Dziewięć miesięcy przebywania w wodnym otoczeniu może istotnie wpłynąć na postrzeganie świata. Nic dziwnego, że szum wody pozwala się odprężyć nowo narodzonym dzieciom. Jak wykorzystać to do nauki samodzielnego zasypiania?
Dźwięki wody naturalne dla noworodka
Wśród dźwięków do zasypiania dla niemowląt wyróżnić można trend tworzenia kompozycji przypominających środowisko wewnątrz macicy. Podstawową jego charakterystyką jest oczywiście pełne zanurzenie dziecka w wodzie. Nic więc dziwnego, że oprócz kompozycji tworzonych komputerowo, tłem muzycznym zgodnym z przyzwyczajeniami dziecka mogą być nagrania szumu wody różnego rodzaju. W ten sposób oprócz odprężenia i nawiązania do znajomego otoczenia można też wprowadzić aspekt dydaktyczny. Dziecko poznaje dźwięki, z jakimi w ciągu swojego życia spotka się jeszcze wiele razy. Ponadto nauka ta następuje w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, więc są jeszcze większe szanse, że dziecko będzie pozytywnie podchodzić do aktywności związanych z wodą oraz do poznawania różnorodnych dźwięków innego typu i zjawisk, które je wywołują.
Dlaczego szumy relaksują?
Aby ludzkie ucho słyszało dźwięk charakteryzowany przez nas jako szum, konieczne jest nałożenie na siebie wielu fal dźwiękowych o różnej częstotliwości i zbliżonym natężeniu. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie wyodrębnić konkretnych tonów, a zamiast nich pojawia się trwałe, jednostajne szumienie lub trzeszczenie. Zestawienie dźwięków w ten sposób sprawia, że mózg nie jest w stanie wyłapać subtelnych zmian natężenia poszczególnych częstotliwości w otoczeniu. Ten brak intensywnych bodźców słuchowych pozwala na lepszą koncentrację, zmniejszenie pobudzenia organizmu oraz zapadnięcie w głęboki sen.
Szum wody lub wiatru to dźwięki o naturalnym pochodzeniu, które swoją strukturą przypominają niemal idealny biały szum. To dlatego ich brzmienie interpretujemy jako wyciszające i relaksujące. Taki odbiór nie zależy od wieku, więc wiele rodzajów szumów może być z powodzeniem wykorzystywane podczas układania niemowląt i małych dzieci do snu lub podczas ich uspokajania.
Niskie częstotliwości odgłosów z głębi oceanów
W przypadku noworodków najistotniejsze podczas usypiania jest zapewnienie im poczucia komfortu i bezpieczeństwa, ponieważ znajdują się w kompletnie nowym dla nich otoczeniu. Nagrania szumu wody na dużych głębokościach mogą subtelnie nawiązać do odgłosów znanych im z życia płodowego, nie będąc jednocześnie komputerową imitacją. Niskie częstotliwości, które są podstawą szumu wody z głębi mórz i oceanów są bezpieczniejsze dla słuchu niemowlęcia. Warto bowiem wiedzieć, że im wyższa częstotliwość, tym dotkliwiej odbierają ten dźwięk narządy słuchu i mózg. Częstsze drgania o dużej intensywności mogą doprowadzić do trwałego upośledzenia słuchu. Jest to najczęściej wyszczególniana wada usypiania z użyciem białego szumu, której w tym wypadku możemy uniknąć. Dodatkowym argumentem popierającym wybór szumu wody z głębi do usypiania dziecka jest fakt, że nie maskuje on całkowicie odgłosów pochodzących z otoczenia. Dzięki temu niemowlę nie przywyknie do zupełnego braku nagłych dźwięków o wysokich tonach i w przyszłości będzie mogło spokojnie spać także bez tła dźwiękowego w postaci szumu.
Szum wody do usypiania niemowląt
W ofercie popularnych serwisów muzycznych dostępne jest znacznie więcej nagrań szumu wody różnego typu. Poza szumem z głębi są to nagrania naturalnych zbiorników i cieków wodnych np. płynącej rzeki lub fal na jeziorze czy morzu, deszcz spadający na różnorodną powierzchnię z różnym natężeniem oraz dźwięki fontanny, wody spływającej na drewno bambusowe czy bulgotanie wody podczas wrzenia. Zaskakującym jest, jak wiele kompozycji dźwiękowych może stworzyć znana powszechnie woda. Większość z nich może być ponadto używana jako szum do usypiania dla małych dzieci oraz kojące tło muzyczne dla dorosłych. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań, które u dzieci należy niestety odkryć drogą prób i błędów, oraz celu, w jakim nagranie będzie wykorzystywane. Wyższe częstotliwości lepiej radzą sobie z maskowaniem dźwięków otoczenia, niższe skuteczniej uspokajają organizm i mogą być słuchane przez dłuższy czas. Wsłuchaj się w wodę ze swoim maluszkiem!