biały szum pralki pomoc przy usypianiu
fot. pixabay.com

Szum jest jednym z najlepszych sposobów na to, by dziecko dobrze spało i nie budziło się podczas drzemki. Podpowiadamy, jaki wpływ na sen ma szum pralki i jakie są jego zalety.

Szum pralki jako pomoc przy usypianiu

Małe dzieci przy usypianiu nie potrafią jeszcze skupić swojej uwagi. Nie do końca radzą sobie z rozpoznawaniem, że są zmęczone i potrzebują snu, by zregenerować siły. Często śpią bardzo płytko i są wrażliwe na każdy, nawet najmniejszy dźwięk. Jednostajne dźwięki podczas zasypiania pomagają im szybciej i głębiej usnąć, niż kiedy dźwięki otoczenia pojawiają się z życiową nieprzewidywalnością.  Popularną metodą przy usypianiu niemowląt są różnego rodzaju szumy, które wyciszają dziecko i zagłuszają ewentualne hałasy. Szum pralki jest tego typu tłem dźwiękowym do snu, ponieważ łączy mechaniczny szum z wibracjami i przelewaniem się wody. Białe szumy i podobne do nich kompozycje odgłosów kojarzą się dziecku z dźwiękami, które słyszał jeszcze w łonie matki przed narodzinami. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie i jest bardziej oswojone z nowym, domowym otoczeniem, w którym się znajduje, nawet jeśli w pobliżu nie ma jego ukochanej mamy. To sprzyja poczuciu komfortu niemowlęcia, a także ułatwia naukę usypiania we własnym łóżeczku, a nie na rękach czy w ramionach rodzica 

Szum pralki – czyli biały szum

Czym jest biały szum? Biały szum to rodzaj tła dźwiękowego, który według dostępnych badań najskuteczniej uspokaja i usypia niemowlęta. Jest to jednostajny dźwięk, dzięki czemu sprawnie maskuje inne odgłosy otoczenia malucha i nie zaburza jego snu. Do źródeł białego szumu zaliczamy między innymi pracujący silnik, wentylator, klimatyzację, suszarki i właśnie pralki. Mogłoby wydawać się, że lepszymi szumami będą te, które są bardziej naturalne, ale to właśnie mechaniczne szumy są najbardziej jednostajne, bez żadnych niespodziewanych, głośnych czy głębszych dźwięków, które wyrwą Twoje dziecko ze snu.

mechaniczny biały szum pralka
fot. pixabay.com

Człowiek nie rejestruje dźwięków w czasie snu tak intensywnie jak w stanie czuwania i przy wykonywaniu innych czynności, ale mózg zauważa zmiany natężenia i to na nie reaguje najsilniej. Z tego powodu najważniejszym parametrem dźwięku odpowiedniego do snu jest to, by nie było w nim przerw czy nagłej zmiany tonacji i głośności, ponieważ impuls określający niepojącą zmianę otoczenia pobudza organizm do gotowości w razie zagrożenia.

Jak zapewnić dziecku ciągły szum pralki podczas snu ?

Zapewne czytając o szumie pralki do usypiania dziecka, zacząłeś zastanawiać się, jak długo i często można robić pranie. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu źródeł szumu pralki. Są to zazwyczaj filmiki, płyty i pliki MP3 czy aplikacje na smartfon. Decydując się na włączanie dziecku szumu pralki, najczęściej wybieramy aplikacje w telefonie, który zawsze mamy pod ręką niezależnie od tego czy jest to drzemka w domu, na spacerze czy na kawie u przyjaciółki. Wybór aplikacji jest bardzo duży, w każdej z nich dźwięk szumu jest nieco inny. Warto ściągnąć kilka z nich i posłuchać jakie szumy oferują, a dopiero potem wybrać jedną dla dziecka, do której będzie mogło się przyzwyczaić. Przy wyborze aplikacji zwracamy uwagę przede wszystkim  na jakość nagranego szumu, jego płynność oraz oczywiście długość plików dźwiękowych, które powinny starczać na całą drzemkę malca. Wyłączenie się takiego nagrania może sprawić, że dziecko się przebudzi, ponieważ zabraknie mu szumu.

nagranie szum pralki dla nmiemowląt
fot. pixabay.com

Dlaczego warto wybrać szum pralki?

Szum pralki jest jednym z najlepszych szumów do zasypiania i wyciszania dziecka. Charakteryzuje się jednostajnym, kojącym dźwiękiem, co jest kluczowe przy usypianiu. Jako jeden z białych szumów daje nam pewność, że dziecko będzie bardzo szybko zasypiać, czując się komfortowo oraz bezpiecznie przez cały czas trwania swojej drzemki. Szum pralki pozwala zneutralizować dźwięki domowego ogniska takie jak zmywanie, rozmawianie przez telefon, dźwięk telewizora czy szczekanie psa. Dzięki spaniu przy szumie dziecko będzie bardziej wypoczęte i wyspane. Dźwięk pralki towarzyszy nam często w codziennym życiu. Decydując się na usypianie dziecka przy szumie, który często występuje w domu, jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy okazji przyzwyczaja się ono do słyszanego w codziennym życiu odgłosu i przestaje on dziwić i przerażać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here