biały szum wentylatora do spania
fot. pixabay.com

W momencie gdy dziecko jest podenerwowane, rodzic nierzadko reaguje pogorszeniem nastroju. Zobacz, jak szum może zapewnić spokój Tobie i Twojemu dziecku.

Dlaczego szum dobrze wpływa na dziecko?

Szum towarzyszy dziecku od samego początku jego przygody z życiem. Jeszcze w łonie matki osłuchuje się z szumami procesów fizjologicznych zachodzących w ciele mamy. Właśnie dlatego szum pełni tak istotną funkcję w życiu dziecka po jego narodzeniu, bo może stać się dla niego stałym elementem dającym poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko przychodzi na świat, styka się wieloma nowymi bodźcami wizualnymi, słuchowymi oraz czuciowymi. Każdy człowiek ma pewne przyzwyczajenia w swoim otoczeniu, dzięki którym czuje się pewniej i bezpieczniej. Dla dziecka tym przyzwyczajeniem jest właśnie szum, dlatego wpływa on pozytywnie na jego emocje. Uspokaja, koi i wycisza dziecko nawet w sytuacji, gdy jest mu źle. Szum sprawdza się zarówno przy uspokajaniu jak i usypianiu dziecka, a także poprawia jakość snu i niweluje ciągłe pobudki, powodowane przez bodźce zewnętrzne.

jak biały szum działa na dziecko
fot. pixabay.com

Jaki szum jest najlepszy dla dziecka?

Informacja o tym, że szumy uspokajają małe dzieci, jest przekazywana od pokoleń. Kiedyś najczęstszym źródłem szumu była suszarka do włosów używana, gdy dziecko było niespokojne. Z biegiem czasu dowiedzieliśmy się, że najlepszym i najskuteczniejszym rodzajem szumu dla dziecka jest tzw. szum biały. Jest to grupa szumów generowanych przez urządzenia takie jak wentylator, suszarka, pralka, klimatyzator czy silnik samochodu. Szumy te charakteryzują się jednostajnym dźwiękiem o jednakowym, stałym natężeniu. Taki rodzaj szumu zapewnia dziecku tło dźwiękowe, na którym jego mózg się skupia, słabiej reagując na inne bodźce słuchowe. Najlepszymi generatorami szumów dla dzieci są urządzenia mechaniczne, ponieważ w przeciwieństwie do naturalnych szumów takich jak szum wody, są jednostajne, a nie zależne od warunków atmosferycznych i innych czynników obecnych podczas nagrywania dźwięku w naturalnym środowisku.

Wentylator jako źródło szumu dla dziecka

Wybierając odpowiedni szum, robimy jedną z najlepszych rzeczy dla dziecka w okresie niemowlęcym. Szum daje mu poczucie bezpieczeństwa i daje czas, by zaaklimatyzować się w nowym dla niego środowisku. Dziecko pojawiające się na świecie zna odgłosy przede wszystkim ciała swojej mamy, czyli głównie szum. Biały szum wentylatora zagłuszy wszystkie bodźce zewnętrzne takie jak szczekanie psa, odgłosy ulicy czy dzwonek domofonu w momencie, gdy dziecko będzie smacznie spało. Szum ten będzie idealny zarówno przy usypianiu jak i przy uspokajaniu dziecka. Pamiętajmy o tym, że wyspane dziecko to szczęśliwe i spokojniejsze dziecko, więc dobry sen to podstawa udanego dnia, zarówno dla dziecka jak i rodzica. W sytuacjach, gdy niemowlę jest niespokojne, szum pomoże ukoić dziecięce nerwy. Może on bowiem równie skutecznie wyciszyć maleństwo nie tylko wtedy, gdy pora na sen, ale również w stresujących okolicznościach.

źródło szumu wentylator
fot. pixabay.com

Jak używać szumu przy usypianiu ?

Najważniejszą cechą szumu, który pomoże dziecku spokojnie zasnąć, jest to, aby był jednostajny. Oznacza to, że przez cały czas trwania generuje dokładnie taki sam dźwięk, nie zmieniając swojego poziomu głośności. Źródło szumu, jak nagrana płyta, dźwięki z aplikacji czy specjalnych zabawek i maskotek  generujących szum nagranego wentylatora powinny znaleźć się w odległości wskazanej przez producenta. Zbyt bliskie umiejscowienie źródła szumu od łóżeczka niemowlęcia może spowodować, że tło dźwiękowe będzie dla dziecka za głośne i zamiast pomóc mu szybko położyć się spać, utrudni zasypianie lub spowoduje, że sen będzie płytki. Wybierając odpowiedni szum dla swojego dziecka, sprawdź, przy jakim nagraniu czuje się dobrze. Wypróbuj kilka różnych plików dźwiękowych np. szum wentylatora z dwóch różnych aplikacji, płyty MP3 i zabawki imitującej szum. Zobaczysz, który szum najlepiej działa na Twoje dziecko. Taka metoda prób i błędów jest najlepszą w możliwych, bo każdy mały człowiek może mieć inne preferencje odnośnie relaksujących go dźwięków. Gdy już wybierzesz szum odpowiedni dla Twojego dziecka, będzie mu łatwiej zasnąć nawet w nieidealnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here