szum bąbelków do snu dla niemowląt
fot. pixabay.com

Dzieci bardzo łatwo się rozpraszają, przez co ciężko im zasnąć. Zobacz, jak dźwięk bąbelków może wpłynąć na usypianie Twojego maluszka.

Jak szum wpływa na dziecko?

Większość rodziców próbuje kilku metod usypiania, zanim znajdzie tę idealną, która zostanie z nimi na dłużej. Popularnym i docenianym sposobem usypiania maluchów stał się biały szum. Jest to zestawienie nakładających się na siebie dźwięków, które razem tworzą monotonne, ciągłe brzmienie. Odgłosy te powodują obniżenie tętna w organizmie człowieka oraz działają bardzo kojąco i uspokajająco. Właśnie dlatego szumy pokochało wielu rodziców. Gdy Twój malec ma problemy z wyciszeniem się przed snem, odgłosy szumienia zdziałają cuda. Poza właściwościami uspokajającymi ciągłe dźwięki izolują dzieciątko od innych odgłosów. Oznacza to, że dziecko śpiące przy szumie jest mniej czułe na przypadkowe dźwięki w swoim otoczeniu, niż podczas snu we względnej ciszy. Ta właściwość umożliwia dziecku zasnąć głęboko i przespać cały czas drzemki, a rodzicom pozwala swobodnie poruszać się po domu.

biały szum do głębokiego snu bąbelki
fot. pixabay.com

Dla dziecka, w jakim wieku przeznaczone są szumy?

Szumy najczęściej używane są przy brzdącach w okresie niemowlęcym. Niemowlaki dopiero zapoznają się z nowym otoczeniem i dzięki trwałemu tłu dźwiękowemu czują się bezpieczne i odprężone. Dzieje się tak, ponieważ maleństwa utożsamiają sobie odgłosy imitowanego szumu z dźwiękami, które słyszały w okresie życia płodowego. Szumy słyszane przez malca przed urodzeniem to dźwięki spowodowane zachodzącymi procesami fizjologicznymi w ciele kobiety. Jednakże poza najmłodszymi szkrabami szumy znajdą także zastosowanie u dzieci w późniejszym wieku. Częstym zastosowaniem tych dźwięków jest również wyciszanie dzieci w wieku przedszkolnym np. podczas poobiedniego leżakowania, bądź w formie uspokajania przed pójściem spać. Stałe tła dźwiękowe są stosowane nawet w przypadku początkowych lat szkolnych, gdy dziecko musi rozpocząć naukę, co zwykle nie przychodzi łatwo. W takiej sytuacji włączenie skrzatowi ciągłego dźwięku pozwoli mu odciąć się od świata zewnętrznego i w pełni skupić na nauce.

Czym charakteryzuje się odgłos bąbelków?

Każdy z dźwięków ciągłych ma nieco inne cechy charakterystyczne. Wynika to z różnic w częstotliwości, natężeniu i tonu nakładających się na siebie nut, które w rezultacie tworzą jeden spójny szum. Gdy wybieramy najlepszy szum dla naszej pociechy, warto pomyśleć, jakie jest jej usposobienie. Dla dzieci bardziej żywiołowych zaleca się stosowanie bardziej energicznego szumu, a w przypadku dzieciątka o raczej spokojnej naturze, sprawdzą się łagodne nagrania. Odgłos bąbelków jest jednym z bardziej charakterystycznych dźwięków, jakie rozpoznajemy w otoczeniu. Za to brzmienie odpowiadają wytłaczające się spod wody masy powietrza. Dźwięk bąbelków jest bardzo rytmiczny i uniwersalny, dzięki czemu każdy brzdąc szybko zaśnie. Ważne przy używaniu szumów do snu jest to, by zapewnić dziecku ciągłość ich trwania, ponieważ nagłe wyłączenie się odgłosów może spowodować obudzenie się maluszka.

odgłos bąbelków do zasypiania
fot. pixabay.com

Gdzie powinno znajdywać się źródło szumu?

Szum, jak każdy dźwięk, gdy znajduje się na blisko uszu i jest za głośny, może zaszkodzić człowiekowi, a tym bardziej małemu dziecku. Wszelkie generatory szumu powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od malca. To, jaka jest to odległość, zależy od konkretnego źródła szumu, dlatego najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta. Zazwyczaj generatory, takie jak aplikacje na smartfony, specjalne projektory z funkcją szumienia czy odtwarzacze płyt MP3 powinny być położone jak najdalej od dziecka. W większości takich gadżetów zalecane jest, by urządzenie umiejscowić w przeciwnym rogu pokoju dziecięcego niż łóżeczko. Ta orientacyjna odległość zapewnia, że wytwarzany dźwięk nie będzie dla kruszynki za głośny. Inną możliwością źródła szumu są wszelkiego rodzaju maskotki z wbudowanym odtwarzaczem szumu. Takie zabawki są przystosowane do znajdowania się bardzo blisko dziecka i ich częstotliwość dźwięku jest znacznie niższa niż w przypadku innych urządzeń, dlatego pozostawianie ich blisko pociechy jest bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here