szum telewizora do usypiania
fot. pixabay.com

 

Szukasz najlepszego nagrania białego szumu do usypiania niemowląt? Przeczytaj, czym powinien się charakteryzować właściwy do usypiania szum i które z tych cech ma szum telewizora.

Dlaczego nie każdy szum jest biały?

Rosnąca popularność metody usypiania niemowląt białym szumem wynika z niemal magicznej efektywności tego sposobu. Wokół białego szumu narosło jednak wiele mitów, a za dźwięki z nim równoznaczne uznaje się bardzo wiele nagrań o charakterze relaksacyjnym. Jednostajne powtarzający się dźwięk niekoniecznie musi być białym szumem, a nawet szumem w ogóle. W rzeczywistości część rodzajów tego cudownego dla niektórych zjawiska nie jest nawet obecnie możliwa do wytworzenia ze względów technicznych. Tym bardziej idealnego białego szumu nie powinno się szukać wśród naturalnie występujących dźwięków.

Czym więc jest biały szum? W naukowym ujęciu jest to nałożenie na siebie dźwięków o wielu częstotliwościach, zazwyczaj w pełnym zakresie słyszalnym przez człowieka. Najistotniejsze przy jego tworzeniu jest to, by poszczególne tony miały jednakowe natężenie, czyli poziom głośności. Łatwo się domyślić, że w takim zestawieniu trudno byłoby zidentyfikować jakiś znany rytm czy odgłosy, więc mimo powszechnie niepowtarzalnej opinii nagrania szumu fal czy deszczu nie są poprawnie skonstruowanym białym szumem. Inaczej sprawa ma się natomiast w przypadku dźwięków urządzeń elektrycznych oraz specjalnie wygenerowanego tła dźwiękowego, choć nawet w tych wypadkach biały szum może mieć liczne zakłócenia spowodowane na przykład ograniczeniami odtwarzacza.

 

Podając tak dokładną charakterystykę białego szumu, należy wspomnieć, że nawet jeśli dźwięk nie jest nim z naukowego punktu widzenia, może mieć takie samo działanie. Ponadto wyróżniane jest wiele rodzajów szumu na przykład różowy czy czerwony.

usypianie dzieci białym szumem jaki wybrać
fot. pixabay.com

Jaki szum jest najlepszy do usypiania?

Usypianie białym szumem ma swoje początki w chęci imitowania środowiska, w jakim dziecko przebywa w łonie matki. Przez nieustannie toczące się procesy fizjologiczne organizm człowieka generuje bowiem specyficzny szum, który dociera do płodu przez środowisko wodne. Biały szum słabo nadaje się do pełnienia tej funkcji, ponieważ składa się z pełnej gamy dźwięków w tym także tych wysokich, z którymi dziecko ma kontakt dopiero po porodzie.

Podpowiedź odnośnie działania białego szumu na niemowlęta dostarczyli jednak naukowcy, badając mechanizm odbierania poszczególnych bodźców dźwiękowych oraz ich wpływ na ogólny stan organizmu. Okazuje się, że ludzkie ucho przekazuje impulsy do mózgu nie wtedy gdy słyszy dźwięk o konkretnej częstotliwości tylko, kiedy zmienia się jego natężenie. Różnego rodzaju odgłosy dochodzące z zewnątrz instynktownie odbierać możemy jako niepokojące, ponieważ dla naszych przodków oznaczały zbliżające się niebezpieczeństwo. Zasada ta odnosi się zarówno do osób dorosłych jak i nowo narodzonych dzieci, z tym że to u nich instynkty mają kluczowe znaczenie dla odbioru świata zewnętrznego.

Biały szum tworzy swego rodzaju granicę. Jeżeli dźwięki pochodzące z innych źródeł nie są głośniejsze, mózg będzie je ignorował, ale w przypadku bardzo donośnego odgłosu bodziec ten wciąż będzie słabszy. Ucho przekażę bowiem różnicę natężenia między nowym dźwiękiem a szumem, zamiast porównywać go do absolutnej ciszy. Takie zastosowanie ma duże znaczenie w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć nagle pojawiających się odgłosów otoczenia, na przykład w mieszkaniu przy ruchliwej ulicy lub zamieszkującymi dom dziećmi i zwierzętami.

biały szum telewizora do usypiania niemowląt
fot. pixabay.com

Szum telewizora do usypiania niemowląt

Mając na myśli dźwięki wydawane przez telewizor, nie chodzi o filmy, seriale czy dźwięk wyciszonych wiadomości, a o szum słyszany przy braku połączenia. Szum telewizora częściej usłyszeć można było, kiedy programy nie były nadawane przez całą dobę. Na potrzebę usypiania niemowląt białym szumem przygotowane zostały specjalne nagrania o różnej długości, które powszechnie dostępne są w internecie. Choć wiele nagrań nazywanych białym szumem nie ma z nim nic wspólnego, szum telewizora to jeden z najbardziej zbliżonych do niego kompozycji dźwiękowych. Jeśli więc zależy Ci na tym, by wykorzystać cały potencjał tego sposobu wyciszania dzieci lub zadbać o jednolite tło dźwiękowe podczas snu, będzie to dobry wybór. Zastosowanie białego szumu do usypiania małych dzieci powinno traktować się jako dodatek do wypracowanych już lub wcześniej wybranych rytuałów i metod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here