szum rzeki do usypiania niemowląt biały szum
fot. pixabay.com

Jak wybrać szum do usypiania niemowląt, aby był jak najbardziej naturalny i przyjazny dla noworodka? Zobacz, dlaczego Twoje dziecko polubi szum rzeki i szybko zaśnie!

Jaki powinien być szum do usypiania?

Popularna w ostatnim czasie metoda usypiania szumem już doczekała się wielu swoich odmian i modyfikacji. Podstawowe działanie zależy przede wszystkim od wybranego nagrania. Te o szerokim zakresie częstotliwości będą skutecznie odwracać uwagę dziecka od innych dźwięków pochodzących z otoczenia. Jeśli maluch ma skłonność do wybudzania się po usłyszeniu jakichkolwiek dźwięków, to tak zwany biały szum może pozwolić mu na spokojny głęboki i długi sen zarówno w nocy, jak i w dzień.

Bardzo aktywne dzieci mogą nie mieć tego problemu po zaśnięciu, ale dla odmiany ciężko im wyciszyć się przed snem. Niektórzy rodzice najpierw zapewniają dziecku dużą dawkę aktywności, a następnie zajmują je spokojniejszymi zabawami. W ten sposób wszystkie potrzeby ruchliwego aktywnego dziecka zostają zaspokojone. Proces ten trwa jednak długo, a w szybkim tempie życia i nadmiarze obowiązków opiekunowie nie zawsze mogą sobie na to pozwolić. To tego samego celu mogą być używane relaksujące ścieżki dźwiękowe, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a ich działanie na niemowlęta niektórzy uznają za cudowne czy magiczne.

jaki szum do usypiania
fot. pixabay.com

Wytłumaczenie niezwykłych efektów wsłuchiwania się dzieci w regularne, spokojne dźwięki jest jednak uwarunkowane pracą ludzkiego organizmu. Kiedy dziecko słyszy jednostajny, rytmiczny odgłos jego serce zaczyna bić wolniej, a ciało jest bardziej odprężone. Mózg dziecka zaczyna być natomiast coraz bardziej znużony, a to uczucie łatwo jest zrozumieć dorosłym. Jeśli w pomieszczeniu światło jest przygaszona, a dziecko znajduje się w łóżeczku lub w ramionach opiekuna, bodźce słuchowe są jedynymi wartymi uwagi. Właśnie dlatego usypianie z użyciem różnego rodzaju uspokajających nagrań przynosi tak dobre efekty.

Naturalne odgłosy do snu

Wśród dźwięków do usypiania niemowląt dostępne są szumy urządzeń elektrycznych oraz specjalnie komponowane do tego celu utwory. Korzystanie z obydwu tych rodzajów ma wiele zalet, ale nie są to odgłosy pochodzące z natury. Obecnie coraz większą uwagę przywiązujemy jednak do tego, by nasze otoczenie miało jak najwięcej pierwotnych właściwości. Użycie szumu rzeki do usypiania dziecka jest interesującą możliwością nawet dla osób, które mieszkają w centrum dużego miasta. Z takim dźwiękiem mały człowiek miałby do czynienia prędzej czy później nawet wychowując się tysiące lat temu. Nie zapominajmy, że osady ludzkie od zawsze budowane były w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych, więc można powiedzieć, że jest to odgłos, przy którym instynktownie czujemy się bezpiecznie i spokojnie. Ponadto to właśnie woda jest pierwszym, co podczas swojego rozwoju poznaję niemowlę, a następuje to już w życiu płodowym, więc jej szum może być rozpoznawany nawet przez noworodki.

usypianie szumem rzeki
fot. pixabay.com

Wsłuchiwanie się w odgłosy natury, niezależnie od rodzaju zjawiska, może mieć też edukacyjny charakter. Jeśli niemowlę stale usypiane jest w towarzystwie nagrania danego zjawiska atmosferycznego lub przy szumie wody, będzie kojarzyło ten dźwięk z czymś przyjemnym. Zmniejsza to ryzyko sytuacji, kiedy dziecko boi się burzy, wiatru lub wejścia do wody. Być może szybko nauczy się też rozpoznawać dane odgłosy w ich rzeczywistej formie, co sprzyjać będzie jego dalszemu rozwojowi.

Zalety dźwięku płynącej rzeki 

Odgłos płynącej wody jest jednym z pierwszych dźwięków, z jakim człowiek ma kontakt. Jeszcze w łonie matki płód nieustannie wsłuchuje się szum przepływającej krwi w ciele, a sam również przebywa w wodnym środowisku. To sprawia, że szum rzeki jest jednym z najlepszych wyborów jeśli tę metodę usypiania chcę się wdrożyć w pierwszych dniach życia dziecka. Wybór odpowiedniego nagrania nie zawsze jest proste. Zależnie od wielu parametrów szum rzeki może różnić się tempem, wysokością dźwięku oraz być w różnym stopniu jednostajny. Przed odtworzeniem pliku dźwiękowego dobrze jest przetestować nagranie na samych sobie. Takie przygotowania mogą być realizowane w trakcie ciąży. Przesłuchiwanie, chociaż kilkunastu minut poszczególnych nagrań, pozwoli ocenić, czy rzeczywiście jest to dźwięk wyciszający, którego działania pożądamy podczas usypiania dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here