szum wycieraczek samochodowych do snu
fot. pixabay.com

Ostatnimi czasy metoda usypiania dzieci szumem zyskała na popularności. Zobacz, jak odgłos wycieraczek samochodowych wpłynie na Twojego maluszka.

Czym jest szum?

Gdy szukamy odpowiedniego sposobu na usypianie swojej pociechy, wielu z nas natyka się na metodę usypiania szumem, ale czy wiemy, czym on tak naprawdę jest? Jest to zestawienie dźwięków o szerokim paśmie częstotliwości, które nałożone na jedno na drugie tworzą ciągły i monotonny wydźwięk. Takich dźwięków jest bardzo dużo, a wiele z nich otacza nas każdego dnia. Zajęci wieloma obowiązkami i sprawami do załatwienia nawet nie zwracamy uwagi na tak błahe szumy. To brzmienia podczas pracy suszarki do włosów, pralki, wentylatora, klimatyzacji, silnika samochodu, wirnika helikoptera, dzwonienie dzwonów kościelnych czy dźwięk wycieraczek samochodowych, a także bardziej naturalne odgłosy takie jak szum wiatru, płynącej rzeki, potoku górskiego, fal oceanu, skrzypienia śniegu, burzy piaskowej czy deszczu opadającego mimowolnie na liście drzew w lesie. Takie dźwięki nazywamy szumami.

jak dział szum wycieraczek
fot. pixabay.com

Jak działa szum?

Skoro tak wiele osób poleca usypianie szumem, to jak on działa? Dźwięk trwale słyszany przez człowieka sprawia, że delikatnie obniża się nasze ciśnienie tętnicze, co powoduje, że jesteśmy znacznie spokojniejsi. Podstawowym założeniem metody usypiania szumem jest to, że pozwala nam on na wyciszenie maluszka przy zasypianiu oraz powoduje pewnego rodzaju izolację dziecka od otaczających go dźwięków. Poza obniżaniem tętna, szum działa na dzidziusia uspokajająco, ponieważ mały człowiek kojarzy sobie tego typu dźwięki z tym, co słyszał, przebywając w łonie matki. Dziecko w życiu płodowym osłuchuje się z szumami zachodzących w organizmie matki procesów fizjologicznych. Właśnie dlatego odgłosy szumienia sprawiają, że maleństwo czuje się bezpiecznie mimo nowego otoczenia. Dźwięki ciągłe przyczyniają się do dobrej jakości snu pociechy, ponieważ dzięki temu, że malec wsłuchuje się w odgłosy wycieraczek samochodowych, nie zwraca uwagi na inne dźwięki dookoła siebie, które przy śnie we względnej ciszy na pewno by go wybudziły.

Charakterystyka szumu wycieraczki

Mnóstwo dźwięków jest polecane do drzemania przez ekspertów oraz rodziców. Pośród tak mnogich możliwości, ciężko jest wybrać odpowiedni szum dla naszej pociechy. Jednym z nagminnie wybieranych dźwięków jest odgłos pracujących wycieraczek samochodowych. Wydźwięk ten jest bardzo charakterystyczny i wszystkim znany. Delikatny ślizg napiętego ogumienia wycieraczki, czyli tak zwanego pióra, po mokrej od deszczu szybie oraz delikatny pomruk silniczka wycieraczek (ich kluczowego elementu odpowiedzialnego za napędzanie). Takie zestawienie dźwięków świetnie sprawdza się przy usypianiu maluszka, ponieważ skutecznie skupia na sobie uwagę malca. Skutkuje to jego mniejszym rozpraszaniem w trakcie zasypiania. Ponadto, odgłosy wydawane przez wycieraczki samochodowe jako jedne z ciągłych odgłosów, bardzo dobrze maskują inne dźwięki otoczenia, dzięki czemu bąbelek może spać spokojnie i nie jest narażony na obudzenie hałasami z zewnątrz.

Jak używać dźwięków wycieraczek samochodowych
fot. pixabay.com

Jak używać dźwięków wycieraczek samochodowych?

Kluczową rzeczą, o której musimy pamiętać, stosując brzmienie wycieraczek samochodowych przy naszym maluszku, jest zadbanie o jego bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dzieci mają bardzo delikatną błonę bębenkową, która jest podatna na uszkodzenia wywołane zbyt dużym natężeniem dźwięku. Właśnie z tego powodu, decydując się na usypianie maluszka przy ciągłym odgłosie wycieraczek, musimy mieć pewność, że jest on wystarczająco cichy i znajduje się w odpowiedniej odległości od łóżeczka, w którym śpi nasz skarb. Najczęściej zalecanym miejscem do umieszczenia takiego źródła szumu, zarówno przez specjalistów jak i producentów wszelkiego rodzaju generatorów szumienia wycieraczek samochodowych, jest przeciwległy koniec pokoju względem miejsca snu dzieciątka. Daje nam to pewność, że dźwięki, które do niego docierają, nie mają zbyt dużej częstotliwości, a ich głośność nie spowoduje trwałych uszkodzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here