biały szum szczoteczki do zębów do usypiania dzieci
fot. pixabay.com

Szumy są jedną z najczęściej używanych metod do usypiania dzieci. Nie bez powodu! Zobacz, jak szum szczoteczki elektrycznej pomaga uspokoić dziecko.

Czym są białe szumy?

W naszym otoczeniu wiele rzeczy wydaje szumy, co nie znaczy, że każdy z nich nadaje się do usypiania dziecka. Najlepszym rodzajem szumów są tzn. szumy białe, czyli dźwięki, których podstawową, charakterystyczną cechą jest niezmienne natężenie dźwięku o wielu częstotliwościach. Oznacza to, że są ciągłym tłem dźwiękowym, które się nie zmienia. Taki szum wydaje między innymi pralka, suszarka, klimatyzator, szczoteczka elektryczna czy pociąg. Biały szum jest skuteczny jako metoda usypiania dzieci, ponieważ przez swoją niezmienność dźwięku niweluje inne odgłosy z otoczenia. To działanie powoduje, że dziecko szybciej usypia i głębiej śpi, dlatego, że dźwięki innego pochodzenia przestają rozpraszać i nie budzą dzieci w trakcie snu. Biały szum pozwala dzieciom się wyspać, a rodzicom ułatwia usypianie pociechy.

szybkie usypianie szum szczoteczki
fot. pixabay.com

Dlaczego szum szczoteczki elektrycznej jest skuteczny?

Szum szczoteczki elektrycznej do mycia zębów jest jednym z szumów białych, czyli zapewniających dziecku największy komfort. Szczoteczka elektryczna wydaje jednostajny, niezmienny dźwięk, dzięki czemu izoluje dziecko od innych odgłosów takich jak jeżdżące na ulicy samochody, tramwaje, rozmawiający członkowie rodziny czy przygotowywanie obiadu. Elektryczna szczoteczka do zębów generując łagodny mechaniczny dźwięk, działa kojąco na niemowlęta. Jest to delikatny szum o niskiej częstotliwości, dzięki czemu uspokaja dziecko i skupia jego uwagę. Inne dźwięki stają się wtedy kompletnie obojętne. Usypiając przy szumie, niemowlę nie rozprasza się innymi bodźcami słuchowymi, a gdy śpi, nie wybudza się ze snu, gdy tylko coś usłyszy. Szum szczoteczki w porównaniu do innych szumów takich jak szum fal na morzu, szum suszarki czy szum wiatru jest bardziej skuteczny ze względu na niskie natężenie dźwięku.

Gdzie powinno znajdywać się źródło szumu?

Jednym z ważniejszych aspektów, gdy decydujemy się na usypianie dziecka przy szumie, jest to, gdzie postawimy generator szumu w pokoju. Źródło szumu powinno znajdywać się w sporej odległości od dziecka. Szumy generowane ze specjalnych aplikacji, płyt, zabawek czy przytulanek zazwyczaj posiadają opis jak odpowiednio z nich korzystać. Najczęściej zalecane jest, aby źródło szumu znajdywało się po przeciwnej stronie pokoju niż łóżko, w którym śpi maleństwo. Jednakże generatory szumu takie jak pluszowy miś czy inna maskotka (np. przyczepiana na łóżeczku) powinny być przystosowane do tego, by być od razu przy dziecku, więc ich szum jest znacznie delikatniejszy i cichszy niż ten nagrany na płyty czy dostępny za pośrednictwem aplikacji. Trzymanie się zalecanych odległości jest ważne, ponieważ generator szumu znajdujący się za blisko dziecka może się okazać dla niego za głośny i zamiast pomagać mu spać, będzie przeszkadzał. Szum powinien stanowić dla dziecka delikatny dźwięk w tle. Ponadto zbyt głośne słuchanie białego szumu może stanowić zagrożenie dla podatnego na uszkodzenia słuchu niemowlęcia.

elektryczna szczoteczka źródło białego szumu
fot. pixabay.com

O czym musimy pamiętać, używając szumu?

Każde dziecko lubi pewnego rodzaju nawyki. Rutyna w życiu dziecka pełni kluczową rolę, ponieważ maluch uczy się kiedy przychodzi czas na różne czynności jak jedzenie, kąpiel czy sen. Dziecko wie wtedy, jak wygląda jego plan dnia i zapamiętuje małe, czasem niezauważalne dla dorosłego szczegóły. Jeśli decydujemy się na usypianie dziecka przy szumie, to powinniśmy starać się, żeby towarzyszył mu on zawsze wtedy, gdy śpi. Kiedy kładziesz dziecko do łóżeczka i włączasz szum, jest to dla niego sygnał, że pora spać. Jeśli używasz szumu także jako element uspokajania dziecka, gdy ma gorszy dzień, warto zadbać o to, by w jakiś sposób różniło się to od momentu kiedy idzie spać. Różnicą może być na przykład miejsce, w którym przebywa dziecko lub inny element łatwy do zauważenia przez malucha. Będzie to dla niego jasna informacja, że nie jest pora snu, a chwila wyciszenia. Te rzeczy są najważniejsze w przypadku małego dziecka. Jeśli włączasz szum przedszkolakowi, gdy potrzebuje odpocząć lub ze względu na sytuację potrzebujesz, żeby się uspokoił, warunki panujące dookoła nie będą dla niego aż tak znaczące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here