szum helikoptera do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Usypianie metodą szumu było znane już wiele lat temu. Z biegiem czasu wyróżniamy coraz więcej rodzajów szumu. Zobacz, czym charakteryzuje się szum helikoptera.

Czym jest biały szum?

Wiele rodziców decyduje się na usypianie dziecka przy dźwięku szumu. Najlepszym szumem do usypiania wg aktualnego stanu wiedzy, jest ten z grupy białych szumów. Białe szumy są generowane głównie przez urządzenia mechaniczne takie jak pralka, suszarka, wentylator, silnik samochodu, dźwięk jadącego pociągu czy lecącego helikoptera. Szumy te najlepiej sprawdzają się przy usypianiu dzieci, ponieważ ich odgłos jest jednostajny i monotonny. Wchodząc w szczegóły techniczne, oznacza to, że szum cały czas ma równe natężenie poszczególnych częstotliwości, dzięki czemu bardzo dobrze maskuje dźwięki z otoczenia. Pozwala to dziecku szybko zasnąć i spać spokojnie bez obaw, że obudzi je dźwięk dzwonka do drzwi, przejeżdżającego ulicą samochodu czy nadepniętej przypadkiem zabawki. 

biały szum mechaniczny helikopter
fot. pixabay.com

Dlaczego dzieci spokojniej śpią przy szumie?

Sen dziecka jest bardzo ważnym elementem jego rytmu dobowego. Pozwala mu się zregenerować i nabrać sił do dalszego poznawania świata. Podczas drzemek w ciągu dnia nie zawsze mamy możliwość stworzenia maluszkowi idealnych warunków do głębokiego snu. Przejeżdżające samochody, szczekanie psa czy dzwonek telefonu mogą od razu wybudzić dziecko ze snu, który jest dla niego tak istotny. Dobrym sposobem na zapewnienie dziecku odpowiednich warunków jest generator szumu. Szum o stosunkowo wysokiej częstotliwości i stałym natężeniu dźwięku zniweluje inne odgłosy w jego najbliższym otoczeniu. Ponadto szum działa bardzo uspokajająco na dziecko, ponieważ może utożsamić go z szumem procesów fizjologicznych matki, które słyszał w okresie życia płodowego. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczniej w nowym dla niego otoczeniu, ponieważ jeden element – szum jest mu już dobrze znany. Ważnym czynnikiem podczas wybierania szumu dla dziecka jest więc jego odpowiednia częstotliwość i poziom głośności, by był jak najbardziej podobny do dźwięków wnętrza ciała matki.

Jakie zalety ma szum helikoptera?

Każdy szum charakteryzuje się innym zakresem częstotliwości i natężeniem, przez co możemy wybrać odpowiedni dźwięk dla swojego dziecka, taki, który najlepiej sprawdzi się przy usypianiu, poprawi jakość snu oraz będzie działał kojąco na dziecko. Szum helikoptera jako jeden z szumów mechanicznych cechuje się jednostajnym i równomiernym dźwiękiem. To właśnie przy takich szumach śpi nam się najlepiej, według najnowszych danych dotyczących białego szumu. Helikopter jako urządzenie mechaniczne ma bardzo równo pracujący wirnik, dzięki czemu wydaje cały czas taki sam dźwięk. Szum helikoptera jest bardzo specyficznym, rytmicznym odgłosem i kojarzy się dziecku z dźwiękiem przepływu krwi w ciele matki. Szum helikoptera najlepiej sprawdzi się przy dzieciach bardzo niespokojnych, które mają problem z zasypianiem i wyciszeniem się. Szum ten sprawdzi się dobrze w rodzinach mieszkających przy ruchliwej ulicy, ponieważ szum helikoptera świetnie zagłuszy odgłosy przejeżdżających samochodów i tramwajów. 

zalety szumu helikoptera
fot. pixabay.com

Źródło szumu dla dziecka

Zgodnie z najczęściej uznawanym założeniem metody usypiania szumami, powinny one towarzyszyć dziecku przez cały czas spania, dlatego warto przemyśleć, na jaki generator szumu się zdecydować. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zostawienie w pokoju dziecka telefonu z aplikacją generującą szum helikoptera. Alternatywą dla szumu ze smartfona są płyty z nagraniem, zabawki, figurki oraz maskotki. Szumy powinny znajdywać się w odpowiednio dużej odległości od dziecka, by spełniały swoją funkcję. W przypadku umieszczenia źródła szumu za blisko śpiącego dziecka może się okazać, że odtwarzane tło dźwiękowe będzie dla niego za głośne i będzie je wybudzać, zamiast izolować od dźwięków zewnętrznych. Kupując specjalne płyty lub zabawki emitujące szum, zapoznaj się z instrukcją, by wiedzieć, w jakiej odległości od dziecka powinno znajdywać się źródło szumu. W przypadku maskotek i pluszaków sytuacja wygląda nieco inaczej. Są one przystosowane do bycia od razu przy dziecku, przez co ich częstotliwość i ustawiona głośność są dużo niższe, by nie zakłócać harmonii Twojego dziecka. Przytulanki z szumem helikoptera świetnie się sprawdzają i są jedną z najwygodniejszych opcji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here