szum tropikalnej nocy do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Jednym z najlepszych sposobów usypiania dzieci jest wyciszanie szumem. Zobacz, jak odgłosy tropikalnej nocy podziałają na maluszka.

Rodzaje szumów

Wielu z nas decyduje się na usypianie dziecka w towarzystwie szumu, czyli ciągłego, monotonnego dźwięku złożonego z wielu odgłosów o  różnej częstotliwości nakładających się na siebie. Spośród szumów polecanych do wyciszania maluchów wyróżniamy dwie główne grupy – dźwięki mechaniczne i naturalne. Szumy mechaniczne to grupa brzmień takich jak szum suszarki do włosów, pralki, szczoteczki elektrycznej do mycia zębów, klimatyzatora, wentylatora, pracującego silnika samochodu, wirnika śmigłowca czy wycie syreny policyjnej. Ta grupa charakteryzuje się bardzo jednostajnym dźwiękiem spowodowanym cyklicznym powtarzaniem się pracy danego urządzenia. Odgłosy naturalne jest to zespół brzmień, które występują w przyrodzie bez ingerencji człowieka, czyli np. szum fal na oceanie, wiatr, burza, zamieć śnieżna, płynąca rzeka, potok górski, padający deszcz czy odgłosy rozmaitych zwierząt. Naturalne dźwięki, w przeciwieństwie do mechanicznych, charakteryzują się większą zmiennością częstotliwości, jednakże ich niewątpliwą zaletą jest uczenie maluszka dobrej relacji ze środowiskiem naturalnym.

odgłosy tropikalnej nocy
fot. pixabay.com

Charakterystyka odgłosów tropikalnej nocy 

Odgłosy tropikalnej nocy znacznie różnią się od dźwięków, które możemy usłyszeć  nocą w naszym środowisku. Jest tak, ponieważ w tropikach żyje dużo więcej gatunków zwierząt, które w przyrodzie nie występują w klimacie centralnej Europy. Wiele z nich to zwierzęta nocne, które wychodzą ze swoich kryjówek, gdy tylko zajdzie słońce i rozglądają się w poszukiwaniu jedzenia, picia oraz schronienia na kolejny dzień. Przykładami takich zwierząt są, chociażby ptaszniki, włochate żaby, gekony warany czy kobry. Dlaczego pewne tropikalne zwierzęta prowadzą tryb nocny, a nie dzienny? Ponieważ w ciemnościach nocy łatwiej jest się schować zwierzętom, które stanowią potencjalny pokarm dla drapieżników.  Poza kwestią łańcuchu pokarmowego zwierząt powodem nocnego trybu życia jest bardzo wysoka temperatura za dnia. Niezależnie od tego, czy tropikalne odgłosy nagramy w lesie, czy na pustyni towarzyszyć im będą odgłosy wielu zwierząt zamieszkujących dane tereny. 

Zalety dźwięków tropikalnej nocy

Wszystkie dźwięki, którymi otaczamy się na co dzień, mają zróżnicowane częstotliwości oraz natężenie. Szumy stosowane przy usypianiu dzieciątka generowane są w taki sposób, by tony o różnych częstotliwościach miały jak najbardziej stałe i jednakowe natężenie. W przypadku ciągłego dźwięku tropikalnej nocy nagrania tworzone są w taki sposób, by zestawienie odgłosów zwierząt i towarzyszącego im wiatru czy szelestu roślin miało jak najbardziej zbliżoną do siebie głośność. Największą zaletą usypiania naszej pociechy przy odgłosach tropikalnej nocy jest budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a zwierzętami. Malec, słysząc odgłosy zwierząt, oswaja się z nimi, co w dalszych etapach jego życia poskutkuje silną więzią ze środowiskiem naturalnym oraz spowoduje, że maluch powinien szanować i lubić zwierzęta. Odgłosy tropikalnej nocy świetnie sprawdzają się podczas usypiania bąbelka, ponieważ działają kojąco oraz zagłuszają wszelkie dźwięki otaczającego nas świata, takie jak przejeżdżające samochody, głośne rozmowy sąsiadów czy bawiące się w sąsiednim pokoju rodzeństwo. 

Zalety dźwięków tropikalnej nocy
fot. pixabay.com

Bezpieczne użytkowanie ciągłego dźwięku tropikalnej nocy 

Rodzic odgrywa bardzo ważną rolę w życiu swojego dziecka. Każdy z nas dba o to, by nasze maleństwo rozwijało się w jak najlepszych warunkach. Niezależnie od tego, w jaki sposób wychowujemy dziecko, jego bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Podczas usypiania dzieci metodą szumu tropikalnej nocy należy pamiętać, by źródło tego kojącego dźwięku znajdowało się w odpowiedniej odległości od naszej pociechy. W przypadku zbyt bliskiego położenia generatora odgłosów tropikalnej nocy istnieje ryzyko, że dźwięki będą za głośne dla delikatnego narządu słuchu brzdąca. Przy wyborze miejsca, w którym będzie znajdowało się źródło ciągłego dźwięku, zwróć uwagę na to, by było ono stosunkowo daleko od malca. Jeżeli nie jesteś pewny, które miejsce będzie odpowiednie dla danego generatora, zapoznaj się z instrukcją użytkowania od producenta. Dobre położenie generatora zapewni, że wydawane przez niego dźwięki nie zrobią krzywdy Twojemu skarbowi oraz poprawią jego jakość snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here