szum górskiego potoku do snu
fot. pixabay.com

Szumy mają niezwykłe działanie kojące i relaksujące zmysły. Zobacz, jak szum potoku górskiego wpływa na jakość snu dziecka.

Jaką rolę pełni szum w życiu dziecka?

Dziecko, pojawiając się na świecie, musi sprostać wyzwaniu, jakim jest poznanie różnych bodźców, które go otaczają. Codzienne odgłosy, takie jak przejeżdżające samochody, rozmowy, dzwonek domofonu, a nawet wypadające z ręki klucze to dla dziecka całkiem nowe dźwięki, które z czasem poznaje i przestaje się ich bać. W okresie życia płodowego dziecko zapoznaje się ze znacznie mniejszą ilością nagłych impulsów dźwiękowych. Głównym odgłosem, który słyszy płód, jest szum. Wynika on z zachodzących w ciele matki procesów fizjologicznych,  jak przepływ krwi, bicie serca czy trawienie. Właśnie dlatego, gdy dziecko pojawia się na świecie, bezpieczniej czuje się, słysząc szum, który towarzyszył mu przez dziewięć miesięcy. Dźwięk szumu uspokaja i usypia maluszka oraz pozwala głęboko spać, bo izoluje go od innych dźwięków w otoczeniu, które potencjalnie mogłyby go obudzić.

jaki szum wybrać
fot. pixabay.com

Jaki szum wybrać?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego dziecko czuło się jak najlepiej. Wybierając szum, warto przemyśleć, co sprawi, że dziecko będzie czuło się spokojnie i komfortowo. Szumy możemy podzielić na szumy mechaniczne i naturalne. Szumy mechaniczne to dźwięki urządzeń, które spotykamy na co dzień: AGD, pojazdów i narzędzi. Szumy naturalne to odgłosy zjawisk występujących w naturalnym środowisku, czyli na przykład szum fal, jeziora, szumu wiatru, płynącej rzeki i potoku górskiego. Ze względu na to, że otaczająca nas codzienność, często niewiele ma wspólnego z przyrodą, rodzice często starają się wybrać szum, który w jakiś sposób połączy niemowlę ze środowiskiem naturalnym. Są to z pewnością dźwięki, które słyszelibyśmy nawet bez wielkich cywilizacji i multimediów, więc dla poruszanego instynktami noworodka nadadzą się idealnie. Wybór szumu dla dziecka jest zależny od jego usposobienia i gustu. Niektóre dzieci lepiej czują się przy szumie wzburzonego oceanu, a inne przy delikatnym, kojącym szumem potoku górskiego.

Czym charakteryzuje się szum potoku górskiego?

Mimo że każdy szum ma podobny sposób działania, ich dźwięki różnią się od siebie. Największą różnicę w szumach zauważamy, porównując szum mechaniczny do szumu wodnego. Szum potoku górskiego, który jest jednym z szumów wodnych, charakteryzuje się bardzo spokojnym i delikatnym szumem o niskim natężeniu. Jednostajnie płynący potok działa szczególnie uspokajająco na dziecko. Sprawdzi się najlepiej przy usypianiu dzieci, które z reguły nie są bardzo ruchliwe. Dźwięk potoku górskiego wyciszy dziecko przed snem i pozwoli mu na głęboki, spokojny sen oraz zniweluje ryzyko obudzenia się maluszka przez wywołany hałas. Szum potoku górskiego jest bardzo subtelny, dzięki czemu mamy pewność, że nie zaburzy snu dziecka, tylko pomoże mu się zrelaksować. Poza tym zaletą szumu potoku jest fakt, że przyzwyczajamy maluszka do dźwięków natury.

jak używać szumu potoku
fot. pixabay.com

Jak używać szumu?

Na początku przygody bycia rodzicem zdarza się, że nie wiemy jak pewne rzeczy zrobić najlepiej. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku używaniu szumu. Szum powinien być stosowany wtedy, gdy chcemy uspokoić lub uśpić naszą pociechę. Kiedy widzisz, że dziecko ma zły dzień, jest niespokojne, płaczliwe i marudne, szum pomoże Ci je uspokoić, by poczuło się lepiej. Jeśli decydujesz się na usypianie dziecka przy dźwiękach szumu potoku górskiego, pamiętaj, że ważne jest to, by zachować ciągłość dźwięku. Dziecko usypiane przy szumie powinno spać przy nim, aż do końca drzemki czy snu nocnego. Wyłączając dźwięki szumu po tym jak dziecko zaśnie lub włączając generator szumienia na zbyt krótki czas, narażamy dziecko na pobudkę, spowodowaną nagłym ustaniem szumu. Usypiając, niemowlę przyzwyczaja się do konkretnego dźwięku. W momencie, gdy go zabraknie, dziecko odczuwa taką samą zmianę,  jakby usłyszał hałas. Generator szumu kładziemy daleko od łóżeczka, w którym śpi dziecko. Najlepszym miejscem pozostawienia źródła szumu jest drugi koniec pokoju. Wtedy mamy pewność, że generowany szum potoku górskiego nie będzie dla dziecka za głośny, ale spełni swoje zadanie. Jedynym odstępstwem od zasady trzymania odległości są specjalne pluszaki generujące szum, które są przystosowane do znajdowania się obok dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here