezależnie od wieku, reaguje na zmiany w otoczeniu. Dotyczy to zarówno słuchu, jak i innych bodźców. Z tego powodu po jakimś czasie nie odczuwamy na przykład własnych perfum lub odświeżacza powietrza w domu. Wrażliwe uszy dziecka wyłapują z otoczenia dźwięki, do których jego rodzice przywykli już w latach swojego życia. Nieznane odgłosy rozpraszają niemowlę i instynktownie odbierane są jako potencjalne zagrożenie. W takich warunkach nie tylko dziecku trudno byłoby zasnąć.

Łatwe usypianie dzięki technologii

Możemy wyróżnić dwie strategie usypiania niemowląt za pomocą szumu – włączanie nagrania jedynie na czas zasypiania, aby pozwolić się dziecku wyciszyć, lub pozostawienie go na cały czas snu. Bezpieczniejszą dla słuchu niemowlęcia jest wyłączanie szumu po zaśnięciu, ale jeśli otoczenie dziecka jest dosyć głośne, zrozumiałe jest, że rodzice starają się zapewnić maksymalne wygłuszenie. Szum odkurzacza dobrze sprawdza się jako tło, które zablokuje docieranie do dziecka takich dźwięków jak kroki domowników, przejeżdżający tramwaj albo muzyka z mieszkania sąsiadów. Wysoka częstotliwość, jaką charakteryzuje szum odkurzacza, jest najlepiej odbierana przez ludzki słuch. Jeśli jest jednostajna, mózg nie odbiera zmian natężenia innych wysokich dźwięków, a niemowlę może spać spokojnie.

usypianie dzieci za pomocą szumu
fot. pixabay.com

Uwaga na głośność!

Zastosowanie białego szumu do usypiana niemowląt może być zagrożeniem dla słuchu dziecka, o ile rodzice nie odpowiednio wcześniej nie zastosują właściwych środków bezpieczeństwa. Wysokie częstotliwości szumu odkurzacza są skuteczne w zagłuszaniu dźwięków tła, ale odtwarzany często i głośno może być dużym obciążeniem dla narządu słuchu niemowlęcia. Działa to tak samo, jak częste słuchanie głośnej muzyki. Niebezpieczne dla dziecka jest już ok. 60 db. Aby zapobiec negatywnym skutkom usypiania białym szumem, należy ustawić odtwarzacz z dala od dziecka np. po drugiej stronie pokoju. Dla pewności poziom głośności można zmierzyć specjalnym urządzeniem lub z pomocą aplikacji na telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here