szum zboża na wietrze do usypiania
fot. pixabay.com

Spokojny szum do usypiania rodem z polskich pól? Z nagraniami dla niemowląt to możliwe. Podaruj swojemu dziecku pełen komfort przed snem.

Spokojny szum prosto z natury

Niewiele dzieci może obecnie rozkoszować się wolnością, jaką daje mieszkanie na wsi, a niemowlęta podczas spacerów nie wdychają już zapachu świeżo skoszonego zboża. W ramach metody usypiania białym szumem możemy jednak podarować maluszkowi, chociaż część tych przyjemnych doznań. W ostatnim czasie ważnym aspektem dla wielu rodziców stało się zapewnienie dziecku kontaktu z naturą. Choć wielu stara się doszukiwać w tym mody na zdrowe życie i zainteresowanie środowiskiem naturalnym, zwrócenie w stronę przyrody wydaje się słuszne. Otoczenie, z jakim styka się w pierwszej kolejności, raczej nie ma z nim dużo wspólnego. Wśród białych szumów, dostępnych jest wiele nagrań odgłosów natury, takich jak wiatr czy woda. Mniej oczywistą propozycją są warunki atmosferyczne w danych okolicznościach lub miejscu, ich przykładem jest właśnie szum zboża na wietrze. Jest to bardzo subtelny dźwięk w porównaniu z innymi szumami tej kategorii, więc doskonale nada się jako wsparcie podczas usypiania w obecności rodzica lub dla spokojnych maluchów, które nie reagują zbyt impulsywnie na nagłe odgłosy otoczenia. Część z nich z pewnością będą wciąż dobrze słyszalne, ale w ten sposób dziecko ma szansę nauczyć się je ignorować.

łagodny szum traw
fot. pixabay.com

Szum do głębokiego snu czy kompromis?

Mechanizm odbierania bodźców słuchowych u ludzi polega na rozpoznawaniu zmiany natężenia dźwięku o poszczególnych częstotliwościach. Niezależnie od tego czy wykonujemy codzienne czynności, czy regenerujemy organizm poprzez sen, naturalne instynkty nakazują przekazywać alarmujące impulsy do mózgu za każdym razem, gdy różnica głośności ulega znacznej zmianie. Dzięki takiemu działaniu nasz organizm jest w stanie w szybkim tempie pobudzić się do działania w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej. Z biegiem lat uczymy się rozpoznawać poszczególne odgłosy i podczas snu mogą być one ignorowane. Noworodek polega jednak głównie na instynktach, ponieważ nie nauczył się jeszcze wystarczająco dużo o otaczającym go świecie. Z tego powodu reaguje intensywniej na wszelkie zmiany w tle dźwiękowym otoczenia, nawet podczas snu. Zachowanie całkowitej ciszy w porach odpoczynku dziecka jest dość kłopotliwe, szczególnie jeśli wybudzają je także dźwięki pochodzące z zewnątrz, takie jak przejeżdżające samochody czy szczekanie psa sąsiadów. Biały szum, tak chętnie używany do zagłuszania odgłosów otoczenia, nie daje jednak szans niemowlęciu na wykształcenie ignorancji wobec niektórych bodźców, która przyda mu się w późniejszym życiu. Niezwykle cichy i łagodny szum kołyszącej się na wietrze trawy może stać się kompromisem między próbą zapewnienia środowiska potrzebnego dziecku do głębokiego snu i regeneracji a edukacją na przyszłość.

szumiące zboże na wsi do snu
fot. pixabay.com

Szum zboża na wietrze jako etap przejściowy

Jeśli niemowlę zdążyło się już przyzwyczaić do skrajnie jednolitego tła dźwiękowego podczas zasypiania, w jego życiu nadejdzie moment, w którym rolą rodzica będzie pomoc mu przystosować swoje nawyki do bardziej codziennych, zmiennych warunków otoczenia. Może się ukazać, że jest to niełatwa droga, ale potrzebna, dopiero gdy dziecko jest starsze. Etapy przejściowe, takie jak stopniowe wyciszanie szumu, mogą pomóc mu zaadoptować się do nowych okoliczności. W tym procesie z powodzeniem wykorzystać można także subtelny szum zboża na wietrze, ponieważ jako dźwięk cichy i momentami ledwo słyszalny, mimo swego trwania nie będzie zagłuszał wszystkich bodźców słuchowych w otoczeniu dziecka. Także jego stopniowe wyciszanie może być kolejnym z wielu etapów na drodze do zasypiania bez szumu. Dla rodziców, którzy obawiają się zastosowania szumu we wczesnych latach życia dziecka, warto dodać, że odchodzenie od tej metody powinno przypaść dopiero na lata wczesnoszkolne, gdy mamy do czynienia z młodym człowiekiem, który więcej rozumie i chętnie współpracuje, gdy chodzi o jego samodzielność. Jest to jednak na tyle wczesny wiek, że wciąż możemy dużo zmieniać w sprawie nawyków dotyczących zasypiania i snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here