Krople deszczu obijające się o okna i dach dla wielu są relaksującym dźwiękiem, który kojarzy się ze spokojnymi wieczorami z książką w ręku. Takie skojarzenie szum deszczu może budzić już u noworodka i subtelnie wyciszyć go przed snem.
Usypiający rytm spadających kropli
Jednostajne i rytmiczne dźwięki odwracają uwagę mózgu od niepokojących odgłosów otoczenia, z którymi małe dziecko spotyka się po raz pierwszy. Coraz popularniejsze stosowanie białego szumu do ich zagłuszania pozytywnie wpływa na tempo zasypiania i jakość snu niemowlęcia. W bogatej ofercie nagrań szumu, jakie znajdziemy w sieci, przeważają jednak dźwięki urządzeń elektrycznych i muzyka wygenerowana komputerowo. Nie wszyscy rodzice są zwolennikami tak nowoczesnych rozwiązań podczas nauki samodzielnego zasypiania. Deszcz jest jednak dźwiękiem, z jakim człowiek będzie w życiu spotykał się wielokrotnie. Nie jest to zależne od miejsca zamieszkania, ani stopnia zaawansowania technologicznego.
Odgłosy spadających kropli deszczu mają strukturę dźwięku zbliżoną do białego szumu, dzięki czemu maskują takie hałasy jak gwar uliczny, kroki domowników, czy trzaski zmywanych naczyń i włączone urządzenia. Regularne włączanie szumu deszczu od pierwszych dni życia nauczy dziecko bardzo szybko rozpoznawać ten dźwięk i uznawać za naturalny i bezpieczny. Poza pomocą w usypianiu ma także walor edukacyjny.

Jaki deszcz zapewnia spokojny sen?
Wybierając nagrania, które przeznaczone będą do usypiania nowego członka rodziny, warto dobrze się w nie wsłuchać. W Internecie znajdziemy bowiem dźwięki deszczu różnego typu. Niektóre są tworzone komputerowo, inne nagrywane. Różnią się także powierzchnią, na jaką spadają krople oraz natężeniem i dodatkowymi dźwiękami, na jakich skupiamy swoją uwagę. Do zasypiania nie powinno się wybierać odgłosów burzy, ponieważ nagłe zwiększenie tempa i grzmoty będą budziły poczucie zagrożenia, które szum ma za zadanie zniwelować. Rytm powinien być miarowy, a uderzenia kropli wywoływać subtelnie pluśnięcie mokrej powierzchni, a nie głuche echo. Wybór idealnego nagrania może potrwać, ale jest to szczególnie istotne, jeśli używanie białego szumu ma nie kończyć się na zaśnięciu potomka.
Głęboki sen, a biały szum
Relaksujące właściwości to nie wszystko, co oferuje biały szum i zbliżone do niego nagrania deszczu. Stosowanie go jako tła w czasie całego cyklu snu zwiększa jego efektywność i pozwala na tzw. głęboki sen. Dzieje się tak, ponieważ zmysły podczas snu wciąż są aktywne, a mózg reaguje na intensywne zmiany natężenia poszczególnych bodźców. Jeśli w tle obecne są wystarczająco głośne dźwięki o różnych częstotliwościach, będą niwelowały różnicę tych nagłych bodźców, zmniejszając czujność mózgu. Bez częstego wybudzania organizm niemowlęcia może wtedy pozwolić sobie na spokojny, długi i głęboki sen. Wyspane dziecko chętniej będzie poznawało świat i uczyło się nowych rzeczy, a wyspani rodzice z przyjemnością poświęcą swój czas na wspólną zabawę lub z dumą wypełnią liczne obowiązki.

Szum deszczu – miejsce na eksperymenty
Dobierając dźwięki, przy których niemowlę czuje się najlepiej, a potem regulując ich głośność i czas trwania, należy dać sobie czas na zmiany. Miłośnikom technologii przyda się monitor snu dziecka. Dzięki niemu w prosty sposób można odczytać, przy jakich ustawieniach dziecku najlepiej się śpi. Tradycyjne metody oznaczają testy na dziecku i sobie nawzajem.
Wyborem odpowiedniej głośności przyszli rodzice mogą się zająć już w czasie ciąży, wsłuchując się razem w różnorodne nagrania i testując na sobie głośność. Jeśli kilka nocy z kolei budzicie się wyjątkowo wypoczęci, a usypiacie tuż po zamknięciu oczy, to parametry są idealne. Przy ich ustawianiu należy wziąć pod uwagę kształt pokoju, odległości odtwarzacza od łóżek i tym podobne przestrzenne aspekty. Gdy puszcza się wybrane nagranie maleństwu przez słuchawki jeszcze w brzuchu matki, być może przyzwyczai się do konkretnego zestawienia dźwięków deszczu. Jeśli jednak po narodzinach dziecka okaże się, że jego gust jest inny od rodziców, nic nie szkodzi. Wtedy pozostaje po raz kolejny wypróbować wszelkie możliwe kombinacje przez kilka nocy.