Jak wybrać odpowiedni szum dla swojego maleństwa? Zobacz, jak dźwięk lasu nocą wpływa na dziecko, by świadomie podjąć decyzję.
Jak działa szum?
Podczas przygotowań do roli rodzica jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pomyśleć, jest sen naszej kruszynki. Budowanie odpowiednich nawyków u dziecka jest kluczowe już od pierwszych dni życia. Wiele brzdąców ma problemy ze snem od początku, a dotyczą przede wszystkim kwestii zasypiania. Nowy, otaczający je świat jest pełen ciekawych rzeczy, przez które maluch rozprasza się podczas usypiania. Dźwięki, które dla nas są prawie niezauważalne, mocno zwracają uwagę dziecka. Odgłosy takie tak dzwonek telefonu, rozpakowywanie zmywarki czy rozmowy mogą obudzić śpiącego brzdąca. Szumy zapewniają dziecku ciągłość dźwięku podczas snu, dzięki czemu nie jest on podatny na przebudzenie przez otaczające je hałasy. Szumy posiadają niezmienną częstotliwość o szerokim zakresie i stałe natężenie, przez co maskują inne odgłosy.
Czy szum znajdzie swoje zastosowanie tylko w przypadku noworodków?
Najczęstszym zastosowaniem wszelkiego rodzaju szumów jest usypianie noworodków. Małe dzieci kojarzą dźwięki nagranego szumu z dźwiękami, które słyszały, będąc w brzuchu mamy. Właśnie dlatego szumy tak dobrze sprawdzają się przy usypianiu najmniejszych istotek. Jednakże poza tym zastosowaniem jest szereg innych, które na pewno przydadzą się nam w dalszych etapach życia brzdąca. Dla rodziców pociech w wieku przedszkolnym lubianym sposobem na chwilę odpoczynku po godzinach zabawy jest leżakowanie przy białym szumie. Przedszkolak, słysząc niezmienny dźwięk, zrelaksuje się i zwolni tempo. Nawet gdy dziecko jest bardzo energiczne lub nadpobudliwe, wycisza się w parę chwil. Innym zastosowaniem tego rodzaju dźwięków jest włączenie ich podczas nauki. Dzieciaki, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkolną edukacją, często nie potrafią się na niej skupić. Dźwięki szumu skutecznie odizolują je od otaczających je odgłosów, dzięki czemu będą mogły całą swoją uwagę poświęcić zdobywaniu wiedzy i przygotowywaniu się do kolejnych zajęć.
Jakie zalety mają dźwięki lasu nocą?
Polecane do usypiania malucha dźwięki są tak różnorodne, że inne rady usłyszysz od przyjaciółki, matki i teściowej. Najlepszym sposobem jest więc pozyskanie nieco wiedzy na ich temat samemu. Wybierając szum dla naszej pociechy, warto wiedzieć, czym charakteryzują się dane odgłosy. Niektóre dźwięki sprawdzą się przy spokojnych, a inne przy pełnych energii dzieciach. Istnieją także odgłosy, które charakteryzuje uniwersalne zastosowanie ze względu na to, że są one odpowiednie dla wszystkich maluchów. Jednym z takich szumów są odgłosy lasu nocą. Jest to zestawienie cykania świerszczy, delikatnego podmuchu wiatru, szumiących drzew i pohukiwania sowy. Takie dźwięki bardzo pozytywnie działają na dzieci, uspokajając je. Odgłosy lasu nocą są jednymi z najbardziej naturalnych szumów do usypiania niemowląt. Kojarzą nam się ze spokojem, niczym niezakłóconą naturą. Zestawienie dźwięków zjawisk atmosferycznych z odgłosami zwierząt działa kojąco na maleństwo i ułatwia jego zasypianie. Stosując dźwięki lasu nocą do usypiania, mamy pewność, że maluszek prześpi całą drzemkę lub długą noc.
Jak bezpiecznie używać szumu?
Jako rodzice dbamy o to, by nasz maluch był zawsze bezpieczny. Kiedy używamy szumu, zapewniamy mu komfort snu, jednakże musimy wiedzieć jak go stosować. Najważniejszym czynnikiem bezpieczeństwa w przypadku dźwięku ciągłego jest odległość źródła szumu od maluszka. Najczęściej zalecane jest, by generator szumu znajdował się po przeciwnej stronie pokoju niż łóżeczko dziecka. Takie umiejscowienie gwarantuje, że dźwięki nie będą za głośne dla kruszynki i nie zaburzą jego snu. Opisanej odległości używamy w przypadku szumów odtwarzanych z płyty, aplikacji na telefonie lub specjalnego generatora dźwięku dla dzieci np. w formie projektora. Sytuacja ta wygląda inaczej w przypadku, gdy decydujemy się na szum emitowany ze specjalnej maskotki czy przytulanki dla dzieci. Takie urządzenia mają niższą częstotliwość dźwięku oraz poziom głośności, dlatego mogą znajdować się bliżej malucha. Informacje na temat dokładnych wytycznych odnośnie odległości zabawki od dziecka można zasięgnąć bezpośrednio od producenta konkretnego modelu.