csii do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Jak sprostać potrzebom niemowlaka dotyczącym bliskości rodzica i znaleźć przy tym czas dla siebie? Zobacz, jaki biały szum będzie do tego zadania najlepszy!

Potrzeba bliskości, a usypianie

Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim kontaktu z drugim człowiekiem. Przed dziewięć miesięcy swojego życia płodowego miał przecież ciągłą styczność ze swoją mamą i to przez 24 godziny na dobę. Nic dziwnego, że długie tygodnie zajmuje dziecku zrozumienie, że jest osobną istotą. Takie postrzeganie rzeczywistości jest przyczyną chęci przebywania z jednym z rodziców podczas zasypiania. Jest to moment, kiedy dziecko, starając się wyciszyć, najbardziej narażone jest na nieprzewidywalne bodźce z otoczenia. Każdy z nich wywołuje reakcję organizmu będącą pobudzeniem na wypadek zbliżającego się niebezpieczeństwa. Choć możemy wyciemnić pokój, postarać się zachować niezmienne bodźce dotykowe, dźwięk jest czymś, na co rodzice mają najmniejszy wpływ, a jednocześnie to on najsilniej alarmuje mózg małego człowieka. Używanie białego szumu do usypiania niemowląt likwiduje problem przebodźcowania, ale dziecko wciąż pragnie obecności rodzica. Co prawda nie ma przeciwwskazań, żeby wykorzystać nagrania szumu jako wsparcie podczas usypiania w bliskim kontakcie z opiekunem, ale czasem nawet kochająca mama chciałaby spędzić spokojny wieczór sam na sam. Właściwy wybór nagrania relaksującego może zaspokoić potrzebę bliskości malucha, odciążając rodziców.

potrzeba bliskości usypianie szumem
fot. pixabay.com

Nagranie ludzkiego szeptu jako biały szum

Zamiast szumów mechanicznych lub odgłosów natury do usypiania, lub uspokajania dziecka można wykorzystać nagrania ludzkiego szeptu. Pewnie każdemu, kto miał kontakt z niemowlęciem, zdarzyło się powiedzieć do malca charakterystyczne „csii”, aby go uspokoić. Właśnie ten odgłos powtarzany rytmicznie przez lektora może być używany jako odpowiednik popularnego białego szumu. Poza tym, że szept sam w sobie ma charakterystykę i działanie szumu, dziecko czuje się przy nim bezpieczne i zaopiekowane. Poczucie obecności drugiego człowieka może zostać w tak prosty sposób zapewnione przez przygotowane wcześniej pliki dźwiękowe. Szukając odpowiedniego szumu ludzkiego szeptu, warto zwrócić uwagę na jakość nagrania, aby dźwięk brzmiał jak najbardziej naturalnie. Wiele aplikacji do usypiania dzieci oraz portali muzycznych oferuje szeroki wybór rodzajów białego szumu. Ich opisy często nie są tłumaczone na język polski, więc szukając ludzkiego szeptu, interesują nas pliki dźwiękowe oznaczone jako „shhh”, które jest niczym innym jak tłumaczeniem polskiego „csii”. W zależności od preferencji rodzica wybierać można dźwięki artykułowane przez mężczyznę lub kobietę. W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, ale konkretne niemowlę może być przyzwyczajona do usypiania z matką lub ojcem, więc szept danej płci rzeczywiście może wykazać się lepszą skutecznością.

shh na głęboki sen
fot. pixabay,com

Najlepszy szum dla twojego dziecka

Jeśli maluch nie reaguje pozytywnie na szum ludzkiego szeptu nagrany przez lektora, a zależy nam na wygodzie podczas usypiania, takie nagrania do późniejszego odtwarzania można przygotować w warunkach domowych. Wiemy, że każdy człowiek ma inną tonację i sposób mówienia, przeszkodą mogą być także różnice językowe. Głos matki rozpoznaje nawet noworodek tuż po urodzeniu, ponieważ przez 9 miesięcy słyszał jego wibracje przechodzące przez klatkę piersiową i wody płodowe. Nie tracąc czasu każdego wieczoru, możemy zapewnić dziecku imitację bliskiej obecności najważniejszych dla niego osób. Podczas przygotowywania nagrania należy zadbać o jak najlepszą jakość dźwięku, aby nie był przerywany zakłóceniami mikrofonu czy odgłosami pochodzącymi z otoczenia zewnętrznego. Kontrolowane warunki podczas nagrywania pomogą także zniwelować ewentualne dźwięki tła, które mogą wybudzać niemowlę ze snu lub pobudzać je bezpośrednio przed zaśnięciem, powodując efekt odwrotny od oczekiwanego. Nagrać możemy nie tylko klasyczne „csii”, ale również kołysanki lub łagodne opowiadane bajki na dobranoc. Może być to też dobry sposób na kontakt z dzieckiem w przypadkach nieobecności jednego z rodziców przez dłuższy czas lub pracy w godzinach uniemożliwiających powrót przed porą usypiania dzidziusia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here