szum drukarki do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Jak szybko uśpić niemowlę pracując w domu? Biały szum rodem z home office może być sprytnym rozwiązaniem dla zapracowanych rodziców. Wystarczy wydrukować plik dokumentów. Nie wierzysz?

Drukarka jako źródło białego szumu

Szum odkurzacza i suszarki do włosów zdobywają szczyty popularności jako odgłosy wyciszające niemowlęta przed i w trakcie snu. Jednak wiele innych urządzeń także generuje tzw. biały szum, czyli jednostajny dźwięk o wielu częstotliwościach. Biurowym przykładem jest właśnie drukarka. Jeśli sprawdzone przez innych rodziców sposoby nie działają na Twoje dziecko, można szukać innych typów szumu, by znaleźć taki, który odpowiada konkretnemu niemowlęciu. Chociaż niewielcy, nierzadko mają już silnie wyrobione własne zdanie i gust, pozostaje tylko je zaakceptować. 

Jedno urządzenie – różnorodny szum

W przeciwieństwie do innych popularnych ścieżek dźwiękowych do usypiania niemowląt, odgłosy drukarki są bardzo zróżnicowane. Zależą bowiem bezpośrednio od budowy i funkcjonowania części mechanicznych urządzenia. W zależności od modelu, a nawet stopnia zużycia, dźwięk będzie radykalnie się różnił. Szum drukarki może być rozwiązaniem dla rodziców dość wybrednych dzieci, którzy mimo wszystko chcą znaleźć idealną ścieżkę dźwiękową do usypiania swojej pociechy.

usypianie szumem drukarki
fot. pixabay.com

Kiedy wybrać biały szum drukarki?

Wiele stosowanych do usypiania niemowląt dźwięków jest zbliżone do idealnego, białego szumu. To sprawia, że ich działanie jest tak skuteczne. Szum drukarki jest mniej jednostajny i płynny, ale bardziej intensywny. Oznacza to, że nie powinien być pierwszym wyborem podczas prób nauki usypiania przy szumie. Do wyciszenia najczęściej używane są także odgłosy pochodzące z natury lub procesów łudząco podobnych np. przepływ powietrza (szum suszarki, wiatr) lub wody (bulgocząca woda, szum fal, deszcz). Szum drukarki ma pochodzenie czysto mechaniczne, ponieważ powstaje podczas przesuwania się głowic z barwiących papier oraz przez szelest samej kartki. Jeśli dziecko miało już styczność z dźwiękiem drukarki i wyraźnie się przy niej uspokaja, a inne nagrania szumu nie zdają egzaminu, warto jednak przetestować to urządzenie, bo odbiór konkretnych dźwięków jest sprawą bardzo indywidualną, także dla małych dzieci.

Dźwięk drukarki podczas pracy jest dosyć intensywny, więc może być używany do zagłuszania rozpraszającego otoczenia w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić dziecku ciszy. Niektóre niemowlęta mają lekki sen i bardzo łatwo wybudzają się przy najmniejszym hałasie. Mieszkanie przy ruchliwej ulicy, zwierzęta w domu lub starsze rodzeństwo to przykłady sytuacji, w których nie unikniemy dźwięków z otoczenia. Dziecko musi być wyspane, aby prawidłowo się rozwijało, ale z biegiem czasu należy powoli przyzwyczajać je do mniej monotonnego i intensywnego tła dźwiękowego.

jak usypiać szumem drukarki
fot. pixabay.com

Jak usypiać szumem drukarki?

Ze względu na intensywność szumu drukarki należy zachować szczególną ostrożność. Urządzenie emitujące szum ustawiamy z daleka od dziecięcego łóżeczka na najmniejszej skutecznej głośności. Jeśli osoby dorosłe mają wrażenie, że dźwięk jest dosyć głośny, warto sprawdzić poziom natężenia w pobliżu dziecka np. przy użyciu decybelomierza lub odpowiadającej mu aplikacji na smartfonie. Okolice 50 dB to bezpieczny poziom do długotrwałego słuchania np.w trakcie snu. Szum drukarki nawet w niewielkich jednostkach czasu nie powinien natomiast zbyt często przekraczać 65 dB. Jeśli odtwarzanie szumu do zasypiania jest kontynuowane w trakcie drzemek na świeżym powietrzu np. na spacerach w wózku, należy zachować maksymalną odległość głośnika od uszu dziecka oraz ponownie ustawić właściwe natężenie.

Istotne są także wspomniane próby przyzwyczajania dziecka do zmiennych dźwięków otoczenia oraz spania w ciszy w kolejnych miesiącach życia. Da się to osiągnąć m.in. poprzez stopniowe wyciszanie szumu drukarki podczas drzemek lub okresowe wyłączanie go na coraz dłuższy czas. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na przyzwyczajenie do ciągłego szumu, ale przede wszystkim z dbałości o słuch dziecka. Ciągłe przebywanie w hałasie, mimo że wycisza, może powodować nadmierny stres organizmu oraz uszkodzenia narządu słuchu, a są to zmiany nieodwracalne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here