szum wody z bambusa do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Relaksujący spacer po ogrodzie w stylu japońskim albo odprężający masaż kojarzą się nam z pewną kaskadą dźwięków, które wyciszają organizm. Podzielmy się tym spokojem z niemowlęciem!

Dlaczego dźwięki tła w stylu japońskim usypiają niemowlę?

Niemal magiczne działanie relaksujących odgłosów rodem z japońskiej kultury ma naukowe uzasadnienie. Podstawą jest w nich szum wody uderzającej o naturalne materiały, zazwyczaj bambus i kamienie. Instynktownie kojarzymy wodę z bezpieczeństwem i spokojem. Nasi przodkowie wsłuchiwali się w dźwięki otoczenia, żeby znaleźć źródło wody, a jej szum oznaczał koniec wysiłku. Ponadto jednostajne dźwięki o różnych częstotliwościach, jakie tworzą się podczas przepływu wody, mogą tworzyć coś na kształt białego szumu. Jego zbawienne działanie na tempo zasypiania i jakość snu u dzieci i dorosłych polega na odwracaniu uwagi mózgu, który nawet we śnie jest bardzo czuły na zmiany natężenia dźwięków wokół nas. Kiedy do uszu docierają regularne fale dźwiękowe o zróżnicowanej częstotliwości, ewentualne pojawienie się bodźców słuchowych jest mniej zauważalne dla mózgu. Impuls nadawany jest bowiem ze względu na zmianę głośności sygnału o danej częstotliwości, a zamiast ciszy, wypadową wartością staje się właśnie ciągły szum.

Jak znaleźć szum wody z bambusa

Wśród dostępnych nagrań przywodzących na myśl japońskie ogrody i medytację wyróżnić można te z tłem muzycznym np. delikatnymi dźwiękami fletu oraz takie, w których usłyszeć można jedynie odgłos wody spadającej na bambusowe drewno, a niejednokrotnie także subtelny szum liści. Niewiele z nim jest oznaczone jako muzyka do snu dla niemowląt, ale uspokaja je to tak samo jak dorosłych. Nazwy nagrań często nawiązują do medytacji lub relaksacji, japońskich ogrodów oraz strefy czy stanu zen, więc szukając odpowiedniej ścieżki dźwiękowej, nie należy się zrażać do tego typu napotkanych utworów. Mają one bowiem wielorakie przeznaczenie poza usypianiem rozbrykanych maluchów.

szum wody z bambusa z muzyką do snu
fot. pixabay.com

Szum z muzyką czy bez?

Decydując się na wybór muzyki do zasypiania, jej jednostajność powinna być pierwszorzędnym kryterium wyboru. Nagłe zmiany głośności oraz tempa nie powinny się pojawiać. Ryzykowne są także melodie, w których łatwo wyodrębnić pojedyncze wysokie dźwięki. Mogą one pobudzać dziecko do uważnej obserwacji otoczenia i nasłuchiwania dźwięków obcego otoczenia, a nie jest to oczekiwane działanie.

Poza wyżej wymienionymi przeciwnościami nie ma powodu, aby rezygnować z usypiania dziecka szumem z dołączonym tłem muzycznym. Od wieków niemowlęta kołysane były do snu przy melodiach znanych kołysanek, a odpowiednio dobrana muzyka także doskonale wycisza.

Ciekawym połączeniem jest szum wody i muzyki odpowiadającej częstotliwością konkretnym falom mózgowym. Takie utwory są bardzo stonowane, a poszczególne nuty maksymalnie rozciągnięte, więc raczej nie znajdziemy w nich nagłych tonów. Do zasypiania najczęściej polecane są utwory o charakterze fal delta. Choć trwają spory o ich skuteczność, muzyka ta z pewnością należy do utworów wprowadzających w stan odprężenia.

szum do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Uspokajające dźwięki bez technologii – alternatywa

Jeśli swoją pociechę wolicie usypiać bez wparcia nowoczesnych technologii w postaci gotowych nagrań szumu wody płynącej z bambusa, jest też inne rozwiązanie. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów fontann pokojowych, którymi można z powodzeniem ozdobić pokój dla nowego członka rodziny. Niewielkie urządzenie cicho pompuje wodę na wyższe partie, a pod wpływem grawitacji zlewa się ona po kaskadzie stopni. Jeśli zależy Wam na naturalnych materiałach, dostępność i cena tych produktów znacznie się zmieni, ale jest też pośrednie rozwiązanie. Do gotowej fontanny można samodzielnie dodać akcenty z bambusowego drewna, które jest już powszechnie dostępne. W ten sposób gotowa konstrukcja fontanny nie będzie kosztowała wiele, a dźwięk wody uderzającej o bambus uzyskacie przez dołożone elementy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak ryzyka uszkodzenia słuchu przez nadmierny hałas, a wadą jego całkowita stacjonarność. Rodzice usypiający dzieci z pomocą szumu cenią sobie w jego zastosowaniu pełną mobilność, dzięki której są w stanie zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa niezależnie od miejsca i sytuacji. Wszystko zależy jednak od Waszego stylu życia i potrzeb maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here